21.4 C
Bratislava
streda, 27 septembra, 2023

CYPRUS – OD 24. JÚNA PATRÍ SLOVENSKÁ REPUBLIKA DO ZELENEJ KATEGÓRIE

Podmienky vstupu do krajiny

Podmienky vstupu pre zaočkované osoby

Cestujúci z ktorejkoľvek krajiny, ktorí preukážu, že boli zaočkovaní proti COVID-19 všetkými požadovanými dávkami registrovanej vakcíny, sú oslobodení od absolvovania testov PCR tak pred príchodom, ako aj po príchode na Cyprus. ak uplynul požadovaný počet dní medzi poslednou dávkou (v závislosti od vakcíny) a dátumom cesty. Navyše nebudú umiestnení do karantény, aj keď sa zistí, že boli v blízkom kontakte s pozitívnym prípadom COVID-19.

Cyprus za registrované vakcíny považuje: Janssen/Johnson & Johnson, Vaxzervia (AstraZeneca), Pfizer-BioNTech, Moderna, Sputnik (Gam-COVID-Vac) a Sinopharm (BBIBP COVID-19).

Zistite viac informácií o podmienkach pre zaočkované osoby na stránke CyprusFlightpass alebo www.visitcyprus.com

Ani platné osvedčenia o očkovaní ale neoslobodzuje cestujúcich od vyplnenia online žiadosti 24 hodín a menej pred nástupom do lietadla. Aj na očkovaných cestujúcich sa naďalej vzťahuje náhodné testovanie na letiskách.

Aké sú podmienky pre cestujúcich zo Slovenska?

S platnosťou od 24. júna 2021 patrí Slovenská republika do zelenej kategórie.

Pre cestujúcich, prichádzajúcich na Cyprus zo zelenej kategórie krajín, ktorí v nej strávili najmenej posledných 14 dní, neplatia žiadne obmedzenia. Pred príletom do Cyperskej republiky musia podstúpiť iba nasledujúci kroky:

1. vyplniť Cyprus Flight Pass formulár ,

2. v prípade vyzvania sa podrobiť náhodnému testovaniu hneď po prílete (na náklady Cyperskej republiky).

Deti mladšie ako 12 rokov sú vyňaté z testovania. Aj ony však musia mať vyplnený Cyprus Flight Pass.

Kategorizácia krajín

Rozdelenie krajín do kategórií z pohľadu Cypru

Pre zelenú kategóriu, neplatia žiadne obmedzenia. Povinnosťou ale ostáva vyplnený Cyprus Flight Pass a náhodné testovanie na letisku na náklady cyperskej vlády. Z krajín Európy sú aktuálne v zelenej kategórii Island, Nórsko, Malta, Poľsko, Rumunsko, Rakúsko, Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Nemecko, Taliansko, Fínsko a Slovenská republika.

Pre oranžovú kategóriu sa vyžaduje popri Cyprus Flight Pass aj certifikát o negatívnom PCR teste nie staršom ako 72 hodín od odobratia vzorky do odletu.

Pre červenú kategóriu sa vyžaduje okrem Cyprus Flight Passu, certifikátu o negatívnom PCR teste nie staršom ako 72 hodín pred odletom aj PCR test priamo po prílete do Cyperskej republiky (testy sa vykonávajú na letiskách, zabezpečuje ich vlády Cyperskej republiky a hradí ich cestujúci).

Štvrtou kategóriou je šedá – kategória osobitného povolenia. Od cestujúcich z tejto kategórie sa vyžaduje negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín od odobratia vzorky do odletu a po prílete 14 dňová izolácia v súlade s pokynmi Ministerstva zdravotníctva

Podmienky vstupu na okupované územie Cypru pri príchode z Cyperskej republiky

Upozorňujeme cestujúcich, že tzv. „Severo-cyperská turecká republika“ je územie, ktoré nie je uznané Slovenskou republikou. V prípade pobytu slovenských občanov na území tzv. „Severo-cyperskej tureckej republiky“ im v prípade núdze nebude môcť byť poskytnutá oficiálna konzulárna pomoc a asistencia. Takisto je potrebné brať do úvahy, že informácie o pandemickom režime v tzv. „Severo-cyperskej tureckej republike“ môžu byť nedostatočné alebo neúplne.

Od 4. júna je po 15 mesiacoch opäť možné prekračovať tzv. „nárazníkovú zónu“ medzi Cyperskou republikou a tzv. „Severocyperskou tureckou republikou“. Na prechod je potrebný negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu nie starší ako 7 dní.

Pre cestujúcich zo Slovenskej republiky prechádzajúcich na územie tzv. „Severo-cyperskej tureckej republiky“ po prílete na letiská Cyperskej republiky (Larnaka a Pafos) naďalej platí, že pri vstupe na územie tzv. „Severo-cyperskej tureckej republiky“ cez nárazníkovú zónu musia splniť aj vstupné podmienky podľa aktuálneho, lokálneho cestovateľského semaforu.

Podľa pravidiel tzv. „Severo-cyperskej tureckej republiky“ je Slovensko v žltej kategórii.

Podmienky vstupu v žltej kategórii:

  • pre zaočkovaných a tých, čo prekonali COVID19 – PCR test nie starší ako 72 hodín, žiadna karanténa
  • alebo pre nezaočkovaných: PCR test nie starší ako 72 hodín a 7-dňová karanténa.

Rovnaké opatrenia v žltej kategórii platia aj pri prílete na územie  tzv. „Severo-cyperskej tureckej republiky“ z Turecka. Negatívne výsledky testu PCR cestujúcich, ktorí pricestujú do tzv. „Severo-cyperskej tureckej republiky“ z Turecka, musia mať QR kód. Ak dokument nemá QR kód, vstup do tzv. „Severo-cyperskej tureckej republiky“ nie je povolený a cestujúci sú vrátení späť. Aby sa zabránilo problémom, sú letecké spoločnosti povinné skontrolovať dokumenty na overenie QR kódu.

Zdroj: Pexels

Opatrenia v krajine

Cyperská spoločnosť sa od 10. mája takmer plne otvorila. Najprv prišli na rad školy, obchody, kaderníctva, fitness centrá a kostoly. O týždeň neskôr sa pridali aj divadlá a kiná. V júni budú pribúdať otvorené kasína, vodné parky, zoologické záhrady, konferenčné centrá, trhy. S týždňa na týždeň sa menia a navyšujú aj počtové obmedzenia pre kary, krstiny, svadby a iné spoločenské podujatia. Reštaurácie môžu privítať zákazníkov na terasách, od polovice mája už aj v interiéri. Hotely sa otvorili už aj pre domácu klientelu.

SafePass

Podmienkou na využitie tohto plošného otvorenia je tzv. SafePass. Ten predstavuje buď potvrdenie o očkovaní aspoň prvou dávkou s trojtýždňovým odstupom, negatívny PCR alebo antigénový test vykonaný za posledných 72 hodín alebo potvrdenie o prekonaní COVID-19 za posledných šesť mesiacov. V podnikoch a obchodoch môže polícia vykonávať náhodné kontroly. Turisti sa v prípade kontroly môžu namiesto SafePassu preukázať formulárom Cyprus Flight Pass. 

Zachovanie istých reštrikčných prvkov

Od 10. júna 2021 je zrušený nočný zákaz vychádzania. Naďalej je zachovaná povinnosť nosiť rúška, vrátane exteriéru, aj keď tu sa dá očakávať uvoľnenie v horúcich letných mesiacoch.

Podmienky návratu do SR

Cestovný semafor Slovenskej republiky: Cyprus je zaradený medzi zelené krajiny Informácie o postupe pri návrate do SR

Zdroj: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/detail/-/asset_publisher/Iw1ppvnScIPx/content/cyprus-od-24-juna-patri-slovenska-republika-do-zelenej-kategorie-?_101_INSTANCE_Iw1ppvnScIPx_redirect=%2Fcestovanie_a_konzularne_info%2Fdetail%2F-%2Fasset_publisher%2FIw1ppvnScIPx%2Fcontent%2Fcyperska-republika%3FdisplayMode%3D1

Related Articles

SCHVÁLENIE EMISNEJ NORMY EURO 7 JE NA SPADNUTIE: LIMITY PRE AUTÁ MNOHÝCH PREKVAPILI, SÚ INÉ AKO V NÁVRHU SPRED ROKA

Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Európska únia...

CHCETE KONEČNE SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Koľkokrát ste už toto čítali? Najlepšie je cvičiť večer, lebo máme najvyššiu teplotu telesného jadra, potom ráno, lebo nalačno spaľujeme tuky. Je...

7 KORENÍN PRE SPOKOJNÉ TRÁVENIE: ZARAĎTE ICH DO KAŽDODENNEJ STRAVY A UŽ NIKDY NEZAŽIJETE POCIT NADÚVANIA

Vedeli ste, že mnohé kuchynské bylinky a koreniny sú superpotravinami, ktoré zlepšujú zdravie a funkciu čriev? Spolupodieľajú sa tak...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,200OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

SCHVÁLENIE EMISNEJ NORMY EURO 7 JE NA SPADNUTIE: LIMITY PRE AUTÁ MNOHÝCH PREKVAPILI, SÚ INÉ AKO V NÁVRHU SPRED ROKA

Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Európska únia...

CHCETE KONEČNE SCHUDNÚŤ Z BRUCHA?

Koľkokrát ste už toto čítali? Najlepšie je cvičiť večer, lebo máme najvyššiu teplotu telesného jadra, potom ráno, lebo nalačno spaľujeme tuky. Je...

7 KORENÍN PRE SPOKOJNÉ TRÁVENIE: ZARAĎTE ICH DO KAŽDODENNEJ STRAVY A UŽ NIKDY NEZAŽIJETE POCIT NADÚVANIA

Vedeli ste, že mnohé kuchynské bylinky a koreniny sú superpotravinami, ktoré zlepšujú zdravie a funkciu čriev? Spolupodieľajú sa tak...

RADIKÁLNA SKRATKA K FINANČNEJ NEZÁVISLOSTI. GEOARBITRÁŽ LÁKA ČORAZ VIAC SLOVÁKOV

Každý deň hľadáme spôsoby, ako ušetriť pár eur na bývaní či strave. Ráznejšou stratégiou je v tomto smere geoarbitráž, ktorá popri osekaných nákladoch...

EÚ CHCE DIGITÁLNE CESTOVNÉ PASY DO ROKU 2030. TESTUJE ICH PRVÁ KRAJINA NA SVETE

Zabudli ste si doklady? Nevadí. Po prvýkrát nejaká krajina umožňuje cestujúcim prekročiť svoju hranicu s digitálnym pasom v smartfóne namiesto fyzického cestovného...