15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

ČO PIŤ NAMIESTO MLIEKA. AKÁ JE VOĽBA ČÍSLO JEDNA?

Kravské mlieko, áno či nie? Starší ľudia môžu mať problémy s jeho trávením. Za všetko vraj môže nedostatočná produkcia enzýmov, ktoré štiepia najmä mliečny cukor. Spomínaný nápoj však obsahuje cenné zložky, ktoré by seniori zo svojho jedálneho lístka nemali vynechávať. Kravské mlieko tak môžu nahradiť šikovnou alternatívou. Akou?

Mandľové mlieko je voľbou číslo jeden

Obsahuje nízke množstvo sacharidov, tuku a užitočné bielkoviny. Okrem toho sa pýši dostatočným obsahom vitamínu E a minerálnej látky vápnik. Približne 2,5 dcl pohár tohto nápoja má len 39 kilokalórií. Sacharidy sú zastúpené 3,5 g, tuky 2,5 g a o polovicu menším množstvom bielkovín. Zabúdať však netreba na vlákninu, ktorú obsahujú len rastlinné produkty. Okrem spomínaného vápnika má mandľové mlieko aj dostatočné množstvo sodíka, ktorý sa v tele rýchlo míňa pri zvýšenej fyzickej námahe.

Pomôže kostiam, pokožke i vlasom

Sacharidy robia z tohto druhu nápoja potravinu s nízkym glykemickým indexom (GI). Ocenia to najmä ľudia s cukrovkou, nadváhou alebo obezitou. GI je v tomto prípade na úrovni 25. Všetky potraviny s hodnotou pod 55 GI majú nízky glykemický index. V mandľovom mlieku je približne 20 kcal z tuku. Väčšina tukovej zložky pochádza z takzvaných zdravých tukov.

Ide predovšetkým o mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Spomínané mastné kyseliny prospievajú najmä srdcu, cievam a mozgu, pretože znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Hoci má kravské mlieko viacej bielkovín ako jeho mandľový náprotivok, predsa sa v rastlinnej variante nápoja nachádza malé množstvo proteínov. Starší ľudia ocenia najmä ich schopnosť regenerovať telesné tkanivá a udržiavať svaly v dobrej kondícii. Konzumácia potravín s obsahom bielkovín tiež pomáha chrupavkám, kostiam, pokožke či vlasom.

Niečo na omladenie

Šálka mandľového mlieka je bohatým zdrojom vápnika. Ide o kľúčový minerál, ktorý sa nachádza aj v našich kostiach. V spomínanom množstve je asi 480 mg kalcia, čo je takmer polovica odporúčanej dennej potreby tejto mikro živiny. Z vitamínov dominuje mandľovému mlieku vitamín E, ktorý zohráva dôležitú úlohu v bunkovom metabolizme. Označuje sa tiež ako elixír mladosti a chráni pokožku pred stareckými škvrnami a vráskami.

Zdroj: https://uzitocna.pravda.sk/seniori/clanok/657215-co-pit-namiesto-mlieka-aka-je-volba-cislo-jedna/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články