8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

DESAŤ PREDPOVEDÍ PRE ENERGIU V ROKU 2024

Dňa 13. decembra sa vlády sveta na stretnutí COP28 o klíme v Dubaji dohodli na tom, čo sa označuje ako „historické“ vyhlásenie, pričom po prvýkrát stanovili cieľ prechodu od fosílnych palív.

Tento cieľ nastavuje zmenu kurzu pre globálny energetický systém. Spotreba ropy, plynu a uhlia rastie a všetky tri palivá dosiahli nové rekordné maximá v roku 2023. Zároveň však prekvitá obnoviteľná energia. Produkcia z veternej a solárnej energie na celom svete bola v roku 2023 približne o 55 % vyššia ako v roku 2020.

Keď analytici Wood Mackenzie pred rokom ponúkli v Energy Pulse 10 predpovedí na rok 2023, identifikovali niektoré z kľúčových čŕt tohto rýchlo sa vyvíjajúceho prostredia. Ich predpovede zdôrazňujúce tlaky na znižovanie cien kovov, silu globálneho dopytu po rope, obnovené nadšenie severoamerických ropných a plynárenských spoločností pre rast produkcie a oživenie solárnych zariadení v USA, okrem iného, ​​sa ukázali ako naplnené.

Tento rok očakávame, že niektoré z týchto trendov budú pokračovať, no objavujú sa aj nové problémy. Tu je našich 10 predpovedí o tom, čo si myslíme, že bude kľúčovým vývojom v oblasti energetiky a prírodných zdrojov v roku 2024:

1. Začne sa globálne spomaľovanie solárneho rastu

Aj keď celková globálna solárna kapacita bude v nasledujúcom desaťročí naďalej rýchlo rásť, tempo rastu ročných inštalácií sa v roku 2024 začne spomaľovať v porovnaní s mierami zaznamenanými v posledných rokoch. Ak sa naša predpoveď na rok 2023 naplní, priemerný ročný rast kapacitných zariadení za 2019-23 bol 28 %, vrátane 56 % rastu v roku 2023. Na rozdiel od toho, ročný priemerný rast od 2024-28 bude približne nulový, vrátane niekoľkých rokov s kontrakciami. Rast na globálnom solárnom trhu sleduje typickú S-krivku. Za posledných niekoľko rokov sa rast rýchlo vyšplhal na najstrmšiu časť krivky. Počnúc rokom 2024 bude toto odvetvie za inflexným bodom, ktorý sa vyznačuje pomalším rastom. Globálny trh so solárnou energiou je stále mnohonásobne väčší ako pred niekoľkými rokmi, ale je prirodzené, že priemysel kráča po tejto ceste rastu, keď dozrieva.

Nie každý región je v súčasnosti na rovnakom mieste pozdĺž S-krivky. Napríklad Afrika a Blízky východ majú pred sebou ešte dlhú cestu, kým dosiahnu svoje inflexné body rastu. Tento model globálneho rastu však poháňajú dva hlavné trhy: Ázia a Tichomorie, ktorej dominuje Čína, a Európa.

Michelle Davis – riaditeľka Global Solar

2. Jadrová energia bude aj naďalej klásť dôraz na politickú agendu ako riešenie v oblasti klímy

Citát, ktorý sa často nesprávne pripisuje Albertovi Einsteinovi, je, že jadrová energia je „pekelný spôsob varenia vody“. V skutočnosti bol vytvorený v roku 1980, po havárii reaktora na Three Mile Island, ktorá pomohla obrátiť vlnu verejnej mienky proti atómovej energii. V roku 2024 by však mala jadrová energia získať širokú podporu ako kľúčové riešenie svetovej energetickej krízy, prvýkrát za viac ako pol storočia. Jadrová energia čelila a stále čelí výzvam verejnej prijateľnosti a hospodárskej konkurencieschopnosti voči obnoviteľným zdrojom a výrobe fosílnych palív. Ale je to jediné spoľahlivé, odosielateľné, malé fyzické a materiálne nároky, plug-and-play bezuhlíkové riešenie na výrobu energie.

Julian Kettle – podpredseda pre kovy a baníctvo

3. Vyvíjajúca sa rovnováha medzi dekarbonizáciou a bezpečnosťou dodávok bude pre mnohé spoločnosti brzdiť investičné rozhodnutia v oblasti plynu a LNG.

Po ruskej invázii na Ukrajinu globálny priemysel plynu a LNG zmenil prioritu na zabezpečenie dodávok. V rokoch 2022 a 2023 podpísali koncoví užívatelia viac ako 65 miliónov ton zmlúv o predaji a nákupe LNG ročne. Investície do nových dodávok LNG sa v roku 2024 vždy spomalili vzhľadom na rozsah už uskutočnených investícií a očakávané opätovné vyváženie trhu. COP28 však pridal novú neistotu do výhľadu plynu. Keďže ide o fosílne palivo, je to palivo, od ktorého sa vlády sveta snažia prestať. Ale ako najrozšírenejšie „prechodné palivo“ bude ešte nejaký čas zohrávať úlohu pri zabezpečovaní energetickej bezpečnosti.

Spoločnosti a vlády budú musieť prehodnotiť investície v tomto vývoji, pričom niektoré z nich možno ešte viac spomalia. Účastníci odvetvia budú musieť preladiť svoje portfóliá a stratégie, aby sa zorientovali v rozporoch a rozsahu možných výsledkov pre dopyt po plyne.

Kristy Kramer – vedúca poradenstva v oblasti plynu a LNG

4. Spomalenie rastu produkcie ropy mimo OPEC zmierni tlak na krajiny OPEC+

V tomto roku došlo k veľkému nárastu produkcie ropy mimo OPEC o približne 2 milióny barelov denne, čo vytvára tlak na skupinu OPEC+, aby znížila svoju produkciu, aby sa predišlo poklesu cien. V budúcom roku očakávame, že rast mimo OPEC sa spomalí len na 0,8 milióna b/d.

Najväčším faktorom predpokladaného spomalenia je naše očakávanie prudkého spomalenia rastu produkcie ropy v USA v budúcom roku, ale prispejú aj ďalšie krajiny vrátane Brazílie. Spomalenie mimo OPEC zmierni tlak, ktorému OPEC+ čelil v roku 2023. Medzi výhrady tohto názoru patrí prudký nárast produktivity v USA (pozri nižšie).

Ann-Louise Hittle– vedúci oddelenia makro olejov

5. Americkí producenti ropy a plynu urobia viac s menej

Najväčším makropríbehom z amerického ropného a plynárenského priemyslu v budúcom roku by mohlo byť to, že zvyšovanie efektívnosti odmieta stagnovať. Očakáva sa, že celkové počiatočné kapitálové výdavky v dolných 48 štátoch klesnú v roku 2024, druhý rok po sebe. Zároveň však bude celková produkcia ropy a zemného plynu naďalej stúpať, čím sa dosiahnu nové rekordy. Tlmený pohyb v počte vrtných súprav bude viac než kompenzovaný neustálym zlepšovaním rýchlosti vŕtania a časov cyklov podložiek, efektívnosťou dokončovania a vylepšeným vykonávaním projektu. To všetko slúži ako pripomienka toho, ako štíhla a priemerná sa americká bridlica stala.

Robert Clarke – viceprezident, Upstream Research

6. Veľký americký E&P by sa mohol zlúčiť s veľkým medzinárodným E&P

Čistý model geograficky zameraných prieskumných a produkčných spoločností stratil svoj lesk, keďže investori začali odmietať rast produkcie v prospech hotovostných distribúcií. Veľké fúzie a akvizície sa čoraz viac zameriavajú na diverzifikáciu, pretože spoločnosti sa snažia vybudovať odolné finančné platformy. Ďalším logickým krokom v tejto stratégii je internacionalizácia. Silná akciová mena amerických kupujúcich bude lákadlom pre zámorské ciele a pomôže pri realizácii obchodov.

Greig Aitken – riaditeľ podnikového výskumu

7. Vodíkové projektové FID sa budú naďalej meniť na modro

Ambície pre nízkouhlíkový vodík na celom svete, ktoré sa odrážajú vo vládnej politike a vo vývoji firemných projektov, sú dosť pozoruhodné. Ako je 108- globálny projektový plynovod mtpa, ktorý premieňa 80 % na zelený vodík vyrobený z elektrolýzy vody. Rýchlosť dozrievania projektu pre elektrolyzérový vodík však zostane pomalá, pretože vývojári sa snažia prekonať kľúčové prekážky.

Dve z najdôležitejších výziev, ktorým budú čeliť projekty zeleného vodíka, sú dosiahnutie konkurencieschopných nákladov a zabezpečenie pevných záväzkov zo strany odberateľov. Najpravdepodobnejšie budú projekty s dôveryhodnými protistranami a projekty zamerané na vodík ako surovinu v existujúcich aplikáciách. Tí, ktorí sa zameriavajú na nové aplikácie, sa budú snažiť dosiahnuť náklady, ktoré budú konkurovať tradičným fosílnym palivám. Projekty s modrým vodíkom sa budú tiež pohybovať pomaly v rámci cyklu vývoja projektu, ale viac dosiahne FID, pretože budú ťažiť z konkurencieschopnej ekonomiky a rýchlejšieho škálovania.

Melany Vargas – vedúca poradenstva pre vodík

8. Uhlíkové kompenzácie opäť naberú na sile, napriek všetkému

Dobrovoľný trh s uhlíkom sa v roku 2023 nachádzal na križovatke, pričom trhové aktivity uviazli v dôsledku straty dôvery a kupujúci túžili po jasnosti. COP28 nedokázala dosiahnuť dohodu o článku 6 a nálada na trhu opäť utrpela frustráciu. Situácia sa zdá byť hrozná, ale existujú dôvody domnievať sa, že by to mohla byť tma pred úsvitom. Kupujúci získavajú a odstraňujú nekvalitné ofsety z trhu. Pri absencii centralizovaného dohľadu zo strany OSN nezávislé riadiace orgány stanovujú usmernenia a ponúkajú jasnosť. A kompenzačné programy sa usilovne vyvíjajú. Očakávame, že výsledky tohto úsilia uvidíme v roku 2024.

Elena Belletti – globálna vedúca výskumu uhlíka

9. Nové technológie zachytávania uhlíka konečne vstúpia do komerčného rozsahu

V roku 2024 už nie sú nové projekty CCUS samy osebe pozoruhodné. Sledujeme až 100 projektov komerčného rozsahu, pričom 50 má slušnú šancu na postup. Novinkou je však dlho očakávaná gradácia nových technológií z pilotnej na komerčnú úroveň. Nové techniky na zachytávanie oxidu uhličitého, ako je modularizácia, pevná adsorpcia a biologická recyklácia, budú prvýkrát plne nasadené v roku 2024. Tieto sľubujú nižšiu energetickú náročnosť a zníženie nákladov až o 50 % v porovnaní s existujúcimi metódami. V prípade úspechu sa znížia bariéry pre emitentov v životne dôležitých ťažkých priemyselných odvetviach, ako je cement a chemikálie. A technologické spoločnosti môžu očakávať nával objednávok.

Mhairidh Evans – vedúci výskumu CCUS

10. Geoinžinierstvo sa stane horúcou témou

V záveroch prvej globálnej inventarizácie na COP28 krajiny uznali, že zostávajúci globálny uhlíkový rozpočet sa rýchlo zmenšuje, s rizikom prekročenia cieľa 1,5 stupňa. To znamená, že bude potrebné odstrániť alebo zachytiť a uskladniť stovky miliárd ton oxidu uhličitého, aby sa svet dostal späť na kurz oteplenia o maximálne 1,5 stupňa do roku 2100.

Techniky geoinžinierstva možno použiť na zvýšenie schopnosti planéty absorbovať uhlík a odrážať slnečné svetlo späť do vesmíru, čo pomáha udržiavať Zem chladnú. Napríklad aerosóly alebo iné chemikálie sa môžu uvoľniť niekoľko kilometrov do atmosféry, čím sa odrazí viac slnečného svetla preč od povrchu planéty. Verím, že v roku 2024 sa vlády a vedecké inštitúcie spoja, aby hlbšie študovali túto fascinujúcu tému a diskutovali o výhodách a nevýhodách jej sledovania.

Prakash Sharma – viceprezident pre scenáre a technológie

Zdroj: Woodmac: Desať predpovedí pre energiu v 2024 – správach (dsisolar.com)

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články