21.4 C
Bratislava
streda, 27 septembra, 2023

ČO ZNAMENÁ ADVENT? S TÝMTO OBDOBÍM SA SPÁJA MNOHO TRADÍCIÍ

Keď sa povie 4 týždne do Vianoc, predstavíte si hlavne horúčkovité prípravy a nákupy vianočných darčekov. Advent má však pôvodne úplne iný účel.

Obdobie pokoja, rozjímanie, dobročinnosti a upokojenia – tak môžeme charakterizovať pravý význam adventu. Ide o obdobie 4 nedieľ pred Štedrým večerom. Aj keď pre väčšinu ľudí je to obdobie zhonu, zháňanie darčekov, upratovania, pečenia koláčov a príprav na Vianoce, majte na pamäti hlavný účel adventu. Samotné slovo advent pochádza z latinčiny. “Adventus” v preklade znamená príchod a odkazuje na príchod Spasiteľa. Pre kresťanov je teda advent v znamení čakania na príchod Spasiteľa a duchovných príprav na Vianoce. Pôvodne sa v tomto období držal takisto pôst pred začatím slávnostného vianočného obdobia, ktoré nasleduje a začína hneď po západe slnka na Štedrý deň.

Kedy začína advent?

Advent je prvým obdobím cirkevného čiže liturgického roka. Dĺžku adventného obdobia vymedzujú 4 adventné nedele. Po štvrtej adventnej nedeli nasledujú Slávnosti Narodenia Pána – 25. decembra. Prvá adventná nedeľa môže pripadnúť na niektorý deň medzi 27. novembrom až 3. decembrom. Posledná, teda štvrtá nedeľa, môže vyjsť aj na 24. decembra.

História adventu

Zmienky o adventných bohoslužbách nájdeme už od 5. storočia v Ravenne, v 6. storočí v Ríme. Počet nedieľ sa často líšil a advent sa slávil 4 až 6 nedieľ pred Vianocami. Až pápež Gregor Veľký stanovil jasný počet 4 nedieľ. Každá z adventných nedieľ mala svoje ľudové označenie: železná, bronzová, strieborná a zlatá. S adventom sa predovšetkým spája mnoho tradícií a zvykov. Možno niektorý z nich dodržiavate aj vy doma. Aké to sú?

Adventný veniec

Typickým symbolom adventu je adventný veniec, ktorý má 4 sviečky a každú adventnú nedeľu sa postupne zapaľuje o jednu sviečku viac. Tri sviečky by mali byť modré alebo fialové a jedna ružová. Fialová farba symbolizuje upokojenie a pokánie. Ružová je zase farbou radosti a šťastia.

1. Na prvú adventnú nedeľu sa zapaľuje prvá fialová sviečka, tzv. Svieca prorokov. Je pamiatkou na prorokov, ktorí predpovedali narodenie Ježiša Krista.

2. Na druhú adventnú nedeľu sa zapaľuje druhá fialová sviečka, tzv. Betlehemská, ktorá reprezentuje lásku a predstavuje Ježiškove jasličky. Je čas poslať vianočné pohľadnice!

3. Na tretiu adventnú nedeľu sa zapaľuje ružová sviečka, tzv. Pastierska, ktorá vyjadruje radosť z toho, že pôst je takmer na konci. Naučte sa s deťmi vianočné koledy a piesne

4. Na štvrtú adventnú nedeľu sa zapaľuje posledný fialová sviečka, tzv. Anjelská, ktorá predstavuje mier a pokoj.

Barborky pre šťastie

Sviatok svätej Barbory ​​(4. decembra) sa spája s tradíciou “barborek” a rezanie vetvičiek stromov, ktoré potom môžu do Vianoc vyrásť. Najčastejšie sa jedná o vetvičky z čerešne, nie je to však pravidlom a vhodné sú napríklad vetvičky gaštanu. Vetvička, ktorá do Vianoc vyrástla, prinášala do domu šťastie a slobodným dievčatám predpovedala svadbu.

Mikuláš, čert a anjel

Deťmi obľúbenou a zároveň obávanou tradíciou je Mikuláš spolu s čertom a anjelom. Pre tie deti, ktoré boli dobré, má Mikuláš sladkosti a darčeky. Tým, ktoré hnevali, nesie len uhlie a zemiaky. Kde sa ale pôvodne Mikuláš vzal? Sv. Mikuláš je reálnou postavou, ktorá sa narodila na území dnešného Turecka do rodiny rybárov. Po tom, čo Mikuláš osirel, rozdal všetok svoj majetok chudobným. Je preto symbolom štedrosti. Tradícia, ktorú poznáme dnes, vznikla zhruba v 10. storočí v Nemecku.

Bozk pod imelom zaručuje lásku

Neoddeliteľnou súčasťou adventu je tiež imelo. Má prinášať do rodiny šťastie a požehnanie. Podľa keltskej tradície imelo nesie tiež plodnosť. Tí, ktorí sa pod imelom pobozkajú, majú zaistenú vzájomnú lásku do budúcich Vianoc.

Medovníčky pečte v prvý adventný týždeň

Pečenie medovníčkov nesmieme vynechať!  Advent je tiež časom, ktorý zhruba zodpovedá dobe, ktorú potrebujú tradičné medové perníčky na zmäknutie. Tradícia medových perníkov siaha u nás až do 12. storočia. Medovníčky sa dajú využiť aj ako ozdoby na stromček. Tí kreatívnejší z vás zvládnu z medovníkov zostaviť betlehem alebo perníkovú chalúpku.

Adventné kalendáre milujú deti aj dospelí

Ako si spríjemniť dlhé čakanie na Štedrý deň? Predovšetkým deti si obľúbili adventný kalendár. Môže mať mnoho podôb od klasického štvorcového s čokoládou po nástenný v tvare vianočného stromčeka a s vreckami plných darčekov na každý deň. Fantázii sa medze nekladú.

Betlehem

Krásnym vianočným zvykom je tiež výroba či zostavenie betlehemu – jasličiek. Napríklad v Taliansku ľudia nezdobia vianočný stromček a namiesto neho sú symbolom Vianoc práve jasličky.

Vianočka s mincou pre šťastie

Už podľa svojho názvu – vianočka patrí k vianočným tradíciám. Skôr pekári do vianočiek náhodne zapekali mince. Ten, kto mincu potom v pečive našiel, mal byť po celý ďalší rok zdravý a minca mu predpovedala aj bohatstvo. Keď sa ale pri pečení vianočka nepodarila a popraskala, značilo to nešťastie.

Vianočný stromček ozdobte vlastnými medovníkmi

Tešíte sa na zdobenie vianočného stromčeka? Ešte v 16. storočí bol ale tento zvyk považovaný za pohanskú tradíciu a katolícka cirkev ho neuznávala. Prvé stromčeky sa do izby vešali za špičku k stropu, niekedy dokonca špičkou dolu. Takto upevnené stromčeky sa zdobili už spomínanými medovníkmi, prípadne mašľami, slamenými ozdobami a podobne.

Zdroj: https://tesco.sk/hello/clanok/co-znamena-advent-s-tymto-obdobim-sa-spaja-mnoho-tradicii/23492/

Related Articles

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

SCHVÁLENIE EMISNEJ NORMY EURO 7 JE NA SPADNUTIE: LIMITY PRE AUTÁ MNOHÝCH PREKVAPILI, SÚ INÉ AKO V NÁVRHU SPRED ROKA

Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Európska únia...

CHCETE KONEČNE SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Koľkokrát ste už toto čítali? Najlepšie je cvičiť večer, lebo máme najvyššiu teplotu telesného jadra, potom ráno, lebo nalačno spaľujeme tuky. Je...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,200OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

SKLADUJETE LIEKY V KÚPEĽNI? TU SÚ DÔVODY, PREČO TO NEROBIŤ

Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie ľudí. Nesprávne skladovanie lieku môže mať negatívne účinky na zdravie...

SCHVÁLENIE EMISNEJ NORMY EURO 7 JE NA SPADNUTIE: LIMITY PRE AUTÁ MNOHÝCH PREKVAPILI, SÚ INÉ AKO V NÁVRHU SPRED ROKA

Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Európska únia...

CHCETE KONEČNE SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Koľkokrát ste už toto čítali? Najlepšie je cvičiť večer, lebo máme najvyššiu teplotu telesného jadra, potom ráno, lebo nalačno spaľujeme tuky. Je...

7 KORENÍN PRE SPOKOJNÉ TRÁVENIE: ZARAĎTE ICH DO KAŽDODENNEJ STRAVY A UŽ NIKDY NEZAŽIJETE POCIT NADÚVANIA

Vedeli ste, že mnohé kuchynské bylinky a koreniny sú superpotravinami, ktoré zlepšujú zdravie a funkciu čriev? Spolupodieľajú sa tak...

RADIKÁLNA SKRATKA K FINANČNEJ NEZÁVISLOSTI. GEOARBITRÁŽ LÁKA ČORAZ VIAC SLOVÁKOV

Každý deň hľadáme spôsoby, ako ušetriť pár eur na bývaní či strave. Ráznejšou stratégiou je v tomto smere geoarbitráž, ktorá popri osekaných nákladoch...