15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

ABY SA DETI UČILI S RADOSŤOU: SLOVÁCI TVORIA VZDELÁVACIE HRY PRE ŠKOLY AJ JEDNOTLIVCOV

Iba u siedmich percent žiakov na Slovensku škola vzbudzuje záujem učiť sa. Naproti tomu viac ako 90 percent žiakov hrá vo voľnom čase hry na počítači či smartfóne. Veronika Golianová a Jakub Žaludko sa rozhodli tieto dva svety prepojiť. Vytvorili Impact Games – hry pre školy, cez ktoré sa deti učia.

Obaja pôsobili v treťom sektore a venovali sa globálnemu vzdelávaniu – teda vzdelávaniu, ktoré má zvyšovať povedomie o témach týkajúcich sa každého jednotlivca a sveta ako celku.

Na Slovensku sa tieto témy riešili cez osobné workshopy a ako vysvetľuje Golianová, boli logisticky náročné a ťažko dostupné. V zahraničí však roky funguje úspešný projekt Games for Change, a tak sa Veronika a Jakub rozhodli, že prinesú podobný prístup aj do našej krajiny.

Prečo hry vo vzdelávaní fungujú?

Hry majú v procese učenia sa dve kľúčové pozitíva. Podľa Žaludka takýto spôsob vzdelávania deti motivuje, prichádzajú nové výzvy, ťažšie úrovne a ony majú chuť zlepšovať sa. Navyše im hry neustále dávajú spätnú väzbu a odmenu.

„Vďaka dopamínu sú deti nielen viac motivované pokračovať v hraní, ale dokážu sa aj lepšie sústrediť. Študenti nemusia čakať na sporadickú pochvalu, na jednotku od učiteľa alebo vysvedčenie. K hraniu ich vedie vnútorná motivácia a zvedavosť. A toto je vo veľkom kontraste s každodennou realitou v školách,“ zdôrazňuje Jakub Žaludko.

Ich prvá hra (Aaronova dilema) je o osude sýrskych utečencov. Vyvinuli ju s pomocou programu Butterfly Effect, ktorý vzdeláva ľudí o tvorbe hier. „Keďže sme pôvodne obaja politológovia, o vývoji sme nevedeli takmer nič. Partnerstvo s nimi nám veľmi pomohlo,“ približuje Veronika Golianová.

Reflektujú na dianie v spoločnosti

Odvtedy už v Impact Games vyvinuli ďalšie tri hry. A s pomocou desaťčlenného tímu vývojárov stále pracujú na nových. Tematickú inšpiráciu hľadajú najmä v štátnom vzdelávacom programe a zdôrazňujú, že ich konzultujú aj s pedagógmi. Hry majú totiž primárne pomôcť školám.

„Snažíme sa reflektovať aj na aktuálnu spoločenskú situáciu. Napríklad hra Bunky v akcii, ktorá je určená najmä na biológiu, vyšla v kontexte pandémie,“ hovoria zakladatelia. „V čase masívnej protiočkovacej kampane sme ňou ľuďom chceli vysvetliť, ako funguje imunita.“

Vzdelávacie hry zo Slovenska zatiaľ využíva 120 učiteľov na 30 školách. Kým doteraz sa záujemcovia hlásili sami, dnes už aj autori vyhľadávajú spolupráce.

„Aj keď je iniciatívnych a nadšených učiteľov menej, na každej škole sa nájdu. Práve oni sú naša cieľová skupina. Bolo by však naivné čakať, že naše hry budú pri vyučovaní používať všetci,“ dodávajú autori.

Mobil ako súčasť života

Všetky hry od Impact Games sú pre školy aj širokú verejnosť dostupné bezplatne. Praktické je, že školy na ich začlenenie do vyučovania nepotrebujú žiadne špeciálne vybavenie. Ovládajú sa smartfónom. Autori sa navyše vyhli reklamám, aby zbytočne nerozptyľovali hráčov.

„Často narážame na zákaz používania mobilov cez vyučovanie. Vtedy sa snažíme učiteľom vysvetliť, že skôr než zakazovať, by sme mali deti naučiť, ako mobily využívať zmysluplne,“ hovorí Jakub Žaludko s tým, že základné aj stredné školy väčšinou sami uznajú, že takýto zákaz nie je opodstatnený.

„Aj dáta dokazujú, že displeje, sociálne médiá a celková informačná presýtenosť trieštia našu pozornosť. No mali by sme prijať, že moderné technológie z nášho sveta tak ľahko nezmiznú,“ dopĺňa Žaludko dôvod, prečo by sme mali deťom ukázať, ako ich využívať vo svoj prospech.

Prvky rozšírenej reality

Aby zväčšili svoj dosah, založili koncom roka platformu Gamifactory, ktorá združuje vzdelávacie hry nielen od viacerých výrobcov. „Hier je veľmi veľa a pri mnohých témach netreba vyvíjať nové. Pracujeme teda na rozvoji partnerstiev s hernými štúdiami,“ hovoria autori.

Perspektívne by na platforme Gamifactory chceli ponúknuť 200 hier – priemerne desať na každý vyučovací predmet. Nebránia sa ani expanzii do zahraničia. „Už dnes spolupracujeme napríklad s maďarskou organizáciou. Pokiaľ ide o jazykovú a kultúrnu blízkosť, veľmi zaujímavý je pre nás český trh. V Poľsku je zasa silná hráčska komunita,“ vysvetľuje Žaludko.

V Impact Games tiež začali pracovať na hre s prvkami rozšírenej reality. Témou je kultúrne a historické dedičstvo. „Budeme v nej k životu prebúdzať Dunajský limes. Na tejto hre spolupracujeme s Unescom aj Slovenskou akadémiou vied. Veľmi sa na ňu tešíme,“ uzatvárajú.

Zdroj: https://www.forbes.sk/aby-sa-deti-ucili-s-radostou-slovaci-tvoria-vzdelavacie-hry-pre-skoly-aj-jednotlivcov/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články