15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

BELGIČANKA V SLOVENSKOM LIETADLE OBETELA SVET. VYTVORILA 2 REKORDY, NAVŠTÍVILA I SENICU

Zara Rutherford, 19-ročná pilotka s dvojitým občianstvom, vytvorila svetový rekord ako najmladšia žena, ktorá samostatne obletela svet lietadlom. Podarilo sa jej to aj s pomocou lietadla Shark, ktoré vyrobili na západnom Slovensku v meste Senica.

Zara Rutherford pristála vo štvrtok 20. januára na belgickom letisku Kortrijk-Wevelgem. Úspešne tak zakončila svoju cestu cez 41 krajín sveta, na ktorej preletela viac ako 52-tisíc kilometrov. Ako uvádza portál Edition CNN, 19-ročná pilotka, ktorá má belgické i britské občianstvo, pokorila dokonca dva svetové rekordy.

Stala sa najmladšou ženou, ktorá absolvovala sólo let okolo sveta, keď prekonala predchádzajúcu držiteľku rekordu, Američanku Shaestu Waiz, ktorá mala 30 rokov, keď obletela svet v roku 2017. Zároveň je prvou ženou, ktorá absolvovala sólo let okolo sveta na ultraľahkom lietadle.

Cesta sa neplánovane pretiahla

Rutherford vyštartovala 18. augusta 2021 a očakávala, že jej cesta potrvá zhruba 3 mesiace. Vyskytlo sa však niekoľko zádrheľov, ktoré jej prílet do Belgicka odsunuli až o 8 týždňov. Najväčšie zdržanie ju čakalo na Aljaške a v Rusku, kde mala problém s vízami i s počasím.

Neplánovane tiež musela pristáť v Reddingu v Kalifornii, kde jej viditeľnosť komplikovali lesné požiare na západnom pobreží USA. Neskôr jej tiež zakázali letieť ponad územie Číny. Hoci dúfala, že najneskôr do Vianoc bude doma, nakoniec sa do Belgicka dostala až 20. januára 2022.

Obaja rodičia mladej rekordmanky sa venujú pilotovaniu a Zara sa učila lietať od 14 rokov. Licenciu však získala až v roku 2020 a vzala si rok voľno od štúdia vysokej školy, aby absolvovala let okolo sveta.

Zdroj: Twitter

Lietadlo zo Senice na Záhorí

Jej nízky vek a neveľké skúsenosti znervózňovali Vladimíra Pekára zo Senice, ktorý je hlavným konštruktérom lietadla Shark. V rozhovore pre TV Sen priznal, že do poslednej chvíle čakal, že štart Zarinej cesty sa odloží. Zároveň však uviedol, že pri zaškoľovaní sa s každým cvičným letom zlepšovala a rýchlo sa učila nové veci.

Práve Senica, kde lietadlo Shark skonštruovali, bola jedna z posledných zastávok na Zarinej ceste. V sobotu 15. januára ju tam privítali novinári, zástupcovia mesta, Trnavského kraja i niekoľko nadšencov a fanúšikov.

Slovenské lietadlo si chválila

Zara si let na Sharku pochvaľovala, keďže nemala žiadne väčšie technické problémy. Vybrala si ho najmä z toho dôvodu, že ide o najrýchlejšie ultraľahké lietadlo na svete. Pochvaľovala si tiež spoluprácu s Vladimírom Pekárom a jeho tímom, ktorí s ňou bol v kontakte počas celej jej cesty.

Zara priznala, že sa zo svojho rekordu veľmi teší, ale cestu by si už zopakovať nechcela. Najbližšie má v pláne spať aspoň mesiac, vrátiť sa do školy a v budúcnosti by sa rada stala astronautkou.

Zdroj: https://obkec.azet.sk/clanok/xmthbqp/belgicanka-v-slovenskom-lietadle-obletela-svet-vytvorila-2-rekordy-navstivila-i-senicu/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články