14.3 C
Bratislava
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img

AKO DOSIAHNUŤ VNÚTORNÚ POHODU? NIEKEDY STAČÍ PREHODNOTIŤ TO, ČO CHCEME DOSIAHNUŤ

Nová štúdia publikovaná v časopise Journal of Personality and Social Psychology odhalila, že existuje súvislosť medzi cieľmi, ktoré si stanovujeme, a tým, či sme v živote spokojní a šťastní.

Výskum sa zameral na to, ako naša spokojnosť súvisí s dvomi typmi cieľov: vnútornými a vonkajšími.

„Pri vnútorných cieľoch sa cítime dobre v danom momente, aj dlhodobo,“ vysvetľuje hlavná autorka Emma Bradshaw, výskumníčka motivácie a pohody na Austrálskej katolíckej univerzite v Sydney. „Je do dobrý pocit, keď si nájdeme nového priateľa a cítime sa dobre, aj keď si toto priateľstvo časom budujeme a udržiavame.“

Vonkajšie ašpirácie sú materialistickejšie. Môžeme sa pri nich v danom momente cítiť dobre, no z dlhodobého hľadiska je menej pravdepodobné, že nám budú poskytovať pocit pohody.

Nepriatelia pohody

Aby dospeli k tomuto záveru, Bradshaw a jej tím vykonali metaanalýzu 90 predchádzajúcich štúdií, ktoré zahŕňali viac než 70 000 účastníkov. Každá zo štúdií nejakým spôsobom skúmala prepojenie medzi cieľmi a pohodou.

Zistili, že vnútorné ciele, ktoré sa zameriavajú na osobný rast a prepojenie s ostatnými, sú silno a spoľahlivo prepojené s pocitmi pohody. Uprednostňovanie vonkajších cieľov, ako je zarábanie peňazí či popularita, má naopak negatívny vplyv na našu pohodu. Tieto negatívne účinky boli konzistentné v rôznych skupinách a kontextoch.

Podľa Bradshaw podporujú výsledky štúdie myšlienku, že vnútorné ciele sú dôležité pre našu pohodu, pretože sa vďaka nim máme pocit, že sme pánmi vlastného života. Pomáhajú nám prepojiť sa s ostatnými a cítiť sa schopnejší a sebavedomejší.

Dôležitá je rovnováha

Najlepšia cesta k posilneniu našej pohody však môže spočívať v dosiahnutí rovnováhy medzi vnútornými a vonkajšími cieľmi.

„Keď sú vnútorné ciele naším primárnym zameraním a vonkajšie ciele sú v pozadí, máme zdroje krátkodobého a dlhodobého uspokojenia potrieb a pohody,“ vysvetľuje Bradshaw.

Ak máte pocit, že investujete príliš veľa času a energie do dosahovania vonkajších cieľov, Bradshaw ponúka päť tipov, ako ich prehodnotiť:

  1. Pred stanovením cieľa si položte otázku, či je v súlade s vašimi osobnými hodnotami.
  2. Upravte svoje ciele na základe vašich hodnôt.
  3. Uvedomte si, že materiálne úspechy sú len zriedka na vrchole zoznamu vecí, za ktoré ste najviac vďační.
  4. Rozšírte si záujmy, aby ste mali realistickejší prístup k procesu stanovovania cieľov.
  5. Požiadajte priateľa, ktorému dôverujete, mentora alebo poradcu o názor na vaše ciele.

Čo dodať na záver? Ak sa zameriate na osobný rast a vzťahy s ostatnými ľuďmi, môžeme viesť šťastnejší, plnohodnotný a zmysluplný život.

Zdroj: https://www.forbes.sk/ako-dosiahnut-vnutornu-pohodu-niekedy-staci-prehodnotit-to-co-chceme-dosiahnut/?recommended=1

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,700OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články