14.3 C
Bratislava
nedeľa, 19 mája, 2024
spot_img

ČO NÁM DÁVA CESTOVANIE?

Čo nám vlastne dáva cestovanie? Veľmi veľa, viac ako si mnohí myslia. Je množstvo definícií ako by sme najlepšie vedeli vystihnúť, čo je vlastne cestovanie. Možno existuje úplne jednoduchá odpoveď, ale podľa mňa má cestovanie taký nesmierne hlboký a obšírny význam,  že to často nedokážeme definovať slovami ani vetou. Cestovanie je jednoducho vášeň, je to niečo čomu podľahnete a už sa toho nikdy nevzdáte. Je to niečo ako sa zamilovať navždy. Zbožňovať cestovanie znamená spoznávanie nových krajín, kultúr, ľudí, jedla, pamiatok, zážitkov, vykročenie zo svojej pohodlnej komfortnej zóny v ústrety dobrodružstvu, vykročenie smerom k zážitkom a k veľkému otázniku, pretože nevieme, čo nás čaká, či už máme plán cesty, alebo nemáme.

Vždy príde niečo, čo nám plán naruší a o tom to je, pretože práve to sú tie momenty,  z ktorých vznikajú tie najlepšie zážitky a príbehy. Nikto nie je zvedavý na príbehy, kedy išlo všetko neškatuľkovane a ,, ako po masle“. Je to síce pekné, mať všetko tip-top, ale hrozne nudné a z toho teda príbeh, pri ktorom budú mať ľudia ústa otvorené, nikdy nespravíte.

Mnohokrát nás pri cestovaní prekvapí niečo, čo jednoducho nie je v pláne a tu nastáva okamih toho, ako sa s tým popasujeme, či to prekonáme, vyťažíme zo situácie to najlepšie, spravíme si z toho jednoducho srandu, postavíme sa k tomu pozitívne, alebo sa k takejto neočakávanej veci postavíme s hnevom a z prekážky spravíme problém a niekedy aj väčší ako je. Možno sa to nezdá, ale presne cestovanie je taký malý tréning, tréning toho, akým spôsobom sa postavíme k tomu, ak príde do nášho života niečo nečakané, niečo, čo nám naruší plán a komfort.

Cestovanie nás učí, učí nás novým situáciam, učí nás tomu, aby sme sa prispôsobili novým ľuďom a hľadali k nim cestu, učí nás byť napríklad s ľuďmi, ktorých máme radi v novom prostredí.  Každý človek je iný, či už povahou, výzorom, kultúrou, názormi a je super hľadať si cestu k ľuďom, porozumieť im a pochopiť ich svet, ich očami. Vtedy sa nám otvorí úplne iný pohľad, rozšíri sa nám obzor a mnoho vecí v živote začneme vnímať inak, začneme si k telu pripúšťať iné pohľady na veci… Začneme vnímať konzumný svet a svet, kde ľudia neriešia konzum, ale svoje prežitie. Možnosť cestovať je veľký dar, ktorý nám obohatí našu myseľ a srdce. Mnohokrát sa ľudia vyhovárajú, že nemajú peniaze, že nebude dobré počasie, že teraz nie je ten správny čas. Všetko je len o prioritách, či to chceme alebo nie.

Cestovanie je tá najúžasnejšia vec, ktorá nám dovolí naučiť a hlbšie vnímať svet, je to život samotný.  Cestovanie je omnoho viac ako množstvo diplomov, kurzov, atď…, nič nám nedokáže dať toľko skúseností, absorbovať toľko ľudských príbehov, krásu prírody, miest, prekonať strach, svoju komfortnú zónu, prispôsobiť sa novým situáciam, zvládnuť nečakané, naučiť sa nové vedomosti, znalosti, zručnosti…

Ak začnete cestovať, už nikdy nebudete rovnaký, po každej novej ceste, po každom novom mieste, ktoré navštívite budete iný. Táto zmena sa bude diať prirodzene, nebudete ju ani vnímať, len po čase sa pristihnete, že Vás to zmenilo. Tieto zmeny vo Vás budú to najkrajšie, čo Vás postretne, pretože zistíte, že spoznávate vlastne sami seba, nielen hranice krajín, ale aj svoje vlastné …

Autor: Jana Bapcsányová

Zdroj: https://www.primatravel.sk/blog/1/co-nam-dava-cestovanie-

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,700OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články