15.2 C
Bratislava
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img

BAZILIKA SACRÉ-COEUR

Po porážke Francúzska Prusmi v roku 1870 mala bazilika „vyliečiť“ francúzske utrpenie a rehabilitovať morálne upadajúcich Parížanov. Stavba inšpirovaná byzantskou architektúrou bola zahájená v roku 1876 a v roku 1891 ju vysvätili. Stavba bola kompletne dokončená v roku 1914 a status baziliky získala v roku 1919, krátko po Prvej svetovej vojne.

Bazilika svätého srdca (La Basilique du Sacré-Coeur) stojaca na najvyššom bode Paríža upúta už z diaľky svojou mohutnosťou. Biela fasáda baziliky je vyzdobená sochami Jany z Arcu a Ľudovíta IX. Svätého. Ústredná socha Krista je umiestnená ponad svätcov. Svoju snehobielu farbu si bazilika zachovala vďaka kameňu Château-Landon (travertín), z ktorého je postavená. Vždy keď prší, tento kameň reaguje na vodu vylučovaním kalcitu, ktorý v tomto prípade pôsobí ako bielidlo.

Na vrchol dómu vedú špirálovité schody a zvon (La Savoyarde), ktorý sa tu nachádza je jedným z najťažších na svete (18.5 tony).  Interiér kostola v rímsko-byzantskom štýle je relatívne tmavý a pôsobí trocha pochmúrne; slnečné svetlo je tlmené obrovskými vitrážami. Pôdorys predstavuje kríž, nad ktorého stredom, vo výške 83m,  sa nachádza kupola. V krypte sa nachádza viac ako 70 náhrobkov vladárov a svätcov. „Odpočíva“ tu aj relikvia, ktorú mnohí pokladajú za Kristovo srdce (Sacré-Coeur).

Kostol  vás nadchne svojou atmosférou i keď nepatríte práve k veriacim. Vo vnútri je zakázané fotografovať a ak sa nachádzate v týchto priestoroch, nemali by ste robiť hluk. Za dobrovoľný príspevok si môžete vybrať sviečku a zapáliť, a pri východe  si môžete zakúpiť suvenír v podobe mince s vyrazenou bazilikou.

Bazilika je relatívne kontroverznou stavbou. Jeden z Parížanov ju dokonca nazval „cukrárovým šialeným snom“ a Zola prehlasoval: „bazilika je smiešna“. Napriek tomu patrí medzi obľúbené parížske monumenty a oplatí sa ju navštíviť. Dóm je druhým najvyšším bodom v Paríži hneď po Eiffelovej veži a výhľad z tohto miesta je minimálne očarujúci. Počas jasného dňa je možné dovidieť až do vzdialenosti 40km.  Aby ste sa k bazilike dostali, musíte sa prejsť Montmartrom a vyšliapať si 234 schodov. Výhľad a bazilika však za to určite stoja. Ak sa vám predstava šliapania príliš nepozdáva, k dispozícii je aj „lanovka“, ktorá vás odvezie rovno pred baziliku.

Zdroj: https://www.pariz.sk/atrakcia/bazilika-sacre-coeur

Zdroj: YouTube

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články