15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

AKADEMICI UPOZORNILI NA HOAXY O SLOVENČINE. JE NAJŤAŽŠÍM JAZYKOM?

Hoaxy a dezinformácie sú už neoddeliteľnou súčasťou moderného sveta a najmä online priestoru. Konšpiračné fámy sa tak častokrát „infiltrujú“ do aktuálneho spravodajstva. Neobišli obdobie pandémie, inváziu na Ukrajine a ani národné motívy.

Je slovenčina vyvolený a najstarší jazyk, ktorý patrí medzi svetovo najťažšie? Slovensko je síce malá krajina, no podľa prieskumu Slovenskej akadémie vied viac ako 30 percent Slovákov verí konšpiračným teóriám.

Rôzne „okrídlené fakty“ neminuli ani slovenský jazyk, na čo opäť upozornili akademici. Pri príležitosti 80. výročia vzniku Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV sa pozreli bližšie na mýty a hoaxy popretkávané slovenčinou, s ktorými sa najintenzívnejšie stretávajú.

Hoaxy, mýty, legendy a nepresnosti o slovenčine

Jazykovedci Viktor Krupa a Slavomír Ondrejovič z jazykovedného ústavu si vo svojom texte posvietili na legendy o slovenčine, ktoré už zľudoveli do takej miery, že v spoločenskom povedomí môžu byť považované za fakty.

Jazykovedci upozornili na mýtus, podľa ktorého je slovenčina považovaná za starobylý, ba dokonca jeden z najstarších jazykov. Ak by to tak podľa akademikov naozaj bolo, muselo by to znamenať, že sa z praslovanského jazyka odčlenil spomedzi slovanských jazykov ako prvý.

„Je to ale naozaj tak? Určite nie. Slovenčina sa vydelila z praslovančiny spolu s ostatnými slovanskými jazykmi v 10. – 12. storočí,“ argumentujú autori.

Akademici podčiarkli, že príbuzným naratívom v podobnom duchu je aj tvrdenie, že vierozvestci Cyril a Metod po príchode na naše územie náboženské texty preložili do starej slovenčiny.

„V skutočnosti jazykom, ktorým Konštantín a Metod v rokoch 863 – 885 hlásali na Veľkej Morave kresťanstvo, bola južnoslovanská staroslovienčina, nie domáca (stará) slovenčina,“ vysvetľuje ďalej Krupa s Ondrejovičom.

Web SAV taktiež upozornil na fámu, na ktorú jazykovedci narážali, a to, že slovenčina je najťažším svetovým jazykom. Akademici tak argumentujú napríklad tvrdením, že slovenčina nemá toľko nepravidelných slovies ako napríklad románske a germánske jazyky a nemá ani toľko časov ako južnoslovanské jazyky, gréčtina či klasická latinčina.

Akademici z jazykovedného ústavu za hoax označili aj tvrdenie, že Slováci sa môžu poďakovať za vymyslenie ypsilonu práve národovcovi Ľudovítovi Štúrovi. Ten ale zaviedol lingvista a pedagóg Martin Hattala v diele Krátka mluvnica slovenská z roku 1852.

Jazykovedci krútia hlavami aj nad názorom, že ročne vraj vymýšľajú tisíc nových slov. Podčiarkli tak, že jazyk sa vytvára rečovou činnosťou a utvárajú ho jeho používatelia, teda aj Slováci.

Zdroj: akademici zo SAV upozornili na známe hoaxy o slovenčine. (forbes.sk)

Related Articles

12 KOMENTÁRE

  1. Somebody essentially lend a hand to make significantly articles Id state That is the very first time I frequented your website page and up to now I surprised with the research you made to make this actual submit amazing Wonderful task

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články