6.1 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

ELON MUSK KONEČNE UKÁZAL SVETU, AKO FUNGUJE MOZGOVÝ IMPLANTÁT NEURALINK. CHCE NÍM ZMENIŤ SCHOPNOSTI ĽUDÍ

Prepojenie ľudského mozgu s počítačmi je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Na takejto technológii pracuje aj vizionár Elon Musk, ktorý pred pár hodinami ukázal prototyp svojho mozgového implantátu Neuralink, informoval portál CNN.

Musk svoju prelomovú technológiou demonštroval na prasati menom Gertrúda, ktorá mala vo svojom mozgu implantát a ten dokázal zachytiť mozgovú aktivitu prasaťa. Už na prvý pohľad bolo z tejto prezentácie jasné, že Muskova spoločnosť urobila oproti minulému roku, kedy bol projekt ohlásený, obrovský pokrok, no údajne je ešte stále čo zlepšovať a nie je toho málo.

Dizajn zariadenia sa od jeho predstavenia v minulom roku zmenil, takže je na prasati ťažko viditeľné a svojimi rozmermi sa výrazne zmenšilo. Musk ju prirovnal k hodinkám Fitbit, ktoré sú vložené v lebke človeka. Samotný implantát komunikuje s mozgom prostredníctvom 1024 elektród, ktoré prenikajú do vonkajšej časti mozgu.

Čip však nemá skoro žiadny výpočtový výkon, ten je prepojený s externým výpočtovým zariadením pomocou nízko energetického štandarduq Bluetooth LE, no v budúcnosti by sa mala na toto spojenie využivať nová, ich vlastná prenosová technológia, ktorá drasticky zvýši počet dátových spojení.

Výsledky ohúrili, no zároveň sklamali

Implantát v lebke prasaťa naozaj fungoval. Čip dokázal zachytávať mozgovú aktivitu Gertrúdy a bezdrôtovo ju posielal do externého výpočtového zariadenia. Tento výsledok je naozaj pôsobivý, no zatiaľ nepreukázal takmer nič z veľkých ambícií projektu.

Počítač zatiaľ iba zaznamenal nervovú aktivitu, no absolútne „nerozumel“, čo majú výkyvy v tejto aktivite znamenať. Rovnako zatiaľ nebola preukázaná žiadna spätná komunikácia, kedy by počítač posielal skrz implantát do mozgu nejaké impulzy, píše Cnet.

Možnosť posielať informáciu z počítača do mozgu má byť v tomto prípade jednou z tých najdôležitejších. V prvom rade má Neuralink pomáhať ľuďom s rôznymi neurologickými chorobami tým, že čip stimuluje poškodené nervy a nervové synapsie. Inými slovami chce Musk pomocou čipu umožniť ľuďom, ktorí zostali na vozíku, opätovne chodiť. Na prezentácii sa dokonca nebál povedať, že v budúcnosti budú schopní obnoviť pohyb celého tela.

Okrem iného je čip schopný sledovať aj bežné veci ako tep, teplota, krvný tlak a dokáže monitorovať pohyb osoby. Tieto údaje už dnes dokážu pomerne presne sledovať aj inteligentné nositeľné zariadenia. Cudzie predmety v mozgu sa však postupom času degradujú a menšie sa rozkladajú naozaj až prirýchlo. Jeden z členov tímu na demonštrácii uviedol, že Neuralink chce bezpodmienečne zabezpečiť, aby bolo zariadenie schopné vydržať desaťročia v korozívnom prostredí, akým je práve mozog.

Okrem medicínskych ambícií má Musk aj tie svoje „sci-fi“ plány s technológiou Neuralink. Nie je žiadnym tajomstvom, že dnes už technika dokáže medzi sebou bezdrôtovo komunikovať rôznymi spôsobmi. Ak budeš mať kus tohto čipu aj v hlave, mohol by si tak bezdrôtovo komunikovať s inou osobou napríklad iba pomocou myšlienok. Musk to nazval ako konceptuálna telepatia.

Ďalším krokom je nadviazanie vhodného prepojenia medzi ľudskou a umelou inteligenciou. Pomocou Neuralinku by mohlo byť v budúcnosti možné ukladať si spomienky a tie si bude môcť používateľ následne kedykoľvek prehrať. Úplné sci-fi je v tomto prípade možnosť tieto spomienky stiahnuť a nahrať ich do hlavy úplne inej osoby.

Počas prezentácie sa tiež dostalo aj na otázku vytvárania „super-ľudí“. Kombinácia čipu v hlave a fotoaparátu by mohla človeku sprístupniť infračervené či röntgenové videnie.

Implementáciu má na starosti robot

Vložiť malý čip do ľudskej hlavy nie je žiadna sranda. Navyše ak ho treba stovkami elektród prepojiť priamo s mozgom, zaručene sa jedná o úkon, ktorý zrejme nezvládne ani ten najskúsenejší chirurg na svete.

Neuralink bude preto do mozgu vkladať špeciálny robot, na ktorom už spoločnosť Elona Muska pracuje. Ten je navrhnutý, aby sa počas operácie vyhol všetkým krvným cievam v mozgu. Malo by tak ísť o kompletný proces od otvorenia lebky, vloženia a spojenia čipu s mozgom až po následné zatvorenie lebky.

Keďže však ide o kus techniky v hlave, samotný čip bude musieť byť napájaný. O to sa postará bezdrôtové nabíjanie cez kožu. Samotné doladenie techniky do dokonalosti však má v tomto prípade pred sebou ešte poriadne veľa výziev.

Neuralink však raketovo napreduje. Niektorí zo zamestnancov sú dokonca znepokojení, pretože prechod z testovania na hlodavcoch na primáty bol veľmi rýchly vzhľadom na to, o akú dôležitú vec sa v tomto prípade jedná. Neuralink v súčasnosti zamestnáva približne 100 ľudí, no samotný Musk nakoniec dúfa, že ich bude viac ako 10 000.

Počas predstavenia Musk taktiež uviedol, že spoločnosť v júli získala označenie od americkej FDA pre „prelomové zariadenia“ a pripravuje sa na svoju prvú implantáciu do človeka, no nepovedal, kedy to hodlá spraviť. Musk minulý rok v júli uviedol, že pokusy na ľuďoch by sa mohli začať do konca roku 2020, aj keď spoločnosť nemá zatiaľ na takúto skúšku súhlas od úradov.

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...