13 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023

AKÁ JE NAJLEPŠIA POLOHA PRE SPÁNOK, KEĎ BOJUJETE S CHRÁPANÍM, BOLESŤOU KRKU ČI CHRBTA? A ČO VZNIK VRÁSOK?

Ak žijete niekde, kde vás zastihli vlny horúčav, možno ste strávili noci prevaľovaním a skúšaním rôznych polôh.

Niektorí nedajú dopustiť na spanie na boku, iní na chrbte. Ktorá poloha je však pre kvalitný spánok skutočne najlepšia? K nájdeniu odpovede môžu pomôcť štúdie o námorníkoch na kontajnerových lodiach či zváračoch v Nigérii, ale vzhľadom na to, ako je spánok pre ľudí dôležitý, je prekvapujúce, ako málo rozsiahlych výskumov na túto tému bolo vykonané, píše BBC.

Najprv treba zistiť, v akej polohe ľudia spia. Možno sa ich opýtať, ale väčšinou si pamätajú len to, ako ležali, keď sa snažili zaspať, a ako sa prebudili. Aby vedci zistili viac, vyskúšali rôzne techniky, vrátane natáčania ľudí počas spánku, alebo im dali prístroje monitorujúce ich pohyby.

Výskumníci v Dánsku použili malé detektory pohybu pripevnené na stehná, hornú časť chrbta a paží dobrovoľníkov, aby zistili ich obľúbenú polohuna spanie. Zistili, že počas pobytu v posteli strávili ľudia niečo málo cez polovicu času na boku, približne 38 percent na chrbte a sedem percent na bruchu. Čím boli ľudia starší, tým viac ležali na boku – sklon k spaniu v tejto polohe sa prejavuje až v dospelosti, pretože deti staršie ako tri roky trávia v priemere rovnako času na boku, na chrbte aj na bruchu. Bábätká spia väčšinou na chrbte, pretože ich tak ich rodičia z bezpečnostných dôvodov ukladajú do postieľok.

Spanie na boku z toho teda vychádza ako najčastejšia poloha, ale čo hovoria dáta? Veľmi malá observačná štúdia, v ktorej mohli ľudia spať, ako chceli, zistila, že tí, ktorí ležali na pravom boku, spali o niečo lepšie ako tí, ktorí ležali na ľavom boku.

Ďalšia malá štúdia, ktorá sa zaoberala námorníkmi na kontajnerových lodiach, zistila, že poruchy dýchania, ako je chrápanie, boli častejšie, keď spali na chrbte.

Niektoré prípady chrápania sú spôsobené syndrómom obštrukčného spánkového apnoe, kedy sa dýchanie počas spánku zastavuje a znovu spúšťa. Zistilo sa, že tento problém je častejší u ľudí, ktorí spia stále na chrbte. Ležanie na boku, naopak, pomáha uvoľniť horné dýchacie cesty a zabraňuje tomu, aby uvula (čapík v hrdle na zadnej strane mäkkého podnebia) a jazyk prekážali v krku, čo vedie k menšej intenzite chrápania. V niektorých prípadoch sa ukázalo, že prechod od spánku prevažne na chrbte k spánku prevažne na boku úplne vyriešil problém spánkového apnoe.

Spanie na boku môže mať aj ďalšie výhody. Napríklad výskum spánkového režimu nigérijských zváračov ukázal, že tí, ktorí spali na chrbte, trpeli častejšie bolesťami chrbta ako tí, ktorí spali na boku.

To však neznamená, že spánok na boku vyhovuje všetkým alebo je všeliekom na všetky bolesti. Záleží na vašich problémoch a presnej polohe, v ktorej ležíte. Výskumníci v Západnej Austrálii sledovali spálne dobrovoľníkov po dobu 12 hodín pomocou kamier a zistili, že ľudia, ktorí uviedli, že sa pravidelne budia so stuhnutým krkom, trávili viac času spánkom v pokrivených polohách, napríklad na boku s jedným stehnom vyššie ako s druhým, čím dochádza k pokriveniu chrbtice. Naproti tomu ľudia, ktorí spali v rovnejšej, vo viac podoprenej polohe na boku, uvádzali, že majú menšie bolesti krku.

Ako riešenie vašej bolesti tiež môžete skúsiť novú spánkovú polohu. V štúdii vykonanej so staršími ľuďmi, ktorí sa zúčastnili fitness programu v Portugalsku, boli ľudia s bolesťami chrbta inštruovaní, aby spali na boku, a ľudia s bolesťami krku, aby skúsili spať na chrbte. Po štyroch týždňoch 90 percent účastníkov uviedlo, že sa ich bolesti zmiernili.

Výskumu sa ale zúčastnilo len 20 ľudí, čo je malá vzorka, takže nemožno vyvodzovať, že by táto jednoduchá zmena polohy pri spánku mala tak pozitívny vplyv na všetkých.

V prípade jedného zdravotného problému nejde len o to, či ležať na chrbte alebo na boku, ale skôr o to, na ktorej strane ležíte. Pri refluxe kyselín sa žalúdočné šťavy dostávajú zo žalúdka hore a spôsobujú intenzívne pálenie na hrudi. Niekedy lekári odporúčajú ľuďom, aby skúsili spať na podoprených vankúšoch v snahe zmierniť tento veľmi nepríjemný druh bolesti.

Ak sa problémy opakujú, môže ísť o refluxnú chorobu pažeráka, ktorá môže mať vážne následky. Prečo by k tomu malo dôjsť, nie je celkom jasné, ale jedným z možných vysvetlení je, že pri spaní na ľavej strane zostáva spojnica medzi žalúdkom a pažerákom nad úrovňou žalúdočnej kyseliny. Spanie na pravej strane uvoľňuje dolný pažerákový zvierač, čo umožňuje kyseline unikať. Nech už je odpoveď akákoľvek, ak trpíte pálením záhy, možno by stálo za to skúsiť v budúcnosti spať viac na ľavom boku.

Ale čo menšina, ktorá spí na bruchu? Jedna štúdia naznačuje, že to nie je dobrý nápad, ak trpíte bolesťami čeľustí, čo asi nie je príliš prekvapivé. Ale čo vrásky, môže ich ležanie s tvárou vtlačenou do vankúša zhoršovať? Podľa plastických chirurgov ide o to, aby pleť bola počas spánku čo najmenej namáhaná, čo vylučuje spanie tvárou dole.

Zdroj: https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/678616-aka-je-najlepsia-poloha-pre-spanok-ked-bojujete-s-chrapanim-bolestou-krku-ci-chrbta-a-co-vznik-vrasok/

Related Articles

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,200OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

CHCETE SI Z DOVOLENKY DONIESŤ SYR ALEBO CIGARETY? POZOR, MÔŽETE PORUŠOVAŤ ZÁKON

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave zaistili colníci počas leta takmer 45-tisíc kusov cigariet rôznych značiek privezených dovolenkármi z Turecka či...

O TOM, AKO VYZERÁTE, ROZHODUJE TO, ČO ROBÍTE KAŽDÝ DEŇ PO 15. HODINE POPOLUDNÍ

Chcete schudnúť a mať viac energie? Nemusíte prestať jesť, svoje chody si len musíte lepšie načasovať. Vďaka tomu si budete môcť reštartovať...

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

SCHVÁLENIE EMISNEJ NORMY EURO 7 JE NA SPADNUTIE: LIMITY PRE AUTÁ MNOHÝCH PREKVAPILI, SÚ INÉ AKO V NÁVRHU SPRED ROKA

Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Európska únia...

CHCETE KONEČNE SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Koľkokrát ste už toto čítali? Najlepšie je cvičiť večer, lebo máme najvyššiu teplotu telesného jadra, potom ráno, lebo nalačno spaľujeme tuky. Je...