15.7 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

EÚ CHCE DIGITÁLNE CESTOVNÉ PASY DO ROKU 2030. TESTUJE ICH PRVÁ KRAJINA NA SVETE

Zabudli ste si doklady? Nevadí. Po prvýkrát nejaká krajina umožňuje cestujúcim prekročiť svoju hranicu s digitálnym pasom v smartfóne namiesto fyzického cestovného pasu. Zatiaľ sa tento proces testuje len vo Fínsku, no Európska únia chce, aby do roku 2030 aspoň 80 percent občanov z jej 27 členských krajín používalo digitálny pas.

Pilotný program, ktorý bol spustený koncom augusta, je dostupný len pre občanov Fínska. Funguje na letisku v Helsinkách ako partnerstvo medzi spoločnosťou Finnair, prevádzkovateľom letiska Finavia a fínskou políciou.

Plynulejšie cestovanie do zahraničia

Do konca februára 2024 môžu cestujúci spoločnosti Finnair, ktorí lietajú do a z troch letísk Spojeného kráľovstva, prejsť hraničnou kontrolou pomocou nového dobrovoľného digitálneho pasu „Digital Travel Credential“ (DTC).

Raja, fínska pohraničná stráž, hovorí, že cestujúci, ktorí používajú nové digitálne prihlasovacie údaje, môžu „prechádzať hraničnou kontrolou rýchlejšie a plynulejšie ako zvyčajne – bez toho, aby museli stáť v rade“.

Pilotný projekt v ďalších dvoch krajinách EÚ

Európska únia spolufinancuje pilotný projekt sumou 2,3 milióna eur. Spolu so šesťmesačným testovaním v Helsinkách plánuje EÚ ďalšie pilotné programy pre záhrebské letisko Franja Tuđmana v Chorvátsku a letisko Schiphol Amsterdam v Holandsku.

Posun Európy smerom k jednotnému rámcu pre digitálnu identifikáciu je zastrešujúcim cieľom nariadenia eIDAS schváleného v roku 2014. Cieľom tohto nariadenia je zabezpečiť, aby elektronické interakcie medzi biznismi a jednotlivcami boli bezpečnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie, bez ohľadu na to, kde v Európe k nim dochádza.

Biometrický pas vs. digitálny pas v smartfóne

Terminológia týkajúca sa elektronických poverení môže byť mätúca. Európsky DTC – elektronické poverenie uložené v telefóne – nie je to isté ako biometrický pas (známy aj ako e-pas), čo je tradičná pasová brožúra so zabudovaným mikročipom, ktorý obsahuje niektoré jedinečné fyzické vlastnosti cestujúceho.

Väčšina krajín sveta teraz vydáva nejakú formu elektronického pasu, ktorý sa zvyčajne identifikuje podľa symbolu biometrického fotoaparátu vytlačeného na obale. RFID čip obsahujúci biometrické údaje sťažuje replikáciu alebo falšovanie pasu.

Autorkou je redaktorka Suzanne Rowan Kelleher.

Zdroj: https://www.forbes.sk/eu-chce-digitalne-cestovne-pasy-do-roku-2030-testuje-ich-prva-krajina-na-svete/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články