15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

DREVENÝ ARTIKULÁRNY KOSTOL – UNESCO

7. júla 2008 bol drevený artikulárny kostol v Hronseku zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

História vzniku dreveného kostola zapadá od obdobia silného katolicizmu, do obdobia, keď na scénu dejín vystupuje kežmarský gróf Imrich Tököly, ktorý za širokej podpory ľudu, Turkov a francúzskeho dvora vystúpil proti rakúskemu cisárovi Leopoldovi I. a donútil ho zvolať Šopronský snem v roku 1681. Ten potvrdil závery Viedenského mieru z roku 1606 vo veciach slobody náboženstva a povolil evanjelikom postaviť v jednej stolici 2 kostoly, v Hronseku a Ostrej Lúke.
Článok (artikula) 25 stanovoval pre stavbu chrámu tieto podmienky:

 1. – musel byť postavený v priebehu jedného roka,
 2. – musel byť celý z dreva,
 3. – postavený bez použitia kovových prvkov,
 4. – nesmel mať vežu,
 5. – vchod nesmel byť priamo z ulice.
drevený spoj, Autor: I, Arpad, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2449375

Stavba kostola začala 23. októbra 1725 a na jeseň 1726 bola hotová. Kostol má pôdorys kríža, je 8 m vysoký, 26 m dlhý a 11 m široký. Má 30 okien. Stĺpy sú v záhlaví zdobené vyrezávaným jónskym ornamentom, sú dubové, ostatné časti sú väčšinou smrekové. Na dolnej časti chórov je zavesený vyrezávaný ornament v podobe lipového listu – symbol slovanského povedomia. Kostol má 1100 miest na sedenie, amfiteatrálne usporiadaných. Z každého miesta je vidieť na oltár. Má výbornú akustiku, čo ho predurčuje na organizovanie koncertov vážnej hudby. Klenba tvarom pripomína prevrátenú loď. Kostol má päť vchodov, postavených oproti sebe, 30 okien, rozmiestnených po celom obvode. Strecha je šindľová, na jej troch stranách sú dubové kríže, len nad jedným vstupom je umiestnený kohút, symbol kresťanskej bdelosti. K oltáru kostola patrí šestica vymeniteľných obrazov, ktoré sú rozmiestnené na priečelí chórov a striedavo sa osadzujú do spoločného rámu oltára podľa aktuálnej liturgie počas roka. Obrazy sú z roku 1771 od majstra Samuela Mialoviča. .
Súčasný organ postavil banskobystrický majster Martin Podkonický v roku 1764. Nádvorie kostola zdobia 4 mohutné lipy, z ktorých dve sú také staré ako kostol.

Súčasne s kostolom bola postavená aj zvonica tiež  z roku 1726.

O ochranu a opravy kostola sa stará cirkevný zbor na čele s pani farárkou Mgr. Annou Jakušovou, s prispením dotácií z Ministerstva kultúry SR z programu „Obnovme si svoj dom“ dotovaného SPP,  Banskobystrického samosprávneho kraja a prispením obce Hronsek.

Každú nedeľu o 9:00 hodine sa v ňom konajú evanjelické služby Božie.

Prehliadky kostola mimo hlavnej sezóny /september – apríl/ len na požiadanie, alebo objednávku.

Záujemcovia o prehliadku evanjelického a.v. kostola sa môžu objednať na tel.č.: 

 0918 828 120,  0915 270 058,  0918 056 448.

Prípadne na evanjelickej fare: A.H.Krčméryho 8, 976 31  Hronsek. Telefónne číslo: 048/4188 165,email: ecavhronsek@snailnet.sk.

Ďakujeme za Váš príspevok, ktorý venujete kúpením pohľadnice exteriéru a interiéru kostola pri jeho prehliadke. Slúži na údržbu tejto vzácnej pamiatky.

Budova fary je pamätný dom, kde žili a tvorili významné osobnosti duchovného, národného a kultúrneho života. Boli to: 

 • Ján Simonides (1648-1708), kňaz-galejník, pedagóg, literát,
 • Jozef Melcer (1800-1854), kňaz, národný buditeľ, venoval sa otázkam slovenského jazyka, je autorom mnohých náboženskýh piesní,
 • August Horislav Krčméry (1822-1891), kňaz, národný buditeľ(štúrovec), literát, zberatel ľudových piesní, hudobný skladatel, autor melódie.” Hojže, Bože, jak to bolí.”
 • Pavel Hronec (1910-1973), kňaz, novinár, účastník protifašistického odboja,
 • Andrej Ľudovít Katina (1906-1968), kňaz, biskup, spisovatel, redaktor Evanjelického posla spod Tatier,
 • Andrej Hajduk (1929), kňaz, pedagóg, vedec, básnik,
 • Daniel Šovc (1937), kňaz, básnik.

Spomeňme tiež, že v roku 1847 v hronseckom kostole uzavrel manželstvo Andrej Sládkovič s hronseckou devou Antóniou Júliou Sekovičovou.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku je objekt, ktorý patrí k pamiatkam svetového významu. Je zapísaný do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO v projekte „Drevená sakrálna architektúra v Slovenskej časti Karpatského oblúka. Význam tohto projektu spočíva v mapovaní  prechodu byzantskej kultúry smerom k západnej.“ Vzhľadom na svoju  historickú a architektonickú jedinečnosť, patrí k najdôležitejším zaujímavostiam  Banskobystrického samosprávneho kraja.

Banskobystrický samosprávny kraj vytvoril pre tento rok nový dotačný program, v ktorom podporuje opravu kultúrnych pamiatok na svojom území.  Projekt rieši opravu strechy kostola  v rozsahu 100 m2 v rámci ktorej sa realizovala  demontáž starého šindľa a latovania,  osadenie nového  latovania a šindľovej krytiny v dvojitej pokládke,  povrchový ochranný náter.

Veríme, že vďaka finančnej podpore BBSK bude môcť kostol slúžiť ďalšie roky nielen bohoslužobným účelom, ale aj širokej domácej i zahraničnej turistickej verejnosti.

Drevené chrámy v slovenskej časti karpatského oblúka

Ide o študentskú prácu Jakuba Bajnoka, ktorý navštevuje Spojenú katolícku školu- Gymnázium svätého Cyrila a Metoda v Nitre. Práca nesie názov Drevené chrámy v slovenskej časti karpatského oblúka a Jakub v nej popisuje nie len prínos organizácie UNESCO, ale venuje sa v nej aj každému chrámu, ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva. Okrem toho, že zhromaždil pomerne veľké množstvo informácií o týchto chrámoch, každý z nich navštívil a vytvoril vlastnú fotodokumentáciu. Tú využil pri tvorbe edukačného pexesa, súhrnnej brožúry, a špeciálneho vydania školského časopisu, ktorými chcel prispieť k rozšíreniu poznatkov o daných chrámoch medzi svojími vrstovníkmi.

Virtuálna prehliadka kostola so zvonicou a jeho okolia tu: https://www.virtualtravel.sk/sk/panorama/banskobystricky-kraj/hronsek/dreveny-artikularny-kostol/evanjelicky-kostol/

Zdroj: https://www.hronsek.sk/dreveny-artikularny-kostol-unesco.phtml?id3=68987

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články