8.9 C
Bratislava
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img

PREKYSLENIE ORGANIZMU

Stalo sa Vám, že ste sa ráno zobudili bez vitality a energie, so zlou náladou, bez chuti do života, ktorú ste často neboli schopní počas dňa rozchodiť? Ak ste si práve odpovedali – „toto mi je dôverne známe” – vedzte, že vaše telo ovládali démoni –toxíny. Mnoho chorôb, zdravotných problémov, stavu únavy, zlej nálady ako aj prítomnosť nadváhy či obezity súvisí s toxickým stavom vášho organizmu. Prekyslenie organizmu (acidóza) vzniká v tele podnetmi zvonka i zvnútra. Iracionálne stravovanie, stres, jedy rôzneho druhu získané zo stravy, vody, vzduchu, životného prostredia, liekov, čistiacich prostriedkov, hygienických potrieb, umelých prísad v potravinách a pod., to všetko prekysľuje vaše telo. Všeobecne je známe, že prekyslenie organizmu je stav, pri ktorom sa v krvi a v tkanivách nahromadí nadmerné množstvo kyselín.

Ak nepoznáš otca choroby, potom zlá strava je určite jej matkou. Moderná výživa a rýchle občerstvenie šetrí čas, je rýchle, preto atraktívne, ale zdravé určite nie je. Primitívne národy sa stravujú prevažne zásadito, ich strava je jednoduchá, dožívajú sa vysokého veku v zdraví, majú mladistvý vzhľad, šedivejú oveľa neskôr ako my, nepoznajú rozdiel medzi dĺžkou života muža a ženy. Nemajú problém s nádormi, so srdcom, vysokým krvným tlakom, cukrom a cholesterolom, nepoznajú nádchu, rany a zlomeniny sa im rýchlejšie hoja. Nemajú jeden liek na bolesť hlavy, druhý na problémy s trávením, tretí na „pocuchané” nervy a ďalší na problémy s prostatou. A máme tu protipól – civilizované národy, ktoré platia daň za hojnosť chladničky a plnej špajze, nielen v lete a jeseni, ale aj v zime a počas jari.

Stáva sa módnym trendom žiť zdravo!

Na ceste za zdravím potrebujete telo zbaviť prebytočných kyselín, toxínov a jedov. Zámerom  je udržať, respektíve obnoviť rovnováhu kyslých a zásaditých látok v organizme. Ak je rovnováha narušená, pociťujete okrem iného bolesť hlavy, svalov a podráždenie. Alebo taká menštruácia, poznáte to, milé dámy, v tom čase ste pre svoje okolie podráždené, neznesiteľné, kyslé v zmysle fyzickom aj duševnom. Aj sa tak tvárite. Telo zhromažďuje kyseliny v krvi (odpadové produkty látkovej výmeny), aby ich mohlo vylúčiť práve počas menštruácie. Ak vám nič nehovorí pojem zdravý životný štýl, hromadíte v tele odpadky, s ktorými sa organizmus nie vždy sám vyrovná, vzniká skládka, ktorá vo vás kvasí (nestrávené sacharidy), hnije (nestrávené bielkoviny) a nerovnováha vyústi do poškodenia zdravia, čiže chorôb, obezity/nadváhy, zlého výzoru.

Problémy, prejavy a následky prekyslenia

Ignorovanie potreby vylučovania kyselín a nestráviteľných zvyškov potravy sa nevypláca, vedie k únave, migréne, ospalosti, slabosti, chronickému prekysleniu evokujúcemu chronické ochorenia, k strate duševnej rovnováhy a radosti zo života, neuróze, kolapsom, depresii, prudkému dýchaniu (aj bez záťaže), predčasnému šediveniu a vypadávaniu vlasov, stareckým škvrnám, svrbeniu tela i vlasovej pokožky. Kyslé prostredie je živnou pôdou pre baktérie, hubové a plesňové ochorenia.

Prekyslení rodičia privádzajú na svet prekyslené deti

Kyseliny samozrejme preniknú aj do placenty, čím predurčujú zdravotné problémy u narodeného dieťa (napr. čierne mliečne zuby, ekzémy, alergie). Niektorí novorodenci trpia neurodermitídou (atopický ekzém) alebo alergiami, pretože si ich prinesú do života ako „odpad” svojich rodičov.


Zaujímavosť

Indické páry pred počatím dieťaťa zodpovedne držia niekoľko mesiacov pôst, aby priviedli na svet zdravé, „balastom” nezaťažené deti. Zdraví rodičia privedú na svet dieťa s dostatkom minerálnych látok a ideálnymi hodnotami krvi. Nevhodný životný štýl v rodine a nesprávne stravovanie dieťaťa vedú postupne k večne chorému jedincovi, k rôznym civilizačným chorobám a k predčasnému starnutiu.

Zdroj: Pixabay

Na neutralizáciu kyselín potrebuje telo dostatočné množstvo minerálov a riedenie vodou. Ak sa nestravujete správne, vaše telo nezíska dostatok živín a minerálov z plnohodnotnej stravy. Váš organizmus si ich začne čerpať/kradnúť zo zásobárne vašich kostí, nechtov, zubov, vlasovej pokožky. Takže sa nečudujte, že vám vypadávajú vlasy, tvoria sa zubné kazy, na nechtoch nachádzate biele fliačky, odvápňujú sa vám kosti, takže v závere vyzeráte nezdravo. A ak k tomu pridáte aj ignoráciu pitného režimu, poriadne si zavaríte. V mojom centre Ena Spišáková – strava liekom, nájdete produkt pozostávajúci z 10 základných minerálov a stopových prvkov z morských rastlín a z minerálov z morského dna. Súčasťou zloženia je aj vláknina, tak nepostrádateľná pre črevný trakt. Atraktivita produktu spočíva v samotnom prevedení známom ako “chelátová forma”. Neviete, čo znamená? Predstavte si novorodenca, ktorého z pravej strany hladká a bozkáva mamička a z ľavej strany otecko. A tak je to aj v tomto prípade. Ide vždy o minerál, na ktorý je z oboch strán naviazaná najmenšia častica bielkovín, t.j. aminokyselina. Prízvukujem, ide o dve aminokyseliny. Práve tie zabezpečia, že minerál je veľmi ľahko a veľmi rýchlo vstrebateľný, pričom jeho využiteľnosť prostredníctvom črevnej steny a nasledovná účinnosť v organizme nastupujú v maximálnej možnej miere. To sa nedá povedať o mineráloch v organickej a anorganickej forme. Moja rada nad zlato: vždy zamerajte svoju pozornosť na chelátové výživové doplnky s prízvukom na negáciu cukru, náhradných sladidiel, či akejkoľvek príchute, lebo tak je to pre organizmus najpriaznivejšie.

Je zbytočné obviňovať kameň, že ste zakopli

Čo organizmu dávate, to vám vracia. Ak ste si už nerozumom pomohli ku ťažkostiam, skúste si uvedomiť, že ako rozumný človek predsa nežijete preto, aby ste boli chorý. Keď ste už pochybili a napáchali na svojom tele škodu, mali by ste sa snažiť o adekvátnu nápravu. Psychika spolu s racionálnou výživou sa spoločne významnou mierou podieľajú na našom zdravotnom stave. My ženy sme labilnejšie, citlivejšie, často aj slabšie ako muži, aj keď nám samozrejme lichotí, že nás páni pasovali za tie silnejšie bytosti (veď niekto tú prácu urobiť musí) … takže, my máme uznanie, prácu a naše slabšie polovičky pokoj. Máme schopnosť vydržať aj so slzami v očiach. Nesieme toho na pleciach dosť, všetko musíme zvládnuť, nešetríme sa, niektoré sa snažíme podobať Matke Tereze, niektoré nemáme dosť odvahy asertívne naznačiť manželovi a deťom, že by nám dobre padla ich pomoc, šéfovi, že svoje nároky preháňa, niektoré proste rady trpíme, v živote, v nenaplnených či nefunkčných vzťahoch. Často čakáme na zázrak, neriešime nespokojnosť zo seba, z okolia. Z toho dôvodu často pociťujeme zdravotné problémy či depresie, častejšie a intenzívnejšie ako muži. Skúste to, vymaňte sa z role spiacej, nemohúcej Šípkovej Ruženky a bojujte za svoju oázu pokoja na zemi. Záleží od vašej vnútornej sily, či si z „chodenia po lekároch“ urobíte vedľajší pracovný pomer, „hodíte si” zakaždým ďalšiu tabletku, či budete „fičať” na nejakom inom opiáte alebo vsadíte na zdravý rozum, jasne si sformulujte, čo vás trápi, čo chcete, zabojujte v mene zdravého tela a rozumu prirodzenou cestou. Neignorujte preto inteligentné signály tela, nepotláčajte pravidelne bolesť pilulkami – môže byť zdravé pchať do seba pri každom pichnutí či bolesti chemikálie? Často stačí upraviť jedálniček, skontrolovať pitný režim, adresovať si oddych, dobre sa vyspať, zájsť do prírody, zmeniť na chvíľu prostredie, monotónnu činnosť, urobiť niekomu radosť, urobiť radosť sebe, pobudnúť v kruhu ľudí, s ktorými sa cítite fajn.


Pripomeňme si


Cukor – biely, ovocný, kokosový, hnedý, diabetické sladidlo, to všetko organizmus okysľuje, nemá žiadnu nutričnú hodnotu, výrobcovia potravín vedia, že cukor je droga, pridávajú ju do potravín, aby ste ho konzumovali a chceli ho viac a viac a ešte viac…
Otázka: Existuje zdravý cukor?
Odpoveď: Nie. Cukor je vždy cukor! A tak sa prestaňte ospravedlňovať či vyhovárať, že konzumujete ten zdravší! Aj keby bol zo zlata, vždy zvyšuje glykémiu (hladinu krvného cukru).
Med – obsahuje antibiotické látky, ale pre prekyslený organizmus predstavuje taký istý problém ako cukor, nadmerné používanie cukru a medu spôsobuje okrem obezity aj vaginálne mykózy, hyperaktivitu, poruchy pozornosti, zväčšenú pečeň a obličky, zvýšenú kyselinu močovú v krvi, nábeh na cukrovku, duševné a emotívne poruchy, zubné kazy, … a to sladké končí na vašom brušku, zadku, bokoch, stehnách … pozor na to!
Náhrady cukru a medu – čakankový sirup 5%-tný = nezabudnite, vždy je to cukor a tak ho užívajte minimálne!
Káva – vysoko kyselinotvorná, spôsobuje bolesti hlavy, tráviace problémy, dráždi nervový systém, žalúdok a žlčník, spôsobuje zápchu, únavu, úzkosť, depresiu.
Biznis nadovšetko. Mnohé spoločnosti ponúkajú kávu ako prostriedok chudnutia. Opak je pravdou, kyselinotvorné jedlá zapríčiňujú, že si telo produkuje tukové bunky, aby sa kyselina z kávy nedostala do orgánov. Káva = tukové bunky.

Zdroj: Pixabay


Alkohol – veľa kalórií, degeneratívne pôsobí na malé výrastky na bunkách (dendrity), ktoré prijímajú informácie.
Voda – pri detoxikácii má účinok len voda neutrálna, t.j. čistá, neperlivá, ideálna je pramenitá voda (myslím voda priamo z prameňa, nie voda z umelohmotnej PET fľaše ☺), ak nemáte takýto zdroj, postačí voda z vodovodu, v reštaurácii/kaviarni si žiadajte vodu z vodovodu alebo si zakúpte vodu v sklenenej fľaši.

Zdroj: Pixabay


Užitočné čaje – ak sa neviete ráno bez kávy alebo čaju naštartovať, zvoľte ako alternatívu zelený čaj, ktorý je liekom (ponúka účinok antibakteriálny, protialergický, protirakovinový, znižuje krvný tlak).
Cola – obľúbený nápoj detí a tínedžerov, jed v tele, ktorý prekysľuje organizmus viac ako ktorýkoľvek iný nápoj, jej požitím sa v tele ocitnú: kyselina šťavelová, ovocná a uhličitá a z toho dôvodu potrebuje organizmus veľký prísun minerálov, aby mohol tieto kyseliny neutralizovať. Keďže je všeobecne známe, že nie všetky súčasné deti majú pozitívny vzťah k ovociu, zelenine, pravidelnému pohybu, športu, ich telo nemá dostatok minerálov na to, aby vylúčilo škodliviny z tela, výsledok – prekyslené, často chorľavé deti bez energie, unavené, podráždené, agresívne, s bielymi fliačikmi na nechtoch, s predčasne pokazenými zubami a problematickými vlasmi.
Ovocie – uvoľňuje sa z neho oxid uhličitý, zapríčiňuje nepríjemné nafukovanie, aj napriek tomu je nutné, snažiť sa o jeho konzumáciu. Ak počas jedného chodu skonzumujete s ovocím napríklad hlávkový alebo zelerový šalát, kyslý obsah zneutralizujete zásaditou zeleninou.
Vláknina – chráni vás pred kvasinkovými infekciami, vysokým cholesterolom, cukrovkou, žlčovými kameňmi, syndrómom dráždivého čreva, zápalom slepého čreva, pred rakovinou prostaty, prsníkov, hrubého čreva, vyrovnáva hladinu glukózy v krvi. Jej pravidelný príjem znižuje váš hlad, máte pocit plnosti, ste spokojnejší, avšak nesmiete zabudnúť na to, že ak užívate vlákninu psýllium (či už vo vode, v jogurte, v polievke, omáčke), musíte v ten deň piť čo najväčšie množstvo vody, nakoľko psýllium = skorocel indický, sa v tráviacom trakte mení na gél a nedostatočným príjmom vody si zapríčiníte presný opak, čiže zápchu.

S prianím krásneho dňa sa lúčim, Ena Spišáková

www.enaspisakova.sk


                                      

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,600OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články