15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

7 VECÍ, KTORÉ MÔŽU ZMENIŤ FARBU OČÍ

Len veľmi málo ľudí vie, že existuje množstvo faktorov vrátane jedla a emócií, ktoré môžu zmeniť farbu našich dúhoviek. Prezradíme vám najzaujímavejšie fakty o farbe očí. Tu je sedem faktorov, ktoré ju dokážu ovplyvniť.

1. Nálada

Silné emócie spôsobujú nášmu telu istú formu šoku. Keď cítime silnú zlosť alebo radosť, frekvencia srdcového rytmu sa mení, dýchanie sa zrýchľuje a horšie sa nám dýcha, ale dokonca aj farba vašich duhoviek sa mení. Farba vašich očí môže byť intenzívnejšia, tmavšia či svetlejšia. Najsýtejšiu farbu očí majú ľudia, ktorí prežívajú okamihy šťastia.

2. Melanín a vek

Ak sa dieťa narodí so svetlomodrými očami, môže vás ich zmena ešte prekvapiť. Tajomstvo modrých očí spočíva v nízkom obsahu melanínu v dúhovkách, ktorý rozptýli svetlo a odhaľuje ešte jasnejšiu modrú farbu. Farba očí môže u mnohých detí vo veku 3-18 mesiacov stmavnúť, ak sa zvýši množstvo melanocytov v dúhovkách. Napríklad ľudia, ktorí žijú v horských oblastiach, sa často rodia s modrými očami, ktoré sa neskôr zmenia na orieškovohnedé, ale väčšinou to závisí od farby očí rodičov. Niekedy sa konečná farba očí ukáže až vo veku 12 rokov.

Ale deti, ktoré sa narodili s hnedými očami, nezaznamenajú žiadne zmeny a udržiavajú si túto farbu očí po zvyšok svojho života. Vzhľadom na vysoký obsah melanínu vonkajšia vrstva absorbuje lúče a odráža svetlo, čo má za následok hnedú farbu. Mimochodom, aj keď ľudia s tmavými očami trpia ochorením očí menej často, nemali by zabúdať na slnečné okuliare.

Podľa českej štúdie sú ľudia s hnedými očami obvykle vnímaní ako spoľahlivejší, zatiaľ čo ženy so svetlými očami majú menej problémov s negativitou a depresiou. Výskum tiež dokázal, že existuje 16 génov, ktoré ovplyvňujú farbu očí, preto je ťažké predpovedať farbu očí dieťaťa pred narodením.

3. Surová strava a detoxikácia

V alternatívnej medicíne existuje teória, že medzi farbou dúhovky a zdravím vnútorných orgánov existuje spojenie. Tento medicínsky smer sa nazýva iridológia, ale keďže nemá dostatočné vedecké základy, považuje sa za pseudovedu. Ale doktor Robert Morse, odborník na zdravie, ktorý mal štvrť milióna pacientov, verí, že vonkajší kruh oka je spojený so zdravím mozgu, zatiaľ čo vnútorný kruh je spojený s tráviacim systémom. Hovorí, že množstvo ovocia a zeleniny vo vašej strave môže zmeniť farbu vašich očí.

Podľa Morsa vysoká koncentrácia žltých odtieňov znamená veľké množstvo toxínov. Tiež tvrdí, že pigment každej osoby je jedinečný a vyžaduje individuálnu analýzu. Verí, že špenát pomáha udržiavať oči mladé a zdravé, med môže pridať teplé odtiene a morské plody môžu farbu zintenzívniť. Ďalšie potraviny, ktoré môžu ovplyvniť farbu očí sú olivový olej, cibuľa a orechy.

Zdroj: Pixabay

4. Make-up a oblečenie

Make-up, oblečenie, farba vlasov a doplnky dokážu tiež ovplyvniť vzhľad očí. Napríklad dámy s hnedými očami môžu na zosvetlenie očí nosiť oblečenie vo farbách, ako je zlatá, ružová a sýto zelená.

Modré a zelené oči môžu pôsobiť intenzívnejšie s použitím tyrkysovej, smaragdovej a modrej farby. Neutrálne látky ako biela, sivá a čierna farba môžu pomôcť zdôrazniť vašu prirodzenú farbu očí.

5. Slnečné svetlo a miesto pobytu

Hnedé oči sú najbežnejšou farbou na Zemi. Má ich 70% celosvetovej populácie a môžete ich nájsť na všetkých kontinentoch od Austrálie po Severnú Ameriku. V niektorých regiónoch dosahuje percento ľudí s hnedými očami až 95%, napríklad v Ázii, na Strednom východe, Južnej Amerike, Južnej Európe a Oceánii.

Modrookí ľudia sa častejšie objavujú v severnej Európe: Estónsko, Dánsko, Fínsko – 85%, Nemecko – 75% a Spojené kráľovstvo – 50%. Niekedy sa táto farba očí nachádza medzi ľuďmi na Blízkom východe. Mimochodom, výskumníci genetiky z Kodanskej univerzity zistili, že modré dúhovky sú výsledkom mutácie, ktorá sa uskutočnila približne pred 6 až 10 tisíc rokmi. Dr. Eiberg uviedol, že na začiatku mal každý hnedé oči, ale mutácia znížila produkciu melanínu. Vedci naznačujú, že sa to stalo najprv v oblastiach severozápadne od Čierneho mora.

Len 2% populácie planéty majú zelené oči. Tento odtieň vznikol kvôli malému obsahu melanínu a kombinácii žltohnedých pigmentov. Zelené oči sú najbežnejšie v Španielsku, Írsku, Rusku, Brazílii, na Islande a v Pakistane. Najvzácnejšia farba je žltá, čo je výsledok očí s lipochromovým pigmentom.

6. Laserové zosvetlenie farby očí

Takéto operácie boli veľmi riskantné a mohli dokonca viesť k slepote. Ale v roku 2011 doktor Gregg Homer vynašiel laserovú operáciu, ktorá môže zmeniť farbu očí. Pomocou laseru sa melanínové bunky zničia, čím sa dúhovky zosvetlia. Procedúra trvá len 20 sekúnd a konečný výsledok sa stáva viditeľným za 2-4 týždne. Gregg Homer získal túto myšlienku od kolegov dermatológov, ktorí odstraňujú materské znamienka laserom. Výskum ukázal, že táto operácia neovplyvňuje zrak, ale na preskúmanie všetkých vedľajších účinkov je ešte potrebný čas. Homer dokonca povedal: “Túto procedúru môžete vykonať bez obáv, hneď ako dovolím svojej dcére, aby to urobila.”

7. Ľudia s meniacou farbou očí

Niektorí ľudia majú oči, ktoré môžu meniť farbu. Aj napriek tomu, že tento jav nebol ešte podrobne preskúmaný, všetci vedci sa stále zhodujú na tom, že toto nie je choroba, ale jedinečná osobitosť, ktorú má len málo ľudí. Zvyčajne ľudia so zeleno-modrými alebo orieškovými očami majú farbu očí, ktorá sa mení.

Podľa výskumu je zmena farby očí spojená s procesmi v nervovom a endokrinnom systéme a množstvom melanínu. Oči reagujú na stres, romantické pocity a únavu, ich zmena môže byť spojená aj so životným prostredím a zmenou klímy. Psychológovia tvrdia, že títo ľudia sú niekedy nepredvídateľní a darebáci.

Zdroj: https://www.info.sk/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články