6.1 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

DÔLEŽITÁ LEKCIA Z KRYPTOSVETA: PÁD PODNECUJE POZITÍVNU ZMENU

Hollywoodsky trhák pripomínal záver minulého roka, kedy sa zrútila jedna z najväčších kryptobúrz FTX a jej zakladateľ Sam Bankman-Fried sa na slnečných Bahamách ocitol v putách. Správa šokovala nielen znalcov a fanúšikov kryptoscény, ale prekvapila mnohých finančníkov i ľudí, ktorí sa o krypto nikdy nezaujímali.

Vo svete peňazí pritom nešlo o žiadnu extrémnu udalosť, vysoko leteli a hlboko padali svojho času všetky finančné aktíva.

Pripomeňme si napríklad rok 1907, keď v USA skolaboval bankový systém. Takzvaný bank run (voľne by sa to dalo preložiť ako útok veriteľov na banku, pozn. red.) bol výsledkom pádu Knickerbocker Trust, jednej z najväčších bánk v New Yorku. V priebehu niekoľkých dní ľudia vybrali z bánk po celých Spojených štátoch viac ako 30 miliónov dolárov. Panika nakoniec viedla k finančnej kríze a prispela k začiatku Veľkej hospodárskej krízy.

V dôsledku týchto udalostí došlo v roku 1933 k vytvoreniu vládnej agentúry Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC) a panické výbery peňazí bánk v USA ustali.

Je vzrušujúce vedieť, že aj dnes sme svedkami podobnej paralely a odohráva sa priamo pred našimi očami. Pád jednej z veľkých búrz s kryptomenami má ďalekosiahly vplyv na celý kryptotrh. Ten v danom čase okamžite stratil miliardy a klesol pod hodnotu jedného bilióna dolárov.

Budíček pre komunitu

Za kolapsom FTX stojí viacero dôvodov, ale primárnou príčinou bol nedostatok likvidity. Burza nebola schopná uspokojiť všetky výbery používateľov, čo viedlo ku kolapsu. Nový generálny riaditeľ FTX, John J. Ray III, ten istý, ktorý pred dvadsiatimi rokmi previedol neslávne známy energetický gigant Enron cez jeho bankrot a likvidáciu, odhalil závažnosť nejasného narábania s financiami v FTX.

Podľa neho došlo k „úplnému zlyhaniu podnikových kontrol“ a „úplnej absencii dôveryhodných finančných informácií.“

Dnes je jasné a veľmi prekvapujúce, že ľudia z klasického venture kapitálu si zrejme neurobili svoju domácu úlohu pri due diligence. Sklamaním je napríklad Sequoia Capital, ktorá nezistila, že FTX používa peniaze svojich klientov na iné ako deklarované účely.

Trh kreslí sínusoidu mnohým aktívam

Krypto však nie je jediné aktívum, nad ktorým sú čierne mraky. Aktuálna situácia na finančných trhoch v kontexte medvedieho trhu, inflácie a recesie nehrá do karát ani iným cenným papierom. Pri pohľade do nedávnej histórie vidíme zaujímavú koreláciu. Dve z najpopulárnejších investičných možností – krypto a akcie – koncom roka 2021 a v polovici roka 2022 rástli a klesali veľmi podobne.

Investori s nadšením investujú do kryptomien, keď sú ceny akcií vysoké. Na druhej strane, keď sa akciovému trhu nedarí, ceny kryptomien majú tiež tendenciu klesať. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že investori sťahujú svoje peniaze z akciového trhu a rizikovejších aktív, aby ochránili svoje investície.

Sínusoida krypta má však aj iný, špecifický dôvod. Je ním štvorročný cenový cyklus, za ktorým je odmeňovanie ťažiarov bitcoinu. Tento model je spôsobený znížením blokových odmien za niektoré kryptomeny na polovicu, napríklad bitcoin, ku ktorému dochádza zhruba každé štyri roky. Spomaľuje sa generovanie nových mincí, čo zvyčajne vedie k zvýšenému dopytu, vyšším cenám a zvýšenej pozornosti investorov.

Zatiaľ sa cyklus vyvíja rovnako aj teraz, len po prvýkrát v histórii je to v podmienkach negatívnej makroekonomickej situácie.

Európa chystá jednotnú reguláciu sektora

V úvode spomenutý pád bánk, ktorý pomohol k stabilizácii sektora, sa pravdepodobne zopakuje teraz pri kryptomenách po páde FTX. Trh s kryptom sa čistí, kontrolu preberá regulátor, nastavujú sa prísnejšie pravidlá.

V našom regióne sa pripravuje regulačný rámec Markets in crypto assets (MiCA), ktorý komplexne upravuje celý segment a má potenciál spôsobiť revolúciu v tom, ako sú kryptomeny regulované a prijímané v Európe. Regulácia prinesie dva pozitívne momenty, jeden negatívny.

Prvým je, že MiCA stanovuje regulačný rámec pre digitálne aktíva a kryptografické tokeny s cieľom zabezpečiť účastníkom trhu právnu istotu. Vďaka tomu sa trh legitimizuje, budú naň vstupovať noví hráči a vznikať nové zaujímavé projekty.

Druhým je, že nariadenie tiež poskytuje dôležité usmernenia o typoch činností a služieb, ktoré možno ponúkať v Európskom hospodárskom priestore, od správy aktív cez poradenstvo, výmenné služby, platobné služby, obchodovanie s virtuálnymi menami až po služby peňaženky virtuálnej meny a auditu virtuálnej meny. Ide tu predovšetkým o ochranu investorov, ich finančných prostriedkov, identity a osobných údajov prostredníctvom množstva ochranných opatrení.

Negatívom je, že regulácia spomalí a predraží inovácie.

MiCA by mala byť v krajinách EÚ implementovaná už na budúci rok. Či k tomu dôjde, je zatiaľ otázne, keďže hlasovanie už bolo dvakrát odložené a to najbližšie by sa malo uskutočniť v apríli.

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ

Ako je na tom krypto teraz? Zlá správa je, že budeme naďalej svedkami pádov mnohých projektov, ktoré môžu dokonca spustiť lavínu. Tá dobrá je, že transparentnosť prinesie väčšiu dôveru zo strany investorov a investície do technológií umožnia vznik nových projektov.

Oplatí sa sledovať priestor NFT v metaverze, môže z neho vzísť nový kráľ. Sú tu obrovské príležitosti na vytváranie a obchodovanie s digitálnymi 3D umeleckými dielami s ochranou autorstva a vlastníctva postavenou na technológii blockchain. Zaujímavé sú aj možnosti virtuálnych nehnuteľností, eventov, ale aj módy, hudby či hier.

Autor: Michal Krondiak

Michal Krondiak je zakladateľom a generálnym riaditeľom fondu Opportunity Fund. Je zodpovedný za nábor najlepších správcov fondov v oblasti digitálnych aktív.

Zdroj: https://www.forbes.sk/dolezita-lekcia-z-kryptosveta-pad-podnecuje-pozitivnu-zmenu/?recommended=1

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...