21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

ČO JE TINY HOUSE

Na trhu s bývaním sa čoraz častejšie objavujú alternatívy, vyhovujúce širšiemu spektru záujemcov. Vymysleli ho v Spojených štátoch a svoju cestu si derie už aj do Európy. Vznikol v dôsledku krízy na trhu nehnuteľností. Je to taký mini prenosný domček na kolesách, na ktorý nepotrebujete hypotéku, stavebné povolenie, dokonca aj pozemok na zaparkovanie si môžete len požičať. Prenosné domy možno položiť takmer kdekoľvek. Tieto stavby sa nachádzajú na dvoroch, v parkoch, či vo vidieckom prostredí. Predstavte si tú slobodu môcť sa zdvihnúť a presťahovať podľa želania. Máte dosť svojich susedov? Nepáči sa vám výhľad? Len sa zoberiete a idete.

Základné spoznávacie znaky

Tiny house je zvyčajne off-grid, čiže úplne sebestačný. Nepotrebuje prípojky na vodu, elektriku ani kanalizáciu. Na rozdiel od maringotky a karavanu má plnohodnotné steny, je postavený tradičnými konštrukčnými technológiami drevo-domu. Tiny house je oproti karavanu vyšší, no stále sa zmestí do rozmerov kamiónového prívesu. Nie je nadrozmerným nákladom.

Kvôli svojej váhe a tvaru nie je určený na dovolenkové cestovanie, iba na občasné presunutie na novú lokalitu nízkou rýchlosťou.

Je to teda viac mobilný mini-domček/chatka. Tiny house je veľakrát robený na mieru, z kvalitných materiálov a zvyčajne ho ľudia stavajú celý, alebo aspoň časť svojpomocne. Samozrejme existujú aj firmy ktoré ho kompletne navrhnú a postavia na kľúč. 🙂

Plocha domčeka sa pohybuje od 6-36m2 a cena od 15 000 do 90 000.

Koľko stál ten náš a za koľko by sme Vám ho vedeli postaviť? Dozviete sa TU

Tu sú nejaké príklady zo zahraničia. 🙂

Hnutie tiny house

Tiny house má aj svoje hnutie – Tiny house movement. Je to hnutie poukazujúce na minimum vecí, ktoré naozaj k životu potrebujeme. Človek nepotrebuje veľa vecí k tomu, aby bol šťastný. Jej členovia uprednostňujú život v malých a funkčných domovoch. Výhody, okrem úspory miesta, sú očividné: nižšie náklady na materiál a výstavbu, nízke prevádzkové náklady a v najlepšom prípade koncept, ktorý je založený na udržateľnosti.

“Ľudia začínajú chápať, že nadbytok neznamená nevyhnutne luxus, ale môže byž záťažou a záväzkom. Ľudia žijú v domoch o výmere 150, či 200m2. Strávia 30 alebo aj viac rokov platením za tento celý priestor a veci, ktoré v skutočnosti potrebujú.”

Na naše prekvapenie dokáže v tiny house bývať aj manželský pár s dieťaťom. Zvyčajne však ide o mladé páry, jednotlivcov alebo je využívaný ako chatka v horách na prenájom.  Jedno však vieme úplne určite, každý jeden je mega útulný.

Tiny house v Európe

Tiny house sa dostal už aj do Európy. V Holandsku a Francúzsku neustále rastie počet domčekov na kolesách. Náš obľúbený je tento holandský  Marjolein in het klein. Žieňa žijúce v ňom píše aj blog zo života v Tiny house. Žije tam už niečo vyše troch rokov a kompletne off-grid, bez sietí. Je pre nás veľkou inšpiráciou.

https://www.marjoleininhetklein.com

V Rakúsku je najpopulárnejší wohnwagon a uvidíme, kde a aké ešte vzniknú.

https://www.wohnwagon.at/

Veľmi zaujímavé sú aj tieto víkendévé domy Harvardských študentov link

https://getaway.house/

Tiny house na Slovensku

Na internete sa dá nájsť mnoho článkov, ako si dvojica postavila vlastný Tiny house. Na slovenských stránkach sme našli tieto dva. Slováci to ale nie sú. Myslíme, že ten náš je prvý obývaný na Slovenku. 🙂

Postupne sa nám ozývajú ľudia a vyzerá, že nás konečne bude viac. 🙂

http://www.kreativita.info/obytny-prives-woody/
http://www.kreativita.info/pojazdny-domcek-toybox/

Zdroj: http://tinyhouseslovakia.sk/co-je-tiny-house/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články