15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

DNES JE ŠPECIÁLNY DEŇ. VĎAKA TOMUTO NÁM TEČIE Z KOHÚTIKA PITNÁ VODA

Viete vďaka čomu sa nemusíte báť napiť sa tečúcej vody z kohútika? Pretože kvalita vody sa veľmi podrobne sleduje.

Práve dnes máme Svetový deň monitoringu vody. Jeho cieľom je udržať čistotu vody a to nielen tej pitnej, ale aj povrchovej, podzemnej, odpadovej, či sledovanie množstva vody pretečenej za určitý čas.

To všetko je súčasťou pravidelného monitorovania vôd a zabezpečuje ho rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia.

Už od roku 2003

Tento Svetový deň vznikol už v roku 2003 a založila ho americká nadácia pre čistotu vody (ACWF). A to práve s myšlienkou, aby sa verejnosť zapojila do starostlivosti o túto životodarnú tekutinu.

Sledovať kvalitu vody a vodné zdroje vo svojom okolí už môže naozaj každý. Dostupná je testovacia sada, s ktorou to dokáže naozaj hocikto. Vznikla práve pri príležitosti tohto dňa.

Pre oficiálne potvrdenie kvality vašej vody napríklad v studni musíte ale požiadať Výskumný ústav vodného hospodárstva. Testovacia sada slúži predovšetkým na vzdelávacie a popoluarizačné účely či pre osobnú potrebu.

Príkladom väčšieho sledovania kvality vody, je napríklad sledovanie kvality vôd Dunaja či iných veľkých tokov alebo vodných nádrží. Rovnako sa sleduje kvalita vody aj na prírodných či umelých kúpaliskách a v neposlednom rade aj v potrubiach, v ktorých nám voda tečie až domov.

Pôvodný dátum bol iný

Pôvodne sa tento deň slávil o mesiac neskôr a to 18. októbra na výročie amerického zákona o čistote vody, ktorý bol vyhlásený s cieľom chrániť vodné zdroje. V roku 2007 však presunuli dátum na september, aby sa doňho mohli zapojiť aj v tých častiach sveta, kde je v októbri voda už zamrznutá.

Zdroj: https://www.imeteo.sk/spravy/dnes-je-specialny-den-vdaka-tomuto-nam-tecie-z-kohutika-pitna-voda

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články