24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

BOZKÁVANIE NAŠICH PREDKOV Z DOBY BRONZOVEJ MÁ VPLYV NA NÁS AJ DNES. ZAPRÍČINILO OCHORENIE, KTORÉ MÁTE MOŽNO AJ VY

Opar, alebo jednoduchý opar, má veľké množstvo ľudí. Jeho vznik datujeme k prvému bozkávaniu.

Zdá sa, že veľmi rozšírený vírus – herpes, nazývaný tiež opar, ktorý sa prejavuje vyrážkou na pere, má svoj pôvod v čase, keď sa ľudia začali bozkávať. Vedci to tvrdia na základe sekvenovania genómu starých reťazcov herpetických vírusov. 

Herpes simplex alebo HSV-1 je opar na pere, ktorý má na svete približne 3,7 miliardy ľudí, uvádza portál IFL Science. Nová štúdia publikovaná v časopise Science Advances uvádza, že tento vírus sa stal dominantným počas doby bronzovej asi pred 5-tisíc rokmi. Autori veria, že rozvoj migrácie a nárast populácie spolu s príchodom vášnivého bozkávania odštartovali dominantné línie vírusu, ktoré pretrvali až do dnešnej doby.

Vírusové dedičstvo našich predkov

Spoluautorka štúdie Charlotte Houldcroftová z Cambridgeského oddelenia genetiky tvrdí v tlačovej správe, že svet sleduje, ako vírus spôsobujúci ochorenie Covid-19 mutuje rýchlym tempom a mení sa v priebehu týždňov a mesiacov.

Vírus ako herpes sa vyvíja v oveľa väčšom časovom rámci. Herpes sa ukrýva vo svojom hostiteľovi po celý život a prenáša sa orálnym kontaktom, takže mutácie sa vyskytujú iba veľmi málo v priebehu storočí či tisícročí,“ uvádza.

Aby vedci mohli odsledovať genetickú líniu oparu, extrahovali časti DNA vírusu z koreňov zubov z kostrových nálezov dávnych predkov. Porovnaním DNA starých vírusov herpesu s modernými kmeňmi sa snažil tím stanoviť časovú mapu vývoja vírusu.

So šírením bozkov sa šíril opar

Každý druh primátov má formu herpesu, takže predpokladáme, že je s nami od dôb, čo náš vlastný druh opustil Afriku,“ uviedla ďalšia autorka Christiana Scheib z Cambridgeskej univerzity a dodáva: „Avšak asi pred 5-tisíc rokmi sa stalo niečo, čo umožnilo jednému kmeňu herpesu predbehnúť všetky ostatné. Nárast prenosu mohol súvisieť práve s bozkávaním.

Bozkávanie sa prvýkrát objavilo v záznamoch z doby bronzovej a je predpoklad, že bozky ako prejav náklonnosti sa mohol šíriť smerom na západ z južnej Ázie do Európy a Eurázie.

Vedci chcú vo výskume pokračovať a skúmať pôvod herpesu do hlbšej histórie ľudstva a zamerať sa na neandertálskych predkov.

Zdroj: https://www.interez.sk/bozkavanie-nasich-predkov-z-doby-bronzovej-ma-vplyv-na-nas-aj-dnes-zapricinilo-ochorenie-ktore-mate-mozno-aj-vy/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články