6.4 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

ADHD ALEBO ASPERGER MÔŽU BYŤ V BIZNISE VÝHODOU. „INÉ“ UVAŽOVANIE DOKÁŽE PRINIESŤ GENIÁLNE VYNÁLEZY

Úspech najbohatších býva pripisovaný mnohým faktorom. To, že ho môže poháňať dyslexia alebo autizmus by však mnohým ani nenapadlo. „Vývojové poruchy“ sú napriek tomu pre niektorých miliardárov a miliardárky podnikateľskou výhodou.

„Neurodivergentní ľudia majú často inovatívne myslenie, preto sa u nich môžeme stretnúť s nevšednými nápadmi a riešeniami, ktoré vedú k vynálezom, technológiám a umeleckým dielam, ktoré menia náš svet,“ hovorí terapeut Miklós Csémy.

Aj preto sa ľuďom, ako napríklad Elon Musk, Richard Branson, Charles R. Schwab alebo Bill Gross, podarilo vybudovať obrovské spoločnosti dominujúce vo svojich odvetviach. Podľa americkej štúdie je napríklad u ľudí s ADHD až o osemdesiat percent väčšia pravdepodobnosť výskytu podnikateľských zámerov.

„Tam, kde by sa iní dali ľahko odradiť a povedali by si, že ,aj tak z toho nič nebude‘, sa u neurodivergentných ľudí stretávame s väčším odhodlaním,“ vysvetľuje Csémy. V kombinácii s čistou vášňou potom „iné“ uvažovanie často prináša úrodu v podobe geniálnych vynálezov a nevšedných riešení.

Časté prekážky

Odchýlka od neurotypického správania má samozrejme aj svoje negatíva. Napríklad prostredie plné rušivých podnetov, bežné v otvorených kanceláriách, môže neurodivergentným osobám sťažovať prácu.

Ďalší problém nastáva aj pri komunikácii s okolím – niektorí totiž odovzdávajú len minimum informácií, čo podľa terapeuta môže pre okolie pôsobiť nadradene alebo konfliktne, zatiaľ čo iní s informáciami naopak nešetria a podávajú ich viac ako by bolo potrebné.

„Najväčšou prekážkou všetkých je ale strach z inakosti. Úspešné firmy však vedia, že diverzita im zaistí v konkurenčnom boji tie najlepšie talenty,“ hovorí Csémy.

Problém však nekončí, ani keď dotyční uspejú. Podľa odborníka majú často brilantné nápady a dokážu si v hlave živo predstaviť, ako ich realizovať, ale práca s ľuďmi pre nich môže byť veľmi vyčerpávajúca. Môže im chýbať trpezlivosť na vysvetlenie svojej vízie druhým.

Riešením preto môže byť dobrý biznis partner či partnerka. „Typickým príkladom bola dvojica Bill Gates a Steve Ballmer. Alebo sa môžu stretnúť ľudia, z ktorých každý je inak neurodivergentný a vzájomne sa dopĺňajú, ako Steve Jobs a Steve Wozniak,“ uvádza Csémy.

Elon Musk

To, že odlišnosť nie je spoločenskou výhodou zistil už v detstve aktuálne najbohatší muž sveta a kontroverzný vizionár Elon Musk. Pri moderovaní programu SNL odhalil, že má Aspergerov syndróm, ktorý je dnes považovaný za formu autizmu.

Hanblivý „detský génius bez priateľov“, ako jeho detstvo označila jeho matka, sa neskôr rozhovoril o šikane, ktorú zažíval kvôli svojej inakosti. Bola taká násilná, že kvôli nej údajne na čas skončil v nemocnici.

Podľa terapeuta je bežné, že najzložitejšie veci vynašli hlboko traumatizovaní ľudia. Práve preto majú archetypy podivných vedcov a avantgardných umelcov v spoločnosti svoje miesto.

„Zložité systémy, ako je dopravná infraštruktúra, internet, sociálne siete, stroje s automatickým riadením alebo umelá inteligencia, si vyžadujú špecifický typ myslenia,“ vysvetľuje Csémy.

Richard Branson

Príkladom ďalšieho úspešného excentrika je magnát a zakladateľ spoločnosti Virgin Group, Richard Branson. Má ADHD aj dyslexiu, čo mu detstvo nijako neuľahčilo. Po štúdiu plnom zlých výsledkov si dokonca od riaditeľa školy vypočul, že buď skončí vo väzení, alebo sa stane milionárom.

Branson si dnes uvedomuje význam odlišného pohľadu neurodivergentných ľudí a na stránkach svojej spoločnosti uviedol, že svet potrebuje neurodiverzifikovanú pracovnú silu, ktorá by pomohla vyriešiť niektoré z veľkých problémov našej doby.

Podľa neho mnoho ľudí s autizmom vyniká v oblastiach, ako je logika, technologické zručnosti, riešenie problémov či vytrvalé sústredenie a analýza. Napriek tomu sú často zanedbávaní v zamestnaniach, ktoré by mohli bez problémov vykonávať.

Charles Schwab

Podobne sa angažuje aj dyslektik Charles Schwab, zakladateľ rovnomennej finančnej spoločnosti. V detstve sa v škole trápil a vyučujúci si o ňom mysleli, že je „pomalý“. Dnes je z neho miliardár.

Aj preto sa teraz venuje osvete o dyslexii a v rámci programu „Neurodiversity at Work“ umožňuje nerodivergentným záujemcom získať prácu. Nie každý si totiž hneď uvedomí, že jeho odlišnosť má meno. Schwab prišiel na to, že je dyslektik až vtedy, keď diagnostikovali jeho syna.

Bill Gross

Aj „kráľ dlhopisov“ a spoluzakladateľ fondu PIMCO Bill Gross odhalil svoj Aspergerov syndróm až po prečítaní knihy Big Short. Tá rozpráva príbeh investora Michaela Burryho, ktorý sa o svojej diagnóze dozvedel až v dospelosti.

Gross tvrdí, že k jeho prezývke mu pomohol práve tento druh autizmu. Vďaka nemu dokáže rozoznávať a identifikovať vzorce na trhu, ktoré iní ľudia prehliadajú.

Prípady vyššie uvedených miliardárov sú však špecifické a podľa Csémyho sa nikto z nás nevyvíja podľa spoločenských noriem – skôr sa po celý život konfrontujeme s predpokladmi, ktoré si s normami spájame.

„Vo svete, ktorý očakáva, že si nájdete priemernú prácu a povediete priemerný život, znamená neurodivergencia, že buď pôjdete svojou cestou, alebo sa budete trápiť,“ zakončuje Csémy.

Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorom je Filip Vokoun.

Zdroj: ADHD alebo Asperger môžu byť v biznise výhodou. (forbes.sk)

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

3 KOMENTÁRE

  1. Just wish to say your article is as surprising The clearness in your post is just cool and i could assume youre an expert on this subject Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post Thanks a million and please keep up the enjoyable work

  2. I liked it as much as you did. Even though the picture and writing are good, you’re looking forward to what comes next. If you defend this walk, it will be pretty much the same every time.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...