6.5 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

DO ČOHO INVESTUJÚ SLOVENSKÍ MILIONÁRI? OD INVESTIČNÝCH NEHNUTEĽNOSTÍ SA UŽ ODKLÁŇAJÚ

Slovenskí milionári zmenili svoj investičný apetít. Upúšťajú od nehnuteľností a kryptomien. Viac sa obracajú k dlhopisom a akciám. Ich investičné portfólio tak reaguje na zmeny v svetovej ekonomike.

Milionári citlivo vnímajú politickú nestabilitu a rozporuplné nálady v spoločnosti. Problém vidia aj v nedostatku politickej vízie krajiny.

Svoj pravidelný Wealth report zverejnila J&T Banka. Oslovila v ňom 119 dolárových milionárov zo Slovenska a 212 z Česka. Prinášame niekoľko zistení z prieskumu postojov slovenských afluentných investorov.

Majetok respondentov zisťovania sa tento rok zhodnotil najčastejšie v rozmedzí od dvoch do deviatich percent. Podľa riaditeľa privátneho bankovníctva J&T Banky Ondreja Segeča je to v súlade s nastavnýmiu výnosovými očakávaniami.

Hovorí, že aj zo svojho podnikania vedia, že ak by chceli zarobiť viac ako desať percent, museli by podstúpiť oveľa väčšie riziko.

Na druhej strane tento rok výrazne ubudlo tých, ktorí zaznamenali znehodnotenie majetku. Minulý rok, ktorý bol investične veľmi neprajný, ich bolo 21 percent. Tento rok už len osem percent.

Odklon od realít

Kým stavebným pozemkom verilo pred rokom 28 percent slovenských milionárov, tento rok klesla ich afinita na 21 percent. Pokles zaznamenal sentiment aj pri rezidenčných nehnuteľnostiach.  

Ide o reakciu na efekt prísnejšej monetárnej politiky. „Vyššie úrokové sadzby, prísnejšie úverové štandardy a s tým spätý utlmený dopyt po bývaní znižujú priestor na rast cien nehnuteľností a teda aj kapitálového zhodnotenia investícií do nich,“ vysvetľuje riaditeľka J&T Banky na Slovensku Anna Macaláková.

Dodáva, že väčšina milionárov okrem toho pokladá svoju doterajšiu expozíciu voči nehnuteľnostiam za dostatočnú. „Sme tak svedkami poklesu záujmu o rezidenčné nehnuteľnosti, stavebné pozemky aj poľnohospodársku pôdu,“ konštatuje.  

Perspektívne akcie

Naopak, opäť sa zlepšil výhľad milionárov na akcie zahraničných firiem. Verí im až 43 percent účastníkov prieskumu. Stúpla aj popularita korporátnych dlhopisov, ktoré uprednostňuje 25 percent investorov, kým vlani ich bolo len 16 percent.

Akcie zahraničných firiem si udržali prvé miesto z hľadiska najzaujímavejšieho potenciálu zhodnotenia už štvrtý rok po sebe. Bohatí ľudia tento rok predpokladajú, že centrálne banky po ústupe inflácie dosiahli svoj vrchol pri zvyšovaní úrokových sadzieb a v budúcom roku by mohol prísť priestor na uvoľnenie menovej politiky.

„To by mohlo pomôcť aj ekonomickému rastu a rastu firemných ziskov s pozitívnym dopadom na akciové trhy,“ prognózuje J&T Banka.

Zdroj: J&T banka Wealth report

Rastie záujem o dlhopisy

Dlhopisy tvoria už 25 percent portfólia boháčov. Vyrovnali sa tak investičným nehnuteľnostiam. Valuácie dlhopisového trhu totiž poklesli oproti nedávnemu obdobiu nulových úrokových sadzieb, čo z nich robí po dlhšom čase hodnotné aktívum.

Navyše pri očakávanom poklese úrokových sadzieb majú potenciál priniesť väčšie zhodnotenie ako možnú stratu pri prípadnom ďalšom raste sadzieb o rovnaké percento. Investori sa preto po dlhom období opadajúceho záujmu vracajú k dlhopisom ako stabilizujúcej súčasti ich portfólií.

Rovnaký podiel ako dlhopisy zastávajú v portfóliách milionárov investičné nehnuteľnosti. Obe triedy aktív tvoria dovedna polovicu investičného koša. Kým však dlhopisy rastú, popularita realít klesá. Až 13 percent investorov ich plánuje v predávať, čo je po hotovosti najviac zo všetkých tried aktív.

Na akcie pripadá 15 percent portfólia milionárov, čo je menej ako vo svete, no popularita akcií u Slovákov rastie. Podielové fondy zastávajú 16 percent portfólia.

Zdroj: J&T banka Wealth report

Kryptomeny sčasti nahradila umelá inteligencia

Turbulencie na trhu s kryptomenami znížili popularitu tejto investície u milionárov. Ich miesto sčasti prebrala umelá inteligencia, do ktorej investuje už 16 percent bohatých Slovákov.

„Umelá inteligencia má podľa nich hmatateľné využitie a vnímajú ju ako praktickú a revolučnú inováciu. Uvedomujú si, že môže viesť k zásadným ekonomickým zmenám a bude mať celkový prínos tak pre pracovný trh, ako aj pre celú spoločnosť,“ hovorí Macaláková.

Takmer polovica z respondentov hľadá spôsob, ako umelú inteligenciu využiť vo svojom podnikaní. Rovnako takmer polovica priznáva, že im táto technológia už uľahčuje prácu a život.

Aj preto takmer dve tretiny milionárov vidia vhodný čas na investície do firiem, ktoré poskytujú softvér a hardvér na prácu s umelou inteligenciou.

Na druhej strane si bohatí investori uvedomujú, že umelá inteligencia ovládla mediálny priestor, ktorý predtým zaberali kryptomeny a blockchain. Hrozí preto, že v tomto sektore vzniknú nereálne očakávania s rizikom novej technologickej bubliny.

Z pohľadu regiónov sa nádej bohatých investorov upína čoraz viac na Indiu, ktorá sa pred nedávnom stala najľudnatejšou krajinou sveta. Za uplynulých päť rokov vzrástol akciový index MSCI India o 70 percent, čo je ročný prírastok takmer 11 percent. Podobne rýchlo rastie aj trh v USA, kde je najrozvinutejší kapitálový trh sveta.

Investície majú zarábať a poskytovať pasívny príjem

Hlavným cieľom správy majetku dolárových milionárov je rast jeho hodnoty. Deklarovalo to až 43 percent respondentov. Zaistenie renty a pravidelného zdroja príjmu označilo za hlavný cieľ investície 37 percent investorov.

„Tunajší milionári sú v porovnaní s tými svetovými viac orientovaní na zhodnotenie majetku a zabezpečenie pravidelného príjmu, zatiaľ čo svetoví označujú za hlavný cieľ pri správe majetku vo väčšej miere aj uchovanie kúpnej sily a jeho diverzifikáciu,“ konštatuje J&T Banka vo svojom Wealth reporte.

Až viac ako polovica milionárov očakáva nárast príjmov z podnikania. Sú tak naďalej aktívnymi podnikateľmi. Zhruba tretina predpokladá vyšší príjem z investícií do dlhopisov, akcií a investičných nehnuteľností.

Nedostatok politickej vízie

Za najväčší spoločenský problém považujú milionári nestabilitu na politickej scéne. Ďalšími dvomi neduhmi sú podľa nich: zdravotníctvo a nedostatok politickej vízie. Zdravotnú starostlivosť bohatí Slováci stále viac vyhľadávajú a využívajú za hranicami krajiny.

„Milionárom chýba vízia, ktorá by Slovenko posunula do 21. storočia,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis. „Navyše udržateľnosť verejných financií patrí medzi najhoršie v Európskej úniii,“ upozorňuje.

Vnímanie problémov Slovenska zo strany milionárov sa značne líši od širokej populácie. Tá sa najviac obáva vysokej inflácie, na vysokom mieste sa umiestňujú aj ceny energií a migrácia.

Spomedzi štrukturálnych problémov sú to u bežných ľudí korupcia a zdravotníctvo. Až štvrtina z nich pokladá za problém dezinformácie a nedostatočnú mediálnu gramotnosť. Citlivo vnímajú aj rozhádanú spoločnosť a vysokú zadlženosť štátu.   

Milionári sa obávajú ďalších krokov hospodárskej politiky. Vnímajú urgentnú potrebu veľkých reforiem na zlepšenie konkurencieschopnosti, ako aj konsolidácie verejných financií.

Predpokladajú však, že riešenie týchto výziev bude len čiastočné a pomalé a bude si vyžadovať zvyšovanie daní, aj cez mimoriadne zdaňovania firemných ziskov. To sa už deje. Obavy milionárov sa tak naplnili.

„Naopak, značná časť bežnej populácie sa pozerá do budúcnosti optimisticky, keď očakáva pokračovanie politiky štedrého sociálneho štátu a splnenie viacerých populistických predvolebných sľubov,“ konštatuje Pánis.

Zdroj: J&T banka Wealth report

Kto sú milionári

Prieskumu J&T Banky sa zúčastnili väčšinou ekonomicky aktívni milionári, teda majitelia a konatelia firiem. Ich priemerný vek predstavuje 53 rokov.

„Zjavný je príchod generácie mladších dolárových milionárov, ktorí sú jednak nástupcami ponovembrových podnikateľov, do popredia sa dostávajú však už aj úspešní startupisti,“ uvádza banka.

Svet milionárov tvoria aj naďalej po väčšine muži, no percentuálny podiel ženského zastúpenia poskočil oproti minulému roku o dva percentuálne body na 18 percent a v porovnaní s rokom 2021 ide o nárast o sedem percentuálnych bodov.

Z pohľadu politickej orientácie ide o protrhovo orientovaných ľudí s liberálnymi hodnotami a pravicovým ekonomickým postojom.

Vyššie zastúpenie žien prichádza tradične až s dedením majetku. Vidno to aj v zahraničí. V budúcnosti by sa mal pomer žien a mužov vyrovnávať. Dôležitý faktor zohrá aj emancipácia a väčšia rovnoprávnosť.

Na Slovensku dochádza v týchto rokoch k prechodu majetku z generácie ponovembrových podnikateľov na ich nasledovníkov. Nie vždy však je komu majetok predať. Podniky sa často predávajú.

„Na vytvorenie generačného kapitálu si budeme musieť ešte počkať,“ uzatvára J&T Banka.

Zdroj: Do čoho investujú slovenskí milionári? Od investičných nehnuteľností sa už odkláňajú – Forbes

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...