24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

BUDE LIETANIE BEŽNÝ SPÔSOB DOPRAVY? NEMCI TVORIA „NEBESKÉ CESTY“ PRE MESTÁ

Pozemná mestská doprava je so zvyšujúcou sa populáciou čoraz preťaženejšia. Práve preto bude v mestskom prostredí dramaticky rásť počet dopravných prostriedkov, ktoré budú lietať.

Aj lietajúce dopravné prostriedky však potrebujú svoje dráhy určené na premávku. A vybudovať na oblohe digitálne cesty s cieľom uľahčiť mestskú vzdušnú dopravu je výzva, na ktorú čakal Corvin Huber, CEO a spoluzakladateľ spoločnosti Skyroads.

Lietanie potrebuje revolúciu

Huber mal vášeň pre lietanie už od útleho veku. „Lietanie mám v génoch,“ hovorí. „Lietal som sám v lietadle skôr, než som mal vodičský preukaz.“ Fascinovala ho predstava byť slobodný ako vták.

Inšpirovaný otcom, leteckým inžinierom, Huber študoval letecké inžinierstvo na Technickej univerzite v Mníchove a pracoval pre niekoľkých výrobcov lietadiel.

„Bavilo ma vytvárať nádherné kúsky pokročilého inžinierstva, ale vždy som bol sklamaný, že sa dotkli len malej demografickej skupiny,“ hovorí.

Začal rozmýšľať, ako to zmeniť, až prišiel s nápadom založiť spoločnosť Skyroads. Jej základom je nový prístup k riadeniu letovej prevádzky a navádzaniu vozidiel.

„Musíme sa zbaviť tradičnej predstavy, že lietať môžu len neohrození superhrdinovia. Aby sme to dosiahli, potrebujeme revolúciu podobnú tej, ktorú sme videli pri mobilných telefónoch koncom minulého storočia,“ hovorí Huber.

Mestská letecká doprava prichádza

Spoločnosť Skyroads Huber založil v roku 2019 s tímom podnikateľov, inžinierov a odborníkov z odvetvia so spoločným cieľom – sprístupniť lietanie každému vytvorením systému riadenia vzdušného priestoru, ktorý umožní automatizovaným a autonómnym osobným a nákladným vozidlám lietať ponad husto obývané mestské oblasti.

Spojenie viacerých vozidiel s veľmi rozdielnymi výkonmi a prevádzkovými požiadavkami do jedného bezpečného integrovaného dopravného systému je náročná úloha.

Vlani v septembri však nemecká spoločnosť Skyroads dosiahla prvý veľký míľnik. Dokázala, že jej základný architektonický koncept môže byť postavený a prevádzkovaný ovládaním dronov prostredníctvom systému typu end-to-end.

Teraz v Mníchove buduje prvú letovú testovaciu oblasť na svete, ktorá je vybavená infraštruktúrou riadenia dopravy a navádzania vozidiel. Má dokázať bezpečne usmerňovať rôzne typy leteckých dopravných prostriedkov vysoko automatizovaným spôsobom.

Firma tiež spolupracuje s veľkým mestom na západnom pobreží USA na zatiaľ nemenovanom mieste na zriadení prvej skutočne mestskej testovacej prevádzky. Hotová by mala byť do roku 2025.

Treba konať rýchlo

Huber hovorí: „Mestské lietanie, alebo inak povedané mestská letecká mobilita, sa môže vyvinúť ako životaschopná forma dopravy len vtedy, ak bude založená na škálovateľnom koncepte. V rámci vozidla ako takého je to dosiahnuté využitím uhlíkovo neutrálneho pohonu. Pri veľkom počte vozidiel zas škálovanie znamená, že prevádzkovanie vozidiel s rôznymi prevádzkovými požiadavkami môže byť bezpečné aj v husto zaľudnenom vzdušnom priestore.“

Rôzne vzdušné dopravné prostriedky od rozdielnych výrobcov je potrebné spojiť do jedného bezpečného dopravného systému pomocou spoločnej digitálnej infraštruktúry, riadenia dopravy a navádzania vozidiel po bezpečných trasách alebo trajektóriách.

„Keďže táto technológia je rovnako nová ako samotná technológia vozidiel, je potrebné ju implementovať včas, aby sa osvedčila, kým je hustota premávky stále relatívne nízka,“ hovorí Huber.

„Povedzme, že niekoľko lietadiel ide po svojej pridelenej trase, keď z ničoho nič im cez cestu v tesnej blízkosti preletí neplánovaný záchranný vrtuľník,“ uvádza príklad Huber.

„Vtedy je potrebná bezpečná a dynamická reakcia, ktorá nenaruší vopred stanovený celkový harmonogram. Tento scenár a ďalšie podobné modelujeme pomocou vhodne vybavených dronov, aby sme dokázali, že reakcia systému zodpovedá našim očakávaniam.“

Ešte v tomto desaťročí

Spoločnosť, v ktorej je teraz tím 22 kvalifikovaných odborníkov, si zabezpečila dve kolá počiatočného financovania s investíciami od automobilovej softvérovej firmy Vector, Flixmobility, Mutschler Ventures a niekoľkých individuálnych investorov.

Nedávno získala aj zákazku vo výške 20 miliónov dolárov od nemeckého poskytovateľa vysielacích technológií Riedel Communications na dodanie systému SKYBOT-CAM, ktorý bude poskytovať prvotriedne vysielacie snímky. Toto predstavuje prvú iteráciu produktu pre infraštruktúru Skyroads na oblohe.

Aj keď je presné načasovanie ťažké odhadnúť, Huber verí, že realita mestskej leteckej mobility je oveľa bližšie, než by si mnohí ľudia mohli myslieť.

„Náš obchodný scenár predpokladá, že od roku 2026 budú verejne viditeľné pilotné aplikácie pre mestskú leteckú mobilitu pre ľudí. Mestská letecká mobilita bude bližšie k individualizovaným električkám než autám, takže doprava bude plynulejšia, priamočiarejšia a efektívnejšia a bude vyžadovať menej obchádzok, než sme zvyknutí u áut,“ hovorí Huber.

„Mestská letecká mobilita prichádza.“

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Alison Coleman.

Zdroj: https://www.forbes.sk/bude-lietanie-bezny-sposob-dopravy-nemci-tvoria-nebeske-cesty-pre-mesta/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články