21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

AKO ZNÍŽIŤ CHUŤ NA SLADKÉ?

Ak ste niekedy bojovali s nutkaním zjesť niečo sladké, viete, aký to môže byť boj. Zvlášť ak máte vytvorené návyky, ako je káva s tortou alebo čokoládou po večeri, alebo sladká desiata na druhé raňajky. Bez ohľadu na čas môže akákoľvek sladká stravovacia rutina, ktorú vytvoríte, viesť k tvrdému boju so samým sebou, keď ich chcete obmedziť. Čítajte ďalej a spoznáte niekoľko spôsobov, ako bojovať so svojimi túžbami po sladkom.

Ako znížiť chuť na sladké? Ponúkame niekoľko spôsobov 

Sila probiotík

Hoci si probiotiká spájame predovšetkým so zlepšovaním zdravia tráviaceho systému, ukazuje sa, že sa významne podieľajú na znižovaní chuti na sladké. Robia to tak, že regulujú hladinu cukru v krvi, znižujú zápal a vyrovnávajú náladu. Niektoré kmene črevných baktérií produkujú neurotransmiter zvaný GABA, ktorý dokáže zázraky pri ochrane pred sladkosťami.

Zamerajte sa na bielkoviny, vlákninu a zdravé tuky

Výskumy ukazujú, že bielkoviny, vláknina a zdravé tuky, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v olivovom oleji, pomáhajú cítiť sa po jedle sýti a stabilizovať hladinu cukru v krvi. Ich zaradením do jedál si pomáhate znížiť chuť na sladké.

Objavte kúzlo adaptogénnych bylín

Ďalšou stratégiou je využiť silu adaptogénov. Niektoré bylinky sú adaptogény, čo znamená, že pomáhajú telu vysporiadať sa so stresom. Výskum naznačuje, že môžu potenciálne znížiť hladinu kortizolu, stresového hormónu, o ktorom je známe, že spúšťa chute na sladké. Ako to môžete využiť na zastavenie túžby po cukre?

Skúste do svojho životného štýlu začleniť adaptogény ako rozchodnica ružová alebo ashwagandha. Môžete to urobiť pitím bylinného čaju obsahujúceho tieto byliny alebo užívaním doplnkov stravy. Skôr ako začnete užívať nový doplnok, poraďte sa so svojím lekárom. To je dôležité, ak užívate lieky.

Experimentujte so zmyslovými zážitkami

Niekedy môže byť túžba po sladkom vyvolaná environmentálnymi podnetmi alebo návykmi. Zapojenie zmyslov alternatívnymi spôsobmi pomáha odvrátiť Vašu myseľ od túžby po sladkom. Skúste napríklad inhalovať esenciálne oleje, ako je vanilka, škorica alebo mäta pieporná, alebo popíjať bylinkový čaj s prirodzene sladkou príchuťou, napríklad mäty. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Appetite je mätový olej dobrou voľbou na kontrolu hladu. Štúdie preukázali, že jej pieporná aróma znižuje chuť na sladké a chuť do jedla.

Vyskúšajte prírodné sladidlá – xylitol a erytritol

Pokiaľ vo svojej strave obmedzujete cukor, vynechajte umelé sladidlá. Vôbec neznižujú chuť do jedla (ako by sa mohlo zdať) a ukazuje sa, že dokážu výrazne zvýšiť chuť na sladké. Našťastie sú dostupné ich prírodné ekvivalenty, ako je xylitol, erytritol a ďalšie, ktoré poskytujú sladkú chuť s minimálnym dopadom na hladinu cukru v krvi. 

A teraz to najlepšie…

Na trhu je množstvo sladkostí bez pridaného cukru:

  • Diétne tyčinky
  • Proteínové tyčinky
  • Orechy v čokoláde
  • Čokolády
  • Energetické tyčinky
  • Dezerty a ovocie sladené erytritolom

Ich výberom si stále môžete vychutnať sladkú chuť bez negatívnych účinkov cukru na Vaše zdravie. Pamätajte však, že sladkosti sú doplnok, nie základ jedálnička.

Zhrnutie

Obmedzenie sladkostí v jedálničku a predovšetkým obmedzenie chuti na ne dá zabrať. Vyššie uvedené tipy Vám s tým môžu pomôcť. Pamätajte, že obmedzenie cukru je dobré pre Vaše zdravie, zuby aj postavu. Výbornou alternatívou zostávajú dezerty a sladkosti bez pridaného cukru as oveľa nižšou kalorickou hodnotou.

Zdroje 

prweb.com/releases/sugar-addiction/probiotics-sugar-cravings/prweb10665701.htm

Effects of peppermint scent on appetite control and caloric intake – ScienceDirect

Chemical Found in Common Sweetener Damages DNA | NC State News (ncsu.edu)

Increasing the protein content of meals and its effect on daily energy intake – PMC (nih.gov)

Zdroj: Ako znížiť chuť na sladké? – Blog – Allnutrition.sk

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články