8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli by tiež zohrávať rozhodujúcu úlohu pri poskytovaní pokročilých čipov pre elektrické vozidlá, kvantové počítače a ďalšie iné technológie.

Diamanty novej éry

Vo vnútri zrekonštruovaného veľkoskladu v južnej časti San Francisca odhaľuje Martin Roscheisen, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Diamond Foundry, desaťcentimetrovú monokryštálovú diamantovú doštičku. Tvrdí, že bola vybrúsená zo 423-karátového surového kameňa vo veľkosti dlane. Ide o najväčší diamant, aký kedy človek vyrobil a navyše je dostatočne veľký na to, aby sa z neho dala vyrobiť súprava korunovačných klenotov. Roscheisen ho prezentuje iba ako ukážku začiatku éry kvantovej výpočtovej techniky. „Každý čip bude v budúcnosti používať diamantové doštičky,“ hovorí. Či už pôjde o telefóny, notebooky alebo autá. Diamant totiž umožní vyrábať stále menšiu vysokoenergetickú elektroniku.

Cesta k výrobe diamantových polovodičov vedie cez odborné znalosti v oblasti kovania drahokamov. Roscheisen preto považuje za samozrejmé, že jeho priemysel čoskoro ovládne trh s diamantovými šperkami, ktorého hodnota je 85 miliárd dolárov. Tvrdí, že spoločnosť Diamond Foundry v minulom roku strojnásobila produkciu diamantov na päť miliónov karátov. V roku 2025, kedy by mala byť dokončená prevádzka jeho španielskej továrne na diamanty poháňaná slnečnou energiou v hodnote 800 miliónov dolárov, chce dosiahnuť výrobu 20 miliónov karátov ročne. Pri takomto objeme bude produkovať približne 60 percent kameňov. Pre porovnanie, gigant De Beers Group minulý rok vyťažil 35 miliónov karátov, väčšinou pôvodom z Botswany, za oveľa vyššie náklady.

Prvé pokusy

Nehovoríme tu o kubických zirkónoch alebo moissanitoch. Umelo vyrobené diamanty nie sú novinkou. V 50. rokoch spoločnosť General Electric vyrobila prvé diamanty. Hlboko v zemskej kôre napodobnila vysoké teploty a tlak potrebný pre ich vznik.

Dnes sa miliardy karátov umelo vyrobených diamantov používajú na priemyselné účely. Trvalo však desaťročia, kým sa technológia posunula tak, aby získali diamanty šperkárskej kvality vo veľkostiach, ktoré sú v prírode takmer nedosiahnuteľné a nerozoznateľné od prírodných kameňov bez prístroja na fluorescenčnú spektroskopiu.

Je laboratórny diamant hodnotný?

Pred desiatimi rokmi začínali z ničoho a dnes laboratórne vypestované kamene predstavujú 10 percent z ročného predaja diamantových šperkov v objeme 125 miliónov karátov. Ich ceny sú pritom často o 80 percent nižšie ako ceny prírodných diamantov. „Náš priemerný zákazník sa z finančného hľadiska ťažko dostáva k ťaženým diamantom,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Pandora, Alexander Lacik, ktorý minulý rok začal predávať laboratórne diamanty v 7-tisíc predajniach. „Nezaberáme miesto na trhu. My vytvárame ďalší trh.“

Klenotníci v nákupných centrách si užívajú vysoké marže z predaja trojkarátových bezchybných zásnubných prsteňov s laboratórne vypestovanými diamantmi za menej ako 4 500 dolárov (u Tiffany & Co by ste podobný produkt kúpili za desaťnásobok tejto sumy).

Na druhej strane, luxusné domy ako Cartier a Van Cleef & Arpels nad nimi ohŕňajú nos. Snorts Edward Asscher, prezident Svetovej rady pre diamanty, hovorí: „Pri väčších veľkostiach sú také lacné, že stratili akúkoľvek skutočnú hodnotu.“

„Mám najväčšiu sieť obchodníkov s diamantmi a syntetické diamanty predávať nebudem. Chýba im cennosť, takže si nedokážu udržať hodnotu,“ hovorí newyorská diamantová legenda Martin Rapaport, ktorého spoločnosť RapNet eviduje viac ako milión diamantov na predaj. „Zákazníci sú tu skutočne podvedení. Dozviete sa to približne o rok. Nakoniec vás so syntetickými diamantmi pochovám.“

Roscheisen si myslí, že to bude on, kto bude pochovávať. Hovorí, že je to podobné, ako keď Mikimoto spopularizoval umelo pestované perly. „Začalo sa to tým, že Jackie Kennedyová nechcela priplácať za „prírodné“ perly v prospech umelo vypestovaných. Stále viete nájsť aj úplne prírodné perly za obludné ceny, ale tvoria len jedno percento predaja.“

Ekologickejšia alternatíva

Rovnako ako sú ekologicky uvedomelí spotrebitelia hnacou silou exponenciálneho rastu trhu s rastlinnými potravinami, aj spoločnosť Diamond Foundry vsádza na to, že dokáže zaujať novú generáciu. Ťažené diamanty majú uhlíkovú stopu približne 170 kilogramov na karát, zatiaľ čo laboratórne pestované diamanty iba osem alebo aj menej. Cieľom spoločnosti Diamond Foundry je dosiahnuť nulovú produkciu uhlíka. Reaktory v továrni v meste Wenatchee v štáte Washington, ktorú Roscheisen prestaval zo skladu jabĺk, fungujú na vodnú energiu z rieky Columbia. Továreň vo výstavbe v španielskej Extremadure za 850 miliónov dolárov bude využívať 30 megawattov slnečnej energie. Roscheisen hovorí: „Do piatich rokov plánujeme nahradiť celú ťažbu diamantov.“

Od online knižnice k drahokamom

Podnikateľ Roscheisen sa narodil a vyrastal v nemeckom Mníchove. Koncom 90. rokov získal doktorát z inžinierstva na Stanforde – práve v čase, keď na Wall Street prepukol záujem o World Wide Web. V roku 1995 Roscheisen spoluzaložil právnickú online knižnicu FindLaw, ktorú neskôr predal spoločnosti Thomson Reuters. V roku 1998 spoluzaložil e-mailovú službu Egroups, ktorú predal spoločnosti Yahoo za 450 miliónov dolárov.

Po spľasnutí bubliny „dot-com“ (išlo o obdobie, kedy vzrástlo používanie internetu, vzniklo mnoho internetových obchodov a veľa z nich neskôr aj zaniklo) sa v roku 2002 stal spoluzakladateľom spoločnosti na výrobu solárnych panelov Nanosolar. Podarilo sa im získať 600 miliónov dolárov, avšak nedokázali dostatočne rýchlo rozvinúť svoju technológiu tlačených tenkovrstvových solárnych panelov na to, aby predbehli čínsku konkurenciu a firma skrachovala.

Investor James Joaquin zo spoločnosti Obvious Ventures si spomína na prvý rozhovor s Roscheisenom. Vysvetlil mu, že jeho tím v spoločnosti Nanosolar sa zdokonalil v zaobchádzaní s jednotlivými atómami. Len si vybrali nesprávny atóm. „Ďalej by to chceli urobiť s atómami uhlíka,“ hovorí Joaquin, ktorý sa teší na príchod smartfónov s nerozbitnými diamantovými obrazovkami.

Hviezdne sily

„Roscheisen videl túto cestu skôr, ako to bolo zrejmé ostatným,“ hovorí Joaquin. Roscheisenova spoločnosť Diamond Foundry bola založená v roku 2015 s finančnými prostriedkami vo výške 315 miliónov dolárov a pôsobivým zoznamom sponzorov. Na čele s Andym Bechtolsheimom, zakladateľom spoločnosti Sun Microsystems, Tonym Fadellom, tvorcom prvého iPhonu, a spoluzakladateľom Twitteru Evanom Williamsom. Hviezdnu silu im dodal Leonardo DiCaprio, ktorý režíroval a hral vo filme Krvavý diamant z roku 2006.

Zdroj: Obľúbený internetový prehliadač oznámil radikálne zmeny. Ak ho používate, na toto sa pripravte, dostane aj umelú inteligenciu | interez.sk

Related Articles

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články