15.7 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

AKÉ JE ODMEŇOVANIE ZA VAKCÍNU VO SVETE?

Očkovacia lotéria na Slovensku má prvého veľkého víťaza! Bratislavčanke Manuele pribudne po nedeli na účet neuveriteľných 501 000 eur (po zdanení 404 810 eur). Slovensko však nie je jedinou krajinou, kde štát odmieňa tých, ktorí sa dali zaočkovať. Tušili ste, ako taká očkovacia lotéria prebieha v iných krajinách a hlavne, čo všetko môžu ľudia vyhrať?

Sliepka, krava, sendvič s klobásou, byt či lieky – čítate správne, aj toto sú niektoré z odmien, ktoré môžu získať zaočkovaní ľudia v okolitých krajinách. Samozrejme, treba dodať, že veľkosť či druh výhry závisí z veľkej časti aj od štátu, z ktorého daný človek pochádza. Odborníci z celého sveta sa však zhodnú na jednom – očkovacia lotéria či odmeňovanie je vynikajúcim spôsobom ako motivovať ľudí k vakcinácii. 

Naše malé Slovensko je oproti ostatným krajinám v odmeňovaní poriadne štedré. Zatiaľ čo v okolitých štátoch rozdáva vláda tých výhier či darčekov viac, avšak v menšej hodnote, očkovacia lotéra Igora Matoviča stavila všetko na jednu kartu a hlavná výhra činí neuveriteľných pol milióna eur. Žrebuje sa každý týždeň až do 7. novembra, celkovo o výhry až do výšky 21 miliónov eur. 

Ako sú ľudia odmeňovaní v iných krajinách?

Moskva

Rusi, ktorí sa dajú zaočkovať v niektorej z nemocníc v hlavnom meste, nemusia odísť iba s boľavým ramenom, ale aj s kľúčami od novučičkého auta. Moskva, ktorá aktuálne bojuje s novou vlnou koronavírusu a každý deň hlási vyše 20-tisíc nových prípadov, zaradila do žrebovania každého, kto sa nedal zaočkovať najneskôr do 11. júla. V hre je päť áut v hodnote 1 milión rubľov ( cca 11-tisíc eur). Rovnako je na tom aj ruské mesto Ufa, ktoré prišlo s nápadom na zaujímavé benefity. Každý, kto sa zaočkuje, dostane kupón s QR kódom, vďaka ktorému bude zaradený do losovania. Medzi hlavné výhry patria mestské byty či luxusné autá.

Hongkong

V hlavnom meste Číny odmeňujú zaočkovaných ľudí súkromné spoločnosti, ktoré chcú motivovať svojich zamestnancov k vakcinácii. Niektoré z nich ponúkajú ako hlavnú výhru Teslu, iné zas zlatú tehličku, nákupné poukážky či telefóny značky iPhone. Menší zamestnávatelia zas odmeňujú svojich zamestnancov vajíčkami, múkou, kuracími krídelkami či vreckovkami.

Zdroj: Pixabay

New York

Najľudnatejšie mesto v USA vytvorilo na motiváciu k vakcinácii program s názvom „Vax and Scratch“, prostredníctvom ktorého dostali tí, ktorí sa nedali zaočkovať v období od 7. júna do 11. júna stierací žreb. Najmenšia výhra činila 20 dolárov, no najvyššia až 5 miliónov. 

Washington 

V americkom štáte Washington ponúknu občanom za to, že sa dajú zaočkovať proti koronavírusu, zadarmo jeden marihuanový joint (cigaretu). V štátoch Kalifornia a Ohio funguje napríklad lotéria, v ktorej môžu zaočkovaní obyvatelia získať peňažnú výhru alebo štipendium. Iné štáty ponúkajú za očkovanie vstupenky na športové udalosti, letenky alebo pivo.

Thajsko

Na severe krajiny v okrese Mae Chaem, kde sa ľudia živia predovšetkým farmárčením a poľnohospodárstvom, vyhlásili lotériu, v ktorej možno vyhrať až 27 kráv. Podľa miestnych úradov sa do lotérie zapojilo až 50 % obyvateľstva tohto regiónu. „Dedinčania milujú kravy. Tie môžu byť zamenené za peniaze,“ vysvetlil nápad šéf okresu Búnle Tchamtcharanurak.

Indonézia

Štát v juhovýchodnej Ázii má lotériu na podobnej báze ako Thajsko. Namiesto kráv však môžu zaočkovaní ľudia vyhrať sliepku.

Rumunsko

V Rumunsku majú ľudia hneď po zaočkovaní nárok na Mititei (mici) – tradičné mäsité pouličné jedlo v krajine – úplne zadarmo. 

Filipíny

Filipínska vláda rozdáva od júla každý mesiac 10 štartovacích balíčkov pre živobytie v hodnote 100 dolárov. V meste San Luis prebieha lotéria, v ktorej zaočkovaní môžu vyhrať kravu. 

Zdroj: https://www1.pluska.sk/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články