vedný odbor biológie, ktorý skúma vzťahy medzi organizmami, životným prostredím a živými organizmami navzájom

Ekológia poskytuje poznatky pre riešenie problémov životného prostredia, environmentalistika sa zaoberá ochranou životného prostredia . Termín ekológia zaviedol v roku 1866 nemecký biológ Ernst Haeckel.
Základnou ekologickou jednotkou je biologický druh. Pre živý organizmus je dôležité, aby boli všetky podmienky v rozmedzí ekologickej tolerancie. Medzi ekologické faktory patrí: potrava, teplota, slanosť, PH prostredie a kyslík. Ekosystém sa skladá z dvoch zložiek: biocenózu a prostredia, čiže biotopu. Problém znečisťovania prostredia zaradilo UNESCO medzi najzávažnejšie problémy celej našej planéty. V roku 1971 vznikol medzivládny vedecký program MAB, za účelom vytvorenia vedeckého základu pre zlepšenie vzťahov medzi ľuďmi a ich životným prostredím. Úlohou programu “Človek a biosféra” sa orientuje na lokality zapísané v zozname Svetovej siete biosférických rezervácií a jeho hlavné úlohy sú nasledovné:
- Identifikovať a posúdiť zmeny v biosfére vyplývajúce z ľudskej a prírodnej činnosti a vplyv týchto činností na človeka a na životné prostredie v súvislosti s klimatickými zmenami.
- Skúmať a porovnávať vzájomné dynamické vzťahy medzi prírodnými/kvázi-prírodnými ekosystémami a socio-ekonomickými procesmi, najmä v súvislosti so zvýšeným úbytkom biologickej a kultúrnej diverzity a nepredvídateľnými dôsledkami tohto úbytku, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť ekosystémov naďalej plniť funkcie nevyhnutné pre blahobyt ľudstva.
- Zabezpečiť základné ľudské potreby a životné prostredie, v ktorom sa dá žiť, napriek rýchlej urbanizácii a enormnej spotrebe energie – hlavných príčin rýchlych negatívnych zmien životného prostredia.
- Podporovať výmenu a odovzdávanie poznatkov o problémoch a riešeniach v oblasti životného prostredia a podporovať environmentálne vzdelávanie v záujme zabezpečenia trvalo udržateľného rozvoja.
