20.2 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023

BUĎ SVETLO, ALE ÚSPORNEJŠIE. RIEŠENIE Z PREŠOVA POUŽÍVAJÚ AJ V IZRAELI A ŠPANIELSKU

Šikovný nápad, ktorý vymysleli v Prešove, používajú mestá v Izraeli, Španielsku aj na vojnou zasiahnutej Ukrajine. Elektrotechnická firma Seak prišla na spôsob, ako riadiť jas svietidla cez ten istý kábel, ktorým prechádza elektrický prúd. Vďaka tomu dokážu ušetriť klientom viac ako tretinu spotreby elektriny bez inštalácie nových káblov.

Dnes je na planéte odhadom viac ako 320 miliónov pouličných lámp, vďaka ktorým život pokračuje aj v noci. A podobne ako olej a plyn postupne nahradila elektrina, v uplynulých rokoch vývojári odprevádzajú do tmy sodíkové výbojky a na svetlo prichádzajú prevádzkovo lacnejšie diódy, ktorých jas je možné inteligentne ovládať na diaľku.

Analytici z Northeast Group odhadujú, že doposiaľ boli tradičné svetlá vymenené za LED svietidlá v približne tretine pouličných lámp na svete. Inteligentných pouličných svetiel bolo predvlani v mestách asi 16 miliónov a do roku 2025 má ich počet dosiahnuť 50 miliónov.

Analytici ďalej odhadujú, že objem investícií do LED a inteligentného pouličného osvetlenia prekročí v nasledujúcom desaťročí sumu 28 miliárd dolárov.

Na to všetko sa v prešovskej firme SEAK pod vedením Heliodora Macka veľmi tešia. Krajské mesto Prešov má v elektrotechnike slušnú tradíciu a zázemie. V polovici minulého storočia tu vznikol závod na výrobu elektromerov.

Podnik postavený na know-how a mene zakladateľa prvorepublikovej elektrotechniky Františka Křižíka vyše päťdesiat rokov formoval miestne školstvo, firmy či výskum a mesto sa postupne stalo jedným z centier slovenskej elektrotechniky. Z potenciálu miestnych odborníkov doposiaľ ťažia firmy ako Spinea, Lear, Cemm Thome, KE Prešov Elektrik, Elcom či Linak.

Unikátna technológia
Veľkým talentom prešovskej elektrotechniky bol aj Jozef Sedlák. Podnikavý inžinier si tu už v roku 1988 založil firmu s názvom SEAK a ponúkal servis a výrobu elektrotechnických zariadení.

Odbyt našiel najmä u hudobníkov, ktorými je mesto preslávené. Firma pre nich vyrábala napríklad zosilňovače či ozvučovaciu techniku.

Netrvalo však dlho a cez otvorené hranice začali chodiť na Slovensko kvalitné a relatívne dostupné aparatúry z Japonska. V tom čase už rodinná firma sa preto postupne presúvala do iných oblastí – napríklad do výroby zosilňovačov pre obecný rozhlas.

Sedlák vtedy navrhol systém šírenia signálu priamo cez napájacie vedenie. Vďaka tomu dokázal šíriť rozhlasové vysielanie priamo cez elektrické káble verejného osvetlenia a nebolo potrebné natiahnuť nové. Nešlo o prelomovú technológiu, no bola začiatkom niečoho väčšieho.

Ďalším bádaním a vývojom tejto technológie Prešovčan vynašiel unikátny spôsob, ako prenášať po kábli aj digitálne dáta a vďaka nim spoľahlivo riadiť intenzitu osvetlenia jednotlivých svetiel zapojených do siete. Opäť priamo cez napájacie vedenie.

Metóda a rôzne variácie jej využitia sú od roku 2010 na Slovensku aj vo svete chránené viacerými patentmi. „Spôsob, ako je to vymyslené, je jednoducho geniálny,“ hovorí súčasný riaditeľ a spoluvlastník spoločnosti SEAK Heliodor Macko.

Ušetria až 40 percent energie

Výhody technológie sú zásadné. Svetlá v noci nemusia svietiť nepretržite, naplno a na všetkých miestach, kde je lampa inštalovaná. Stačí nastaviť intenzitu jasu jednotlivých svetiel v danom meste, areáli alebo v budove podľa potreby – napríklad na základe počasia, pohybu ľudí alebo strojov, frekvencie premávky či ďalších okolností.

Úspory môžu byť vďaka tomu významné. Vzhľadom na ovládanie osvetlenia priamo cez elektrické vedenie pritom nie je potrebné systém dopĺňať ďalšími káblami. Technológia zaujala priemyselné aj obchodné spoločnosti, ktoré vďaka tomu našli rýchly a efektívny spôsob, ako znížiť náklady na osvetlenie v interiéroch aj exteriéroch rozsiahlych areálov.

Napríklad automobilka Volkswagen systémom osvetlenia od SEAK riadi osvetlenie v celom areáli bratislavského aj martinského závodu. Najväčším zákazníkom prešovskej spoločnosti je obchodný reťazec Tesco, ktorý už viac ako dvanásť rokov využíva túto technológiu vo väčšine svojich prevádzok na Slovensku, v Českej republike a na mnohých miestach Maďarska.

„Inteligentným ovládaním osvetlenia sme dokázali klientom ušetriť 30 až 40 percent spotreby elektrickej energie,“ hovorí Macko. V prípade britského retailového reťazca bola návratnosť investície do novej technológie nižšia ako tri roky.

Ťažkosti v slovenských mestách

Existuje však klient, ktorý svieti ešte viac ako veľké priemyselné areály či obchodné komplexy. Zákazník, pre ktorého predstavujú výdavky na osvetlenie tretinu až polovicu všetkých nákladov na elektrickú energiu. Mestá a obce.

Výrazná úspora na energiách predstavuje pre samosprávy značnú úľavu pre každoročne ťažko skúšané rozpočty.

Desiatky tisíc lámp miest a obcí na Slovensku „prejedia“ zbytočne elektrinu v hodnote miliónov eur.

Väčšina systémov verejného osvetlenia na Slovensku bola totiž vybudovaná v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a táto viac ako polstoročie stará technika je energeticky veľmi neefektívna. Nečudo, že zníženie spotreby energie na osvetlenie miest sa v uplynulej dekáde dostalo aj medzi prioritné ciele Európskej komisie.

Zdroj: https://www.forbes.sk/bud-svetlo-ale-uspornejsie-riesenie-z-presova-pouzivaju-aj-v-izraeli-a-spanielsku/

Related Articles

DOKÁŽU NAPRÍKLAD SLADKOSTI ZMENIŤ NÁŠ MOZOG? ČO SA V ŇOM VLASTNE DEJE

Sladké maškrty, ale aj vyprážané hranolky či zemiakové čipsy nepridávajú len kilogramy na hmotnosti, ale dokážu sa nepríjemne pohrať aj s našim...

LUXUSNÉ HODINKY VYROBENÉ Z RECYKLOVANÝCH KAPSULÍ. TIETO HODINKY SÚ POCTOU PRÍRODE

Spojenie dvoch značiek, ktorých mená aj produkty sú známe po celom svete. A na konci je poriadne prekvapivý výsledok.

KOLAGÉN: HOVÄDZÍ VERZUS MORSKÝ. KTORÝ JE VÝŽIVNEJŠÍ?

Ľudia si často myslia, že kolagén je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nielen pre ne. Odborníčka a lekárnička on-line poradne Kamila...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

DOKÁŽU NAPRÍKLAD SLADKOSTI ZMENIŤ NÁŠ MOZOG? ČO SA V ŇOM VLASTNE DEJE

Sladké maškrty, ale aj vyprážané hranolky či zemiakové čipsy nepridávajú len kilogramy na hmotnosti, ale dokážu sa nepríjemne pohrať aj s našim...

LUXUSNÉ HODINKY VYROBENÉ Z RECYKLOVANÝCH KAPSULÍ. TIETO HODINKY SÚ POCTOU PRÍRODE

Spojenie dvoch značiek, ktorých mená aj produkty sú známe po celom svete. A na konci je poriadne prekvapivý výsledok.

KOLAGÉN: HOVÄDZÍ VERZUS MORSKÝ. KTORÝ JE VÝŽIVNEJŠÍ?

Ľudia si často myslia, že kolagén je výživný najmä pre kĺby a kosti. Nielen pre ne. Odborníčka a lekárnička on-line poradne Kamila...

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

POZOR NA PODVODNÍKOV: PORADÍME VÁM, AKO ZVÝŠITE SVOJU BEZPEČNOSŤ NA INTERNETE

Internet je miesto, na ktorom sa veľa dozviete. Nie je však dobre regulovaný a preto je ideálnym miestom pre podvodníkov. Máte svoje...