Hurááá, konečne nám dozrievajú…šťavnaté, červené, osviežujúce paradajky! Zelenina, na ktorú sa tešíme od októbra je teraz čerstvá, plná chuti a vitamínov. Prečo by si si ju mala dopriať každý deň? Pretože len počas týchto týždňov si ju môžeš vychutnávať z vlastnej záhradky, bez chemikálií, presne takú, aká má byť. Presvedč sa o jej liečivých vlastnostiach a vychutnaj si niektorý z našich originálnych rajčinových receptov. Paradajková sezóna je týmto oficiálne zahájená :-)!
Paradajka – v čom spočíva jej výnimočnosť?
Napriek tomu, že paradajka je technicky ovocie, obvykle ju radíme je do kategórie zeleniny. V súčasnosti je na svete veľa druhov a poddruhov paradajok. V zrelom stave ju zvyčajne poznáme v červenej farbe, ale bývajú aj žlté, oranžové, zelené alebo fialové. Výnimočnosť paradajky spočíva v jej zložení. Jednu stredne veľkú paradajku (123 g) tvorí:
- len 22 kalórií,
- 95 % tvorí voda,
- 4 % tvoria sacharidy, čo predstavuje približne 5 g,
- z týchto 4 % – viac ako polovicu tvorí glukóza a fruktóza,
- 1 % tvorí nerozpustná vláknina, čo predstavuje asi 1,5 g,
- poskytuje približne 28 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C.
Paradajka je tiež skvelým zdrojom niekoľkých vitamínov: vitamínu C, draslíka, kyseliny listovej a vitamínu K. Ďalej obsahuje vitamíny: D, E, B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín), B12. Sú v nej zastúpené aj vysoké množstvá minerálov ako: vápnik, železo, magnézium, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, mangán a selén.
Čím je viac červená, tým je zdravšia
Paradajka je hlavným zdrojom lykopénu – prírodného karotenoidu (červeného farbiva) a antioxidantu, ktorý chráni organizmus pred rakovinou prsníka, prostaty, žalúdka, hrubého čreva, pľúc a kožnými ochoreniami. Podporuje liečbu pri neplodnosti a znižuje riziko srdcových ochorení. Pravidlom je, že čím červenšia paradajka, tým väčšie množstvo lykopénu obsahuje. Kombinácia paradajky s obsahom zdravého tuku môže zvýšiť absorpciu lykopénu až 4-násobne. Najväčší obsah nájdeme v šupke paradajky.
Aj napriek tomu, že hotové výrobky z paradajok (kečupy, omáčky, polievky, šťavy a iné) obsahujú paradoxne väčšie hodnoty lykopénu, odporúčame konzumáciu čerstvých paradajok.
Zdravotné benefity paradajky v kocke:
- znižuje hodnoty cholesterolu,
- bojuje proti zápalu a oxidačnému stresu,
- znižuje riziko vzniku krvných zrazenín,
- spomaľuje proces spálenia kože na slniečku (konzumácia 40 g paradajkovej pasty s olivovým olejom denne po dobu 10 týždňov, znížila proces spálenia o 40 %),
- paradajková alergia je zriedkavá.
Paradajky v kuchyni
Má nekonečné množstvo využitia ako v teplej kuchyni, tak aj v studenej. Je dobrým spoločníkom na piknikoch a grilovačkách. Dá sa využiť do šalátov, na chlebík alebo ako príloha k vajíčkam, syrom, mäsu. Pripraviť z nej môžeš parádne lečo, domáci kečup, nátierky a omáčky, polievku a veľa iných dobrôt. Najradšej ich mám v surovom stave, napríklad ako prílohu k mäsu alebo v rôznych šalátoch v kombinácii s inými zeleninami. Čo nikdy nesklame, je kombinácia paradajky s mozzarellou a bazalkou :-).
Zdroj: https://fitshaker.sk/10-dovodov-preco-jest-paradajky-kazdy-den-originalne-paradajkove-recepty
