17 C
Bratislava
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img

AKÉ SÚ VÝHODY DREVENEJ PERGOLY?

S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi je priam hriech sedieť vnútri. Pergola s posedením v záhrade môže byť tou oázou pokoja, ktorú práve potrebujete. Ako si však zvoliť tú správnu? Každé riešenie má svoje plusy aj mínusy. Pre akú sa rozhodnete vy? Bude to drevená či hliníková pergola?

Pergola je ústredným bodom v záhrade a neodmysliteľne patrí k plánovaniu záhradnej architektúry. Môže stáť samostatne alebo môže byť pripevnená k stene a zakrývať terasu. Posedíte si pod ňou v slnečnom počasí a v prípade, že má krytinu, vás ochráni aj pred dažďom. Táto okrasná stavba máva zvyčajne jednoduchú rámovú konštrukciu, ktorú podopierajú stĺpy alebo trámy. Výber materiálu závisí okrem iného od celkového dizajnu vášho domu a záhrady.

Najstarším typom materiálu, ktorý sa používa, je drevo. Prvé drevené pergoly vznikli približne 200 rokov pred naším letopočtom v starovekom Ríme, kde slúžili aj ako opora pre vínnu révu. V novoveku sa spomínajú aj v období 17. storočia, ich popularita však prišla na prelome 19. a 20. storočia. Vtedy sa rozšíril trend záhrad s minimom umelých stavieb.

S ohľadom na umiestnenie pergoly

Pri výbere pergoly zvážte jej umiestnenie – môžete ju pristaviť k stene domu, postaviť ako voľne stojacu do záhrady alebo ako samostatný prístrešok, napríklad na auto. Vo všetkých prípadoch bude drevená pergola pôsobiť skvelo.

Hliníkové pergoly však majú nižšiu hmotnosť, preto ak vás limituje nosnosť na strešných terasách alebo balkónoch, budú v porovnaní s ťažšími drevenými pergolami lepšou alternatívou. Ak sa však napokon rozhodnete pre drevo, odmenou vám bude jeho krásny prírodný vzhľad.

Drevo ako dostupná a ekologická surovina

Drevo ako nadčasový materiál nikdy nevyjde z módy. Navyše ľahko splynie s prostredím. Ak máte v záhrade stromy, kvety a množstvo rastlín, môže byť pre vás správnou voľbou, pergola je totiž ako stvorená na to, aby sa okolo nej ťahali popínavé rastliny. Výhodou dreva je aj ľahká dostupnosť, otázka lokálnosti zase poteší všetkých, ktorí myslia na budúcnosť našej planéty a prispievajú tým k trvalej udržateľnosti.

Milovníci modernej architektúry zase môžu siahnuť namiesto dreva po hliníku, ktorý je dnes tiež veľmi populárny. O bioklimatickej pergole s naklápacími strešnými lamelami ste už určite počuli aj vy. Hliník je dizajnovo neutrálny a výborne dopĺňa predovšetkým minimalistickú architektúru. Takáto samostojaca hliníková pergola bude skvelým doplnkom záhrady s bazénom. Minimalistický dizajn však dnes môžete dosiahnuť aj použitím dreva. Preto ak je vaším jediným kritériom modernosť, drevo je stále v hre.

Materiál použiteľný v každom štýle

Drevo je mimoriadne tvárny a mäkký materiál, pričom si môžete vyberať z viacerých druhov dreva podľa ich vlastností či farby. Možnosti použitia dreva sú takmer nekonečné a táto variabilita je zárukou toho, že drevená pergola môže byť nostalgicky romantická, ale aj krásne minimalistická. Drevený materiál je jednoznačne voľbou číslo jeden v prípade severského, provensalského či vidieckeho štýlu, no výborne sa hodí i k rustikálnym a historickým stavbám. Pergolu môžete dokonca zladiť s farbou vašich okien a dverí. Samozrejmosťou sú aj možnosti rôznych zaujímavých konštrukčných detailov.

Dreva sa nemusíte báť ani vtedy, keď chcete dosiahnuť moderný dizajn. Výrobca ho vie docieliť prostredníctvom masívnych nosných trámov a priečnych lamiel. CNC stroje dnes dokonca dokážu lamely zafrézovať do nosných trámov tak, aby vyzerali ako vyrobené z jedného kusa. Moderné drevené pergoly sa dokonca kombinujú s hliníkovými lamelami. Pred slnečnými lúčmi vás zase dokonale ochránia čelné clony, ktoré si môžete regulovať manuálne alebo elektrickým pohonom.

Starostlivosť o drevenú pergolu

Drevená pergola vám bude slúžiť dlhé roky, musíte sa však o ňu aj starať. To je asi jediná nevýhoda tohto materiálu v porovnaní s prakticky bezúdržbovým hliníkom, ktorý má dlhú životnosť, odoláva poveternostným podmienkam a nerobí mu problém ani silný mráz. Drevo je, naopak, živý materiál, ktorý neustále pracuje a je náchylný na poveternostné vplyvy. Slnko, dážď, mrazy či hmyz a huby sa na ňom vedia podpísať. Drevo preto pravidelne kontrolujte, ideálne dvakrát do roka – pred zimou a pred letom. Ak zistíte poškodenie povrchu, čaká vás ošetrenie pergoly. Ak nedôjde k mechanickému poškodeniu dreva, na prvé obnovenie náteru sa pripravte až približne po ôsmich rokoch. Samozrejme, môže to byť aj za podstatne kratší čas – závisí to od toho, ako veľmi bola zaťažená poveternosťou, od druhu a kvality povrchovej úpravy, ako aj od druhu samotného dreva.

Čo použiť na zatienenie?

Pergoly poskytujú ochranu pred slnečnými lúčmi. Na výber máte z niekoľkých možností prekrytia. Medzi najčastejšie možnosti patrí:

 • polykarbonátové prekrytie – má vysokú svetelnú priepustnosť, no zároveň chráni pred UV žiarením;
 • látková strecha – je UV stabilná, neprepúšťa svetlo, je odolná voči vetru a pri niektorých modeloch sa dá dokonca zrolovať, ako bonus sa budete cítiť ako v Grécku pri mori;
 • šindľová strecha – klasika, ktorá nikdy nesklame, pripravte sa však na to, že interiér prepojený s krytou pergolou bude o čosi tmavší;
 • drevené slnolamy – latky z dreva pôsobia štýlovo a zabezpečia vám tieň.

Výhody drevenej pergoly v skratke:

 • Podčiarkne prírodný charakter prostredia.
 • Pri správnej voľbe dreva ide o lokálnu surovinu s nulovou uhlíkovou stopou.
 • Dá sa zladiť s domami postavenými v rôznych architektonických štýloch.
 • Poskytuje veľkú flexibilitu v dizajne a štýle.
 • Vďaka dizajnovým detailom, napríklad v podobe nosného čelného rámu alebo zdvojených stĺpov, sa z nej stane dominanta exteriéru.
 • Je ideálna pre tých, ktorých práca s drevom upokojuje a radi sa oň starajú.
 • Ak nedôjde k mechanickému poškodeniu pergoly, poslúži vám roky bez zmeny funkčnosti.

Zdroj: https://carodreva.sk/drevo-v-kocke/ake-su-vyhody-drevenej-pergoly/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články