-1.5 C
Bratislava
streda, 29 novembra, 2023

ČESKÉ DREVO PROTI ČÍNSKEMU PLASTU. NIEKDAJŠÍ SKEJŤÁK SA NAŠIEL V EKOLOGICKÝCH HRAČKÁCH

Štepán Malý sa nebojí výziev a jeho podnikateľské projekty sprevádza ekologická zodpovednosť. Do svojho prvého podnikateľského dobrodružstva však vletel po hlave – a tvrdo pristál.

Z chyby, ktorá by mnohým zlomil väz, sa však poučil. A našiel svoju životnú misiu. Dnes buduje úspešné značky ekologických drevených hračiek, s ktorými si stanovil ambiciózny cieľ: dostať z detských izieb lacný plast z Číny.

Podnikateľské začiatky na sídlisku

Na úplnom začiatku bola jeho túžba pracovať s drevom. A tiež vášeň pre dosky. „Od 12 rokov som jazdil na skateboarde, dlhé roky to bol môj celý svet,“ pozrie sa Štepán Malý na tetovanie na ruke, ktoré mu pripomína ranú pubertu na sídlisku.

Zároveň ho podnikavá povaha poháňala, aby sa čo najskôr postavil na vlastné nohy. S kamarátom tak pred 10 rokmi založil skateboardovú značku Restart Skateboards.

Mali síce nadšenie, ale chýbal potrebný kapitál. Drahý kanadský javor, ktorý sa kvôli svojim vlastnostiam štandardne používa na výrobu skejtových dosiek, bol pre nich nedostupný. Preto sa rozhodol koncept značky postaviť na miestnom dreve, ktoré bolo navyše päťkrát lacnejšie.

„Jaseň sa používal na podvozky automobilov či športového vybavenia a my sme v devätnástich rokoch odmietali vidieť, že drevo skrátka nespĺňa potrebné parametre,“ pripúšťa dnes Malý. Na chybnej ceste ich vtedy utvrdilo aj víťazstvo v súťaži podnikateľských nápadov.

„Dnes viem, že to bol krok vedľa. Tomu prvému produktu chýbala akákoľvek pridaná hodnota, teda okrem tvrdohlavosti dvoch chalanov, ktorí chceli presvedčiť svet o svojej ceste,“ usmieva sa Štepán.

Zdroj: Zdroj: ZOE8

Vášeň pre vec

Čo chýbalo z pohľadu skúseností, to nahrádzali mladí muži zápalom. Podarilo sa im zohnať investora a spolu s bankovými úvermi pritieklo do firmy vyše 5 miliónov českých korún (takmer 200-tisíc eur). To stačilo na dodávky dreva zo zámoria a stavbu modernej výrobnej linky s kapacitou 20-tisíc skateboardov za mesiac.

Koncept vlastnej značky opustili a s 12 zamestnancami sa vrhli na produkciu pre konkurentov. A stanovili si ďalšiu métu: stať sa do štyroch rokov najväčším výrobcom skateboardov a longboardov  v strednej Európe.

Lenže potrebné objemy objednávok sa im skrátka nepodarilo získať. „Doska vyrobená v Číne bola vo výsledku lacnejšia. Väčšina koncových zákazníkov uprednostní cenu a je im úplne jedno, kto a kde produkt vyrobil,“ konštatuje Malý.

Posledným pokusom splniť si mladícky sen bola cesta do USA, kde sa snažil Restart Skateboards znovu uviesť na trh. „Mali sme vo vrecku 6-tisíc korún a predstavu, že postavíme vlastný profitím, ktorý bude produkty propagovať, plus e-shop,“ spomína.

Dcérka ako inšpirácia

Až na mieste im došlo, že na rozjazd by potrebovali násobne väčší kapitál a lepší marketing. „Dopadlo to tak, že sme obchádzali skateparky a predávali dosky z auta,“ popisuje Štěpán Malý kultúrny a biznisový stret s realitou.

Domov, kde na Malého čakala manželka s čerstvo narodenou dcérou, sa vrátil s 50 dolármi vo vrecku a niekoľkomiliónovým dlhom na krku. Postupne ho stenčoval a snažil sa pozerať dopredu. Hoci sa zaťal, že vyrábať už nič nebude, vôňa dreva ho ťahala do dielne.

Navyše po narodení prvej dcéry zistil, že mu na trhu chýbajú hračky, ktoré voňajú rovnako. „Na naliehanie mojej ženy som napokon skúsil nejaké vyrobiť.“ A s potešením zistil, že cieli na úplne nové, omnoho vnímavejšie publikum.

„Skejťák je pubertiak s prázdnymi vreckami a, naopak, hračky nakupujú rodičia, ktorí sa o pôvod produktov pre svoje deti zaujímajú. Kým pri skejtoch sme v najlepších časoch mali tržby 600-tisíc korún mesačne (23,5-tisíca eur), pri hračkách som sa hneď tretí mesiac dostal na polovičný obrat. A to som všetko robil sám,“ približuje štart do nového biznisu.

Značke dali meno dcéry zakladateľov

Inšpirovaný svojim otcovstvom sa Malý zameral na výrobu hračiek, ktoré stimulujú detský pohybový aparát. A pretože vo dvojici sa to ťahá lepšie , pribral na palubu spoločníka Josefa Maturu. Nová značka drevených pohybových hračiek dostala meno po dcérach oboch: Antonie Emma.

Spolupráca s fyzioterapeutmi

„Hitom, na ktorom sme vyrástli, bola hojdacia doska, ktorú sme vedeli vyrobiť lacno a kvalitne vďaka mojej skúsenosti so skateboardmi,“ popisuje začiatky nového biznisu. Na dosku značka nadviazala ďalšími unikátnymi produktmi, najmä systémom Faber – variabilnými interiérovými preliezačkami, ktoré môžu rásť s deťmi.

Na vývoji vlajkového produktu pracovali s detskými fyzioterapeutmi. Nič podobné na trhu nebolo a tentoraz navyše nepodcenili marketing, takže sa Faber presadil na niekoľkých európskych trhoch a firma generuje stabilné obraty vo vyšších jednotkách miliónov českých korún.

Preč s čínskymi plastmi

Úspech, ktorý sa po prvotných biznisových kotrmelcoch napokon dostavil, nasmeroval Štěpána Malého k úvahám o zmysle jeho podnikania. Ekologická zodpovednosť ho sprevádzala už od výroby skateboardov. Antonie Emma napokon okrem hračiek produkuje aj kreslený seriál, ktorého cieľom je práve hravá ekologická edukácia.

V tomto roku Malý uviedol na trh novú značku Zoe, s ktorou by chcel z detských izieb vytlačiť lacných plastových konkurentov z Číny. „Prekáža mi, že sa do Európy ťahá mnoho lodných kontajnerov z Ázie. Potom tu máme veľkú mániu rozprávkových postavičiek. Väčšina detských produktov je postavená na marketingu neraz hlúpych rozprávok, ktoré dieťaťu veľa nedajú,“ myslí si Malý.

Kvalita, ktorá vydrží generácie

Správna hračka podľa neho musí vydržať minimálne dve generácie. „Čo neznamená len to, že sa nerozpadne, ale bude ďalšiu generáciu detí aj baviť. Každý z nás si spomenie na stavebnice Merkur, Lego alebo trebárs hru Dostihy a stávky,“ vymenúva klasiky z minulosti.

Tvárou jeho Zoe je drevená bábika, ktorá má bukové telo, iskru v očiach jej dávajú české brúsené kamene, vlasy má z organickej bavlny a jej šaty sú ručne šité. Pilotný produkt by v prvej edícii mali doplniť ďalšie štyri hračky z dreva: autíčko, lietadlo, funkčná ponorka do vane a jednorožec.

„Skúsenosťami sme si overili, že práve tieto základné hračky majú najväčší potenciál naviesť rodičov na iný spôsob uvažovania,“ tvrdí Malý. Jeho misia je úzko prepojená s tým, ako sa bábika vyrába.

„Prioritou je pre mňa čas strávený s rodinou, za cenu menšieho zisku,“ vysvetľuje životnú filozofiu Štěpán Malý. Preto sa rozhodol koncept značky Zoe postaviť na komunitnej výrobe.

„Nepotrebujeme centrálnu dielňu s výrobnou linkou a jednotlivé procesy rozložíme medzi desiatky členov komunity. Vďaka našej inovácii v podobe bezpečných domácich strojov môžu pracovať z domova. Charakter produktov umožňuje skvele využívať možnosti lokálneho trhu a komunitu Zoe vytvoriť kdekoľvek, čím odpadajú logistické náklady a znižuje sa ekologická stopa,“ hovorí Malý. Prvá séria piatich stovák bábik sa rozobrala za päť mesiacov.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Bibiana Beňová

Zdroj: https://www.forbes.sk/ceske-drevo-proti-cinskemu-plastu-niekdajsi-skejtak-sa-nasiel-v-ekologickych-hrackach/

Related Articles

UMELÁ INTELIGENCIA OCHRÁNI VAŠE FINANCIE. VYKONÁ VÄČŠINU PRÁCE, AVŠAK STÁLE JE NA MIESTE BYŤ OPATRNÝ

S príchodom Black Friday, prichádza mnoho objednávok cez internet a na ne vyčkáva aj mnoho podvodníkov. V súčasnej dobe, kedy...

STARÉ BUKOVÉ LESY A BUKOVÉ PRALESY KARPÁT A INÝCH REGIÓNOV EURÓPY

Katalogizovať a zachovať kultúrne a prírodné miesta mimoriadneho významu ako spoločné dedičstvo ľudstva - to je cieľom programu svetového dedičstva. Od roku...

ZAUJÍMAVÁ ŠTÚDIA, K ČOMU VŠETKÉMU DOKÁŽE ĽUDÍ ‘NAKOPNÚŤ’ SLNEČNÝ DEŇ

Asi nikoho neprekvapí, že počasie môže ovplyvniť náladu. Ponuré zimné dni môžu vyvolávať smútok, zatiaľ, čo mimoriadne horúce dni môžu v ľuďoch...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,400OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

UMELÁ INTELIGENCIA OCHRÁNI VAŠE FINANCIE. VYKONÁ VÄČŠINU PRÁCE, AVŠAK STÁLE JE NA MIESTE BYŤ OPATRNÝ

S príchodom Black Friday, prichádza mnoho objednávok cez internet a na ne vyčkáva aj mnoho podvodníkov. V súčasnej dobe, kedy...

STARÉ BUKOVÉ LESY A BUKOVÉ PRALESY KARPÁT A INÝCH REGIÓNOV EURÓPY

Katalogizovať a zachovať kultúrne a prírodné miesta mimoriadneho významu ako spoločné dedičstvo ľudstva - to je cieľom programu svetového dedičstva. Od roku...

ZAUJÍMAVÁ ŠTÚDIA, K ČOMU VŠETKÉMU DOKÁŽE ĽUDÍ ‘NAKOPNÚŤ’ SLNEČNÝ DEŇ

Asi nikoho neprekvapí, že počasie môže ovplyvniť náladu. Ponuré zimné dni môžu vyvolávať smútok, zatiaľ, čo mimoriadne horúce dni môžu v ľuďoch...

ŠVÉDSKO DOKÁŽE RECYKLOVAŤ AŽ 99% SVOJHO ODPADU. STÁVA SA TAK LÍDROM VŠETKÝCH KRAJÍN

O tom, že recyklácia je dôležitá a má zmysel hovoriť nebudem. To by malo byť každému uvedomelému občanovi dávno jasné. Lídrom spomedzi...

VLNENÁ EKONOMIKA. NA SHETLANDOCH VÍŤAZIA OVCE NAD ROPOU

Škótsko zahŕňa množstvo samostatných ostrovov a súostroví. Medzi najznámejšie patria Shetlandy na severovýchode, v bezprostrednej blízkosti Škandinávskeho polostrova. Hnacím motorom tamojšieho ostrovného...