12.2 C
Bratislava
piatok, 20 mája, 2022

CHCETE SI ZLEPŠIŤ ZRAK? CVIČTE!

Čo všetko môžeme urobiť pre svoje oči? Predovšetkým chrániť si ich a dobre sa o ne starať. Ak sú unavené, slzia nám, alebo nás pália, je dobré mať poruke dobré kvapky, ak sa dostavia poruchy zraku, potrebujeme okuliare. Nie vždy však nutne musíme pridávať stále silnejšie dioptrie. Stúpenci Batesovej metódy tvrdia, že niekoľko jednoduchých cvičení pomáha udržať oči zdravé, i to, že sa v niektorých prípadoch pomocou nich môžeme úplne zbaviť okuliarov.

Cvičenia, o ktorých bude reč, sú vlastne telocvikom pre oči, ktorý osoží ľuďom s chorým i so zdravým zrakom. Zdravý, ale unavený zrak osviežia, ľuďom nosiacim okuliare pomôžu v niektorých prípadoch úplne sa zbaviť dioptrií, alebo aspoň zastavia ďalšie slabnutie zraku. Samozrejme, tieto cvičenia nemôžu vyliečiť také ochorenia, ako je šedý alebo zelený zákal – takéto prípady patria do lekárskej ambulancie.

Niečo o dr. Batesovi

Doktor William H. Bates žil v rokoch 1860 – 1931, bol očným lekárom a vyhľadávaným špecialistom na detské očné choroby. Na konci jedného ťažkého dňa si aj on všimol, ako veľmi ho bolia oči. Vtedy si uvedomil, že na takúto bolesť, napätie v očiach i bolesti hlavy sa často sťažujú aj jeho pacienti, a to i napriek tomu, že užívajú lieky. Sadol si teda vo svojej ambulancii za stôl, oprel sa o stôl lakťami a pootvorené dlane si priložil na oči. O desať minút si uvedomil, že oči ho prestali bolieť a cítil sa aj psychicky sviežo. Keď si oči odkryl, uvedomil si, že dokonca aj predmety v miestnosti sa zdajú oveľa jasnejšie a ostrejšie… A to bol vlastne zrod metódy „výcviku zraku“, o ktorej dr. Bates napísal vo svojej slávnej knihe Dokonalý zrak bez okuliarov. Už v čase, keď dr. Bates zomrel, mala jeho metóda stúpencov na oboch brehoch Atlantiku a napriek tomu, že nemôže vyliečiť všetky poruchy zraku, jednotlivé svedectvá svedčia o tom, že v mnohých prípadoch je veľmi účinná. Názorným príkladom je spisovateľ Aldous Huxley, ktorý v roku 1939 začal veľmi rýchle strácať zrak a ako 45-ročný už potreboval veľmi silné okuliare. Vďaka Batesovej metóde a po dvoch mesiacoch od chvíle, keď začal s cvičeniami, sa mu zrak zlepšil až do takej miery, že mohol čítať bez okuliarov. Neskôr sám napísal knihu Umenie vidieť, v ktorej uvádza, že 25 rokov trpel trvalo zníženou priehľadnosťou rohoviek, ktorá sa vďaka Batesovej metóde začala zlepšovať.

Skúste to aj vy

Očné cviky dr. Batesa nie sú zložité, ale je potrebné cvičiť ich pravidelne. Pri cvičení je potrebné uvoľniť sa. Stuhnutý krk a napätie ramenných svalov relaxáciu očí sťažujú.

Predstavy

Dlaňami si zakryjeme oči a skúsime si čo najvernejšie predstaviť nejaký predmet – pokiaľ je to možné, tak podrobne a v jasných farbách. Ako povedal dr. Bates, predstavovanie si vecí pred vnútorným zrakom, nám pomáha lepšie vidieť  veci v skutočnosti. Skúste si napríklad predstavovať kvet intenzívnej farby.

Prenášanie pohľadu

Nepozerajme sa uprene na jedno miesto (to robievajú často ľudia, ktorí nosia okuliare), ale skáčme pohľadom z jedného predmetu na druhý. Oči sa takto odreagujú, ich pohyby sa skrátia a uvidíme lepšie.

Žmurkanie

Ak nie sme zvyknutí pravidelne žmurkať, rýchlo si na to zvyknime. Pri žmurkaní 1 – 2-krát v priebehu 10 sekúnd sa oči čistia a navlhčujú.

Prikrývanie očí dlaňami

Posadíme sa ku stolu, zatvoríme oči a lakte si oprieme o plochejší vankúšik ležiaci pred nami na stole. Chrbát i krk držíme rovno – v jednej rovine s hlavou. Potom si pootvorenými dlaňami zakryjeme oči – bez toho, aby sme sa ich dotýkali a myslíme na niečo príjemné alebo počúvame rádio. Toto cvičenie robíme asi 10 minút, najmenej 2 x denne, alebo vždy, keď cítime v očiach únavu či bolesť.  

Oplachovanie

Každé ráno si 20-krát opláchneme oči najprv teplou a potom 20-krát studenou vodou. Takto si v nich rozprúdime krv. Večer pred spaním robíme túto procedúru v opačnom poradí, teda najprv studenou vodou, potom teplou.

Zaostrovanie na blízko a na diaľku

Pred tvárou držíme dve ceruzky vo zvislej polohe – jednu asi vo vzdialenosti 75 milimetrov od tváre a druhú asi na dĺžku ruky. Najprv obidve ruky zaostríme na jeden predmet, potom žmurkneme a zaostríme na druhý predmet. Cvičenie niekoľkokrát zopakujeme a robíme ho pri každej vhodnej príležitosti.

Knísanie

Postavíme sa rozkročmo a mierne sa kníšeme z jednej strany na druhú, pričom oči sa kolíšu v súlade s pohybom tela. Postupne si uvedomujeme, že oči sa pri tomto pohybe uvoľňujú a sú pružnejšie. Cvičenie opakujeme tak často, ako je to len možné. Ak počúvame pri ňom hudbu, jeho účinnosť sa ešte zvýši.

Dobré rady pre oči

  • Ak chcete skúsiť Batesovu metódu, cvičte pravidelne – úspech si vyžaduje vytrvalosť.
  • Čítajte iba pri dobrom osvetlení, často žmurkajte a po každej prečítanej stránke na chvíľu zdvihnite pohľad hore.
  • Ak pracujete pri počítači alebo obrazovke, doprajte svojim očiam po každých dvanástich minútach na jednu minútku odpočinok – najlepšie tak, že k očiam priložíte dlane.
  • Nerobte Batesove cvičenia s okuliarmi na očiach, ani s kontaktnými šošovkami.
  • Nerobte nič, čo zrak poškodzuje, alebo ho rozostruje – napríklad neseďte dlhé hodiny pri televízii pri zhasnutom svetle.

Autor článku: Karin Pavlovičová

Zdroj: https://www.zzz.sk/clanok/5414-chcete-si-zlepsit-zrak-cvicte

Related Articles

MAŤ PARTNERA NIE JE POVINNOSŤ! PREČO NIEKTRÍ ĽUDIA ODMIETAJÚ VÁŽNY VZŤAH?

Ako by sa stalo nepísanou úlohou nebyť sám, zoznamovať sa, stretávať sa, mať niekoho a žiť s partnerom v spoločnej domácnosti. Odborníci...

VRCHNÍ, PRCHNI! JEDEN Z NAJSLÁVNEJŠÍCH FILMOV JOSEFA ABRHÁMA. CHÝBALO MÁLO A ÚLOHU BY DOSTAL INÝ HEREC

V utorok, 17. mája, obletela Česko aj Slovensko smutná správa. Vo veku 82 rokov zomrel jeden z najslávnejších českých hercov, Josef Abrhám.

NAŠLI STE SI ‘ZÁHADNÝ’ ŽLTÝ POVLAK NA AUTÁCH ČI PARAPETOCH? TU JE VYSVETLENIE

Žltý prach sa objavuje takmer všade. Netreba sa ale ničoho obávať. Patrí to k prebiehajúcej peľovej sezóne. „V týchto dňoch...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
19,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

MAŤ PARTNERA NIE JE POVINNOSŤ! PREČO NIEKTRÍ ĽUDIA ODMIETAJÚ VÁŽNY VZŤAH?

Ako by sa stalo nepísanou úlohou nebyť sám, zoznamovať sa, stretávať sa, mať niekoho a žiť s partnerom v spoločnej domácnosti. Odborníci...

VRCHNÍ, PRCHNI! JEDEN Z NAJSLÁVNEJŠÍCH FILMOV JOSEFA ABRHÁMA. CHÝBALO MÁLO A ÚLOHU BY DOSTAL INÝ HEREC

V utorok, 17. mája, obletela Česko aj Slovensko smutná správa. Vo veku 82 rokov zomrel jeden z najslávnejších českých hercov, Josef Abrhám.

NAŠLI STE SI ‘ZÁHADNÝ’ ŽLTÝ POVLAK NA AUTÁCH ČI PARAPETOCH? TU JE VYSVETLENIE

Žltý prach sa objavuje takmer všade. Netreba sa ale ničoho obávať. Patrí to k prebiehajúcej peľovej sezóne. „V týchto dňoch...

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

TRUECAM: NOVÁ AUTOKAMERA STRÁŽI AUTO NA PARKOVISKU A UPOZORNÍ AJ NA RADARY

Autokamera TrueCam H25 GPS 4K s funkciou ParkShield má pravidelne aktualizovanú databázu európskych radarov. Zábery z dennej aj nočnej jazdy...