Výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vytvorili molekuly, ktoré fungujú ako „bunkové lepidlo“, čo im umožňuje presne riadiť, ako sa bunky navzájom spájajú. Tento objav predstavuje významný krok smerom k budovaniu tkanív a orgánov, čo je dlhodobý cieľ regeneratívnej medicíny.
Adhézne molekuly sa prirodzene nachádzajú v celom tele a držia pohromade desiatky biliónov buniek vo vysoko organizovaných vzoroch. Tvoria štruktúry, vytvárajú neurónové okruhy a riadia imunitné bunky. Adhézia tiež uľahčuje komunikáciu medzi bunkami, aby telo fungovalo ako samoregulačný celok.
V novej štúdii uverejnenej v časopise Nature výskumníci vytvorili bunky obsahujúce prispôsobené adhézne molekuly, ktoré sa predvídateľným spôsobom viažu so špecifickými partnerskými bunkami a vytvárajú komplexné viacbunkové súbory. Vedcom sa podarilo vytvoriť bunky spôsobom, ktorý umožňuje ovládať, s ktorými bunkami interagujú, a takisto kontrolovať povahu tejto interakcie. Teraz hľadajú spôsoby, ako kontrolovať túto organizáciu buniek, ktorá je kľúčová pre schopnosť syntetizovať tkanivá s požadovanými vlastnosťami.
To, čo robí dané tkanivo odlišným, spočíva do veľkej miery v tom, ako pevne sú jeho bunky spojené. V pevnom orgáne, ako sú pľúca alebo pečeň, je mnoho buniek spojených pomerne pevne. V imunitnom systéme však slabšie väzby umožňujú bunkám prúdiť krvnými cievami alebo preliezať medzi pevne spojenými bunkami kože alebo tkanív orgánov, aby sa dostali k patogénu alebo rane.
Na usmernenie kvality bunkových väzieb výskumníci navrhli svoje adhézne molekuly s dvoma časťami. Jedna časť molekuly funguje ako receptor na vonkajšej strane bunky a určuje, s ktorými inými bunkami bude interagovať. Druhá časť vnútri bunky nastavuje silu väzby, ktorá sa vytvorí.
Tieto dve časti sa dajú modulárnym spôsobom miešať a kombinovať, čím vznikne množstvo prispôsobených buniek, ktoré sa viažu rôznymi spôsobmi v celom spektre typov buniek. Tieto objavy však majú aj iné využitie. Vedci by napríklad mohli navrhnúť tkanivá na modelovanie chorobných stavov, aby ich bolo možné ľahšie skúmať.
Zdroj: neurosciencenews.com.