24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

AKO SA NAŠTARTOVAŤ V ZIME? TIP, KTORÝ VÁM ZMENÍ DOTERAJŠIE UVAŽOVANIE

Bolo by dobré, aby sme sa tešili nielen z toho, že dokážeme podávať úžasné výkony, ale aj z toho, že vieme úžasne oddychovať.

Koniec kalendárneho roka v našich zemepisných šírkach znamená menej slnečného svetla a chladnejšie dni, čo spôsobuje, že prirodzene inklinujeme k menšej aktivite a šetríme energiu. Mnohí si preto podvedome kladieme otázku, ako sa nakopnúť.

Pred štyrmi rokmi, niekedy v tomto období, som o tom chcela napísať článok. Viacerým psychológom som rozposlala otázky, v ktorých som sa ich pýtala na tipy a odporúčania, ako to „prekonať“.

Článok v podobe, v akej som ho plánovala, však napokon nevznikol. Všetky odpovede odborníkov totiž smerovali k jednému posolstvu – ultimátnemu tipu, ktorý otočil moje vnímanie a odvtedy si ho zvyknem pripomínať.

Nesnaž sa naštartovať, keď tvoje telo volá po spomalení. Akceptuj, že si súčasťou prírody, ktorá sa v tomto čase ukladá na zimný spánok.

 „Myslíme si, že sme predsa ľudia, že my s prírodou nemáme nič spoločné, len sme akosi viac unavení, ťažko sa nám vstáva, večer sa nám chce spať, ale pri zistení, že je ešte iba sedem hodín si poklopeme na čelo a ďalej si žiarovkami predlžujeme ilúziu svetla a premýšľame o tom, ako sa nakopnúť, odkiaľ vydolovať energiu, ako vyraziť plnou parou vpred,“ napísal mi psychológ Martin Miler.

Do konca roka totiž treba všetko ukončiť, dotiahnuť projekty a okrem toho aj nakúpiť darčeky, upratať príbytky, duchovne prežiť adventné obdobie, absolvovať všetky možné vianočné večierky, stretnutia, trhy…

Spomaľme

No čo keby sme to tento rok otočili? Nenechávali si oddychovanie až na sviatky, ale skúsili spomaliť už teraz? Ukladanie na zimný spánok nám asi nehrozí, no možno postačí byť viac v kontakte so sebou a počúvať, čo nám hovorí telo. 

Neprebíjať únavu kávou, každú bolesť tabletkou a smútok lacným dopamínom. „Potrebujeme viac oddychovať, potrebujeme byť viac sami so sebou, potrebujeme sa stíšiť, zamyslieť a nemyslieť… Potrebujeme načúvať nášmu vnútru, lebo v sebe nesie múdrosť vekov, počas ktorých sme sa ako ľudstvo vyvíjali,“ hovorí psychológ Miler.

Bolo by dobré, aby sme sa tešili nielen z toho, že dokážeme podávať úžasné výkony, ale aj z toho, že vieme úžasne oddychovať.

Inšpirácia a praktické využitie:

Toto je niekoľko úvah na najbližšie obdobie, ktoré možno budú užitočné aj pre vás:

  • Vianočný „oddych“ vykúpený celodecembrovým naháňaním sa, stresom v práci a nervozitou doma, nie je oddychom. 
  • Naše potreby sa často odlišujú od potrieb sveta, firmy a doby. Nie je v poriadku dlhodobo prioritizovať len tie „vonkajšie“. 
  • Pýtajme sa v nadchádzajúcom období otázku: „Naozaj to tak chcem, alebo to robím preto, lebo sa to patrí?“
  • Buďme čo najviac vonku.  Slnečné svetlo podstatne ovplyvňuje našu náladu, a keď sa oň ochudobňujeme, je nám horšie.
  • Nebojme sa podvoliť melanchólii či clivej nálade. Pomôže nám nahliadnuť na to, čo nás v živote robí nespokojnými, alebo čo nám chýba a pomôže ujasniť si hodnoty.
  • Ak to však trvá dlhodobo, vyhľadajte odbornú pomoc alebo o tom hovorte s blízkymi.
  • Aj v sychravom období vieme nachádzať krásu.

Článok vyšiel aj ako newsletter Forbesu o duševnom zdraví, hľadaní vnútornej pohody a rovnováhy. 

Zdroj: Ako sa naštartovať v zime? Tip, ktorý vám zmení doterajšie uvažovanie – Forbes

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články