Slovo BARF pochádza zo skratky anglických slov Bones And Raw Food (kosti a surová strava) alebo Biologically Appropriate Raw Food (biologicky vhodné surové potraviny). BARF je prírode najbližší a doteraz iným krmivom neprekonaný spôsob výživy psa. Základ jedálničku podľa barf stravovania tvorí surové mäso a surové kosti. Žalúdok psa od pradávna obsahuje veľmi silné žalúdočné kyseliny, ktoré si so surovým mäsom i kosťami hravo poradia. Psy dokonca disponujú aj tzv. ihlovým reflexom , ktorý im ochráni žalúdok a črevá pred poranením ostrými výčnelkami úlomkov kostí. Skrmovania surových kostí sa preto netreba báť. Ich ohrýzaním si navyše psy prirodzene čistia chrup a vďaka tomu sa im tvorí menej zubného kameňa.
MÔŽE BARF UŠKODIŤ ?
Niekomu môže napadnúť, že tráviace ústrojenstvo dnešných psov už predsa musí byť prispôsobené granulovanému krmivu. Že surové mäso či úlomky kostí by im mohli pri konzumácii uškodiť. Opak je však pravdou. Granule sú na trhu len niečo vyše 100 rokov a to je príliš krátky čas na to, aby sa tráviaci trakt zvieraťa ako je pes prispôsobil natoľko, že nebude schopný prijímať jemu prirodzenú potravu. A hoci mnohé psy s granulami problém nemajú, nie je to ideálna potrava. Stačí si len poriadne prečítať zloženie a hneď zistíš, že ani tie najlepšie granule sa nevyrovnajú čerstvej strave. Nehovoriac o konzervantoch a dochucovadlách, ktoré granule obsahujú a tiež obilninách, ktoré sú pre psy častým alergénom.
SALMONELÓZA A BARF : PRAVDA ČI MÝTUS?
Kŕmenie surovým mäsom neznamená hneď nákazu salmonelózou. V prípade, že psík je zdravý a silný, dokáže baktérie rodu Sallmonella stráviť. V prípade, že sa tieto v čreve psa premnožia, spôsobujú infekčné ochorenie – Salmonelózu. Psi kŕmení barfom majú prirodzene silnejšiu imunitu a tiež kyslejšie a tým pádom zdravšie prostredie žalúdka ako psi kŕmení granulami, čo znamená, že účinnejšie zabíjajú patogénne mikroorganizmy ako aj baktérie rodu Salmonella. Preto zdravému psíkovi neškodí ak vo voľnej prírode skonzumuje pozostatky nejakého zvieraťa. Ak však chceš u svojho psíka predísť salmonelóze, kupuj mäso vždy iba od overeného dodávateľa a vhodne krmivo skladuj. Kvalitné a kontrolované mäso pre tvojho psíka nájdeš aj v našom e-shope. Ak sa chceš dozvedieť viac o príznakoch, diagnóze a liečbe salmonely u psíka prečítaj si náš článok: Salmonela u psa: Možnosti nákazy, príznaky, diagnóza a liečba

BARF JE NÁVRAT K PRÍRODE
Psy zdomácneli pred cca 15 000 rokmi. Ich predkami boli vlci a tí sa živili svojou korisťou. Z koristi zjedli vnútornosti, svalovinu aj kosti, a mnohokrát si stravu obohatili aj o bylinky či lesné ovocie. Ich tráviaci trakt bol prispôsobený tak, aby efektívne strávil každú zo spomenutých surovín. Tráviaci trakt dnešných psov je prispôsobený rovnako. Kŕmnu dávku svojho domáceho miláčika preto v rámci BARF stravovania môžeš okrem surového mäsa, vnútrnosti a kostí obohatiť aj o bylinky, ovocie, zeleninu, orechy, mliečne výrobky, rastlinné a živočíšne oleje a v prípade potreby iné doplnky.
ZDRAVOTNÉ BENEFITY BARF STRAVY
Pomocou BARF stravy je možné psíkovi prinavrátiť stratenú vitalitu a chuť do života, zvýšiť kvalitu srsti a a zdravie kĺbov, optimalizovať telesnú hmotnosť, predchádzať rôznym alergiám a ochoreniam, či výrazne zlepšiť zhoršený zdravotný stav. Mäso, kosti, ale i ovocie a zelenina sú pre psy najlepšie využiteľným zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov v prirodzenej forme. Kŕmenie surovou stravou je veľmi jednoduché a je vhodné pre každého psa bez ohľadu na plemeno, veľkosť, vek či graviditu. Zdravotných výhod je ale omnoho viac, medzi inými napríklad aj:
- Zdravšia pokožka, srsť aj kĺby psíka
- Zdravý a krásny chrup psíka bez zubného kameňa
- Väčšie množstvo energie, zvýšená vitalita a chuť do života
- Vyváženejšie telesné proporcie – optimalizácia telesnej hmotnosti
- Odolnejší a zdravší imunitný systém
- Prevencia voči alergickým reakciám a ochoreniam
- Efektívnejšie trávenie – menej plynnatosti a exkrementov oproti stravovaniu inými druhmi krmiva pre psov
V dnešnej dobe má človek široký výber možností, ako kŕmiť svojho psa. Niekedy môže byť naozaj ťažké rozhodnúť sa. Preto ak ťa tento spôsob kŕmenia zaujal, prečítaj si ďalšie články, v ktorých nájdeš rady a tipy . Určite ti odporúčame začať článkami nižšie.
- BARF strava – Ako kŕmiť barfom
- Ako zostaviť BARF jedálníček
- Ako krmiť šteniatko
- Ako kŕmiť staršieho psíka
- Ako kŕmiť gravidnú fenku
AKO KŔMIŤ BARFOM A NA ČO SI DAŤ PRI BARFOVANÍ POZOR?
Okrem toho, čo sa odporúča, je dôležité si povedať aj to, čo sa pri barfovaní neodporúča a na čo si dávať pozor. Je veľmi dôležité vedieť, ktoré potraviny sú pre psa nevhodné. Patrí medzi ne všeobecne známa čokoláda, avokádo či cibuľa. Pre psy sú napríklad nebezpečné aj varené či pečené kosti. Sú ťažko stráviteľné, oveľa tvrdšie ako surové a po rozhryzení sa štiepia na ostré kúsky, takže by mohli psovi poraniť tráviaci trakt. Bezpečné je preto podávať psom iba surové kosti. Taktiež príliš veľké množstvo kostí by psovi mohlo spôsobiť zápchu. Viac o nevhodných potravinách pre psy sa dočítaš v našom článku: Potraviny nevhodné pre psy
VHODNÉ POTRAVINY A VYVÁŽENÁ KŔMNA DÁVKA PRE BARFOVANIE
Vyvážená kŕmna dávka a objem jednotlivých položiek BARF stravy by sa mal skladať s prihliadnutím na potreby psíka , jeho telesných proporcií, plemena, veku psíka a tiež na zdravotný stav. Správnym zložením kŕmnej dávky, totiž dokážeme výrazne skvalitniť život seniora, prípadne vyliečiť zdravotné ťažkosti. Kŕmna dávku by malo tvoriť v závislosti od vyššie uvedeného približne
- Mäso a vnútornosti (50-70%) – z tohto množstva v pomere približne 50% svalovina , 40% vnútorné svalové tkanivo (srdce, neprané zelené držky) a približne 10-15% vnútornosti (pečeň, ľadvinky a podobne)
- Kosti a chrupavky (20%)- Bezpečné je podávať psom iba surové kosti. Sú hlavným zdrojom fosforu a vápnika v BARF strave. Obsahujú aj minerály a vitamíny a tiež železo. Kosti a chrupavky sa v kombinácii s vláknitými prílohami používajú v BARF stravovaní na reguláciu hustoty stolice. Ak kosti tvoria viac ako 20% kŕmnej dávky, psovi môžeme spôsobiť zápchu.
- 10% Vláknitá Príloha – Tvorí ju vhodná zelenina a ovocie, vajcia, mliečne výrobky prípadne malé množstvo obilnín. Zelenina a ovocie dodáva psovi potrebnú vlákninu, vitamíny, minerály, omega-3 esenciálnu mastnú kyselinu a enzýmy.
BARF jedálniček – ako na to?
Pri kŕmení surovou stravou je dôležité dbať na to, aby mal tvoj pes správne zostavený jedálniček. Na rozdiel od granúl, pri barfe nemáš všetko v jednom vreci. Potrebuješ si naštudovať, ktoré potraviny čo obsahujú a koľko čoho dať psovi do misky. No napriek tomu je kŕmenie prirodzenou stravou to najlepšie, čo svojmu psovi môžeš dať a preto stojí za to naučiť sa správne vyskladať BARF jedálniček.
Prečítaj si týchto pár rád, ktoré ti pomôžu pri zostavovaní jedálnička.
MÄSO A KOSTI
Keďže je pes prevažne mäsožravec, základom jeho jedálnička by malo byť mäso a tiež kosti. V kŕmnej dávke psa by malo byť približne 50 – 60% mäsa a 20 – 30% kostí. Rôzne druhy mäsa obsahujú rôzny pomer bielkovín, tukov, vitamínov, minerálov, atď. Okrem svaloviny je potrebné podávať psom aj vnútornosti. Kosti sú zas hlavným zdrojom vápnika a ďalších minerálov. Ich hryzením si psy precvičujú žuvacie svaly a čistia zuby.
Tip: Dôležité je, aby bol jedálniček tvojho psa pestrý. Je dobré striedať rôzne druhy mäsa a okrem bežnej kuraciny či hovädziny zaradiť do jedálnička aj divinu, ryby, králičie či jahňacie mäso.
PRÍLOHY
Zelenina a ovocie sú prospešné nie len pre ľudí, ale aj pre psy. Aby sa im však takáto príloha lepšie trávila, je potrebné ju nastrúhať, rozmixovať alebo chvíľku povariť. Okrem zeleniny a ovocia môžeš svojmu psovi podávať aj ryžu, cestoviny, varené zemiaky, ovsené či pohánkové vločky, atď. Síce to nie je nevyhnutné, pre niektoré psy to môže byť prospešné. Napríklad pre psy, ktoré potrebujú pribrať sú cestoviny skvelou prílohou.
Psy, ktoré odmietajú prílohy by mali aspoň z času na čas dostať neprané držky. Tie obsahujú čiastočne natrávený zvyšky rastlinnej potravy, ktorá je pre psy veľmi dobre stráviteľná a prospešná. Držky môžeš samozrejme podávať aj psovi, ktorý bežne prílohy jedáva.
Príloha by mala tvoriť približne 20 – 30% kŕmnej dávky.
Tip: Pozor na potraviny, ktoré by psíkovi mohli ublížiť. Dočítaš sa o nich v tomto článku.
DOPLNKY
Stravu svojho domáceho miláčika môžeš obohatiť aj o rôzne doplnky. Rastlinné a živočíšne oleje majú pozitívne účinky na kožu a srsť. Pomáhajú tiež psom využiť zo stravy vitamíny rozpustné v tukoch. Morské a sladkovodné riasy sú bohaté na minerály, majú antioxidačné účinky a podporujú imunitný systém. Kĺbová výživa sa hodí pre staršie psy, ktoré majú problémy s kĺbmi alebo preventívne pre šteňatá v raste.
Tip: Skvelým doplnkom stravy sú aj bylinky. Podávať psom môžeš napríklad žihľavu, harmanček, petržlenovú vňať, bazalku, oregano, šípky, atď.
ČO EŠTE MÔŽEŠ DAŤ DO PSEJ MISKY?
Už vieš, čo tvorí základ psieho jedálnička. Ak však chceš svojmu chlpáčovi spraviť radosť, môžeš mu sem-tam dopriať napríklad neochutené mliečne výrobky. Prospešné je občas pridať do kŕmnej dávky aj vajíčko, orechy alebo semienka. Hlavné je, aby strava psovi chutila a aby na nej prospieval.
Zdroj: https://barfer.sk/