21.7 C
Bratislava
nedeľa, 14 augusta, 2022

FARMÁR Z MRAKODRAPU: ZELENINU PESTUJE UPROSTRED HONGKONGU

Gordon Tam, spoluzakladateľ a CEO vertikálnej poľnohopodárskej spoločnosti Farm 66, chce ukázať, že farmárčenie – v kombinácii s technológiou – má sľubnú budúcnosť v mestách, na púšti a dokonca aj vo vesmíre.

Začiatkom februára obyvatelia Hongkongu – ázijského finančného centra, kde žije 7,4 milióna ľudí – čelili nedostatku čerstvých potravín. Regály so zeleninou boli prázdne, pretože prísne kontroly v súvislosti s ochorením Covid-19 vážne narušili dodávky.

Potravinová závislosť

Hongkong, husto obývané mesto, kde je poľnohospodársky priestor obmedzený, je takmer úplne závislý od vonkajšieho sveta. Viac ako 90 percent potravín v meste plnom mrakodrapov, najmä čerstvé produkty, ako je zelenina, sa dováža hlavne z pevninskej Číny.

„Počas pandémie sme si všetci všimli, že produktivita lokálne pestovanej zeleniny je veľmi nízka,“ hovorí Gordon Tam, spoluzakladateľ a CEO vertikálnej farmárskej spoločnosti Farm66. „Sociálny vplyv bol obrovský.“

Vertikálne záhrady plné technológií

Tam odhaduje, že len asi 1,5 percenta zeleniny v meste sa pestuje lokálne. Verí však, že vertikálne farmy, akou je Farm 66, môžu pomocou senzorov, internetu vecí, LED svetiel a robotov podporiť miestnu produkciu potravín v Hongkongu – a exportovať svoje know-how do iných miest.

„Vertikálne farmárčenie je dobrým riešením, pretože zeleninu možno pestovať v mestách,“ hovorí Tam počas rozhovoru na vertikálnej farme spoločnosti, ktorá sa nachádza v priemyselnej časti mesta. „Zeleninu si môžeme dopestovať sami, takže sa nemusíme spoliehať na dovoz.“

Firmu založil v roku 2013 s Billym Lamom, ktorý teraz pôsobí ako prevádzkový riaditeľ. „Naša spoločnosť bola prvou, ktorá na farme použila energeticky úsporné LED osvetlenie a technológie vlnovej dĺžky,“ hovorí Tam.

Hra svetiel

„Zistili sme, že rôzne farby vo svetelnom spektre pomáhajú rastlinám rásť rôznymi spôsobmi. Toto bol náš technologický prielom.“ Napríklad červené LED svetlo spôsobí, že stonky budú rásť rýchlejšie, zatiaľ čo vďaka modrému LED svetlu rastlinám narastú väčšie listy.

Zdroj: YouTube

Farm 66 využíva aj senzory internetu vecí a roboty na kontrolu kvality a na riadenie farmy s rozlohou 1800 štvorcových metrov, technológie spoločnosti pomáhajú získať a udržať si pracovníkov.

„Veľkým problémom tradičného poľnohospodárstva je nedostatok ľudí,“ hovorí Tam. „Je to preto, že deti mnohých farmárov už nechcú prevziať farmy po svojich rodičoch. Myslia si, že je to veľmi únavná práca.“

Sedem ton za mesiac

„Pomocou technológie však môžeme zlepšiť pracovné prostredie tak, že mladí ľudia budú ochotní farmárčiť,“ hovorí. Farm 66 v súčasnosti zamestnáva 15 ľudí na plný úväzok, vrátane dátových analytikov, potravinárskych vedcov a strojných inžinierov, a produkuje až sedem ton zeleniny mesačne.

Práve využívanie technológií prilákalo do firmy významného investora – ParticleX , technologicky zameranú firmu rizikového kapitálu v Hongkongu, ktorú podporuje miliardár Tang Yiu. Ďalšími investormi Farm 66 sú Alibaba Entrepreneurs Fund, developer Sino Group singapurského miliardára Roberta Ng a získala aj podporu od miestnej vlády. Doteraz vyzbierala viac ako štyri milióny dolárov.

Minulý rok sa spoločnosť dostala na inauguračný zoznam Forbes Asia 100 to Watch, ktorý vyzdvihuje pozoruhodné malé spoločnosti a startupy na vzostupe pôsobiace v ázijsko-tichomorskom regióne.

“Jesť lokálne je udržateľnejšie spotrebiteľské správanie.“

Mingles Tsoi, Šéf Výskumu ParticleX

Farm 66 pestuje listovú zeleninu, bylinky a ovocie akvaponickým spôsobom – je to udržateľná poľnohospodárska technika, pri ktorej sa rastliny pestujú s využitím živín z rybieho odpadu. Rastliny zas filtrujú vodu, v ktorej žijú ryby, čím vytvárajú samoregulačný vnútorný ekosystém.

Vypestované produkty dodávajú do supermarketov, hotelov a luxusných maloobchodných predajní. Oslovujú ich aj školy a súkromné organizácie, ktoré si chcú s ich pomocou pestovať vlastné jedlo v kuchyniach a malých priestoroch.

„Organizáciám poskytujeme systémy ‚z farmy až na stôl‘, vďaka ktorým si môžu sami pestovať zeleninu,“ hovorí Tam, ktorý má magisterský titul v odbore udržateľného mestského rozvoja z Hongkonskej polytechnickej univerzity. „Chceme podporovať mestské poľnohospodárstvo a princípy ESG s cieľom zlepšiť kvalitu života.“

Farma v základnej výbave bytu?

Spoločnosť plánuje spolupracovať aj s developermi, ako sú Sino Group, Chinachem Group a Henderson Land Development, aby systémy mestského poľnohospodárstva preniesli aj do obytných a komerčných budov, akými sú napríklad farmy bez pôdy poháňané solárnou alebo veternou energiou.

„Ľudia si budú vedomí environmentálnych, sociálnych problémov pri dovoze niečoho, čo je príliš vzdialené od lokality, kde žijete – spotrebuje sa pri tom viac energie a vypustí viac uhlíka,“ hovorí Tsoi z ParticleX, ktorý je tiež riaditeľom a zakladajúcim členom Hongkongského inštitútu pre analýzu sociálnych vplyvov. „ Konzumovať lokálne je udržateľnejšie spotrebiteľské správanie.“

V púšti aj vo vesmíre

Tam, absolvent Washingtonskej štátnej univerzity, aktuálne plánuje rozšíriť Farm 66 za hranice Hongkongu. Napríklad by chcel vytvoriť mobilné farmy pre púštne mestá na Blízkom východe.

A podobne ako miliardári Elon Musk a Jeff Bezos, aj hongkonský podnikateľ ide ešte ďalej. „Skúmame nové nápady na farmárčenie vo vesmíre,“ hovorí. „Prevzali sme vedúcu úlohu vo výskume budúcnosti poľnohospodárstva, akým je napríklad pestovanie rastlín v prostredí s nulovou gravitáciou.“

„Máme veľa inovatívnych nápadov na poľnohospodárstvo,“ dodáva Tam. „Dúfame, že pomôžeme verejnosti pochopiť, že poľnohospodárstvo v kombinácii s technológiou má sľubnú budúcnosť.“

Autorom tohto článku je John Kang z Forbes US.

Zdroj: https://www.forbes.sk/farmar-z-mrakodrapu-zeleninu-pestuje-uprostred-hongkongu/

Related Articles

MÁ IBA 19 ROKOV A UŽ JE ZNÁMA V AMERIKE: PIESNE SLOVENSKEJ SPEVÁČKY NINY KOHOUT SÚ TAKÉ STRAŠIDELNÉ, AŽ SÚ KRÁSNE

Nina Kohout je devätnásťročná slovenská speváčka žijúca v Londýne, ktorú vďaka jej jedinečnému a mysterióznemu prejavu poznajú aj v Amerike! Svoje čestné miesto...

HORÚČAVY: ČO VYTIAHNUŤ Z DOMÁCEJ LEKÁRNIČKY PROTI INFARKTU?

Žiadne drahé výživové doplnky či pokútne rady takzvaných odborníkov. Pre zdravie nášho srdca nemusíme chodiť ďaleko, len do komory.

BLÁZNIVÝ ÚKAZ NA OBLOHE: BLESK STRIEĽA MIESTO ZEME DO NEBA, TOTO JE RARITA!

Samotné blesky tak, ako ich poznáme, sú fascinujúcim prírodným javom. No niekedy môžu mať aj inú podobu, než na akú sme zvyknutí.

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,000OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

MÁ IBA 19 ROKOV A UŽ JE ZNÁMA V AMERIKE: PIESNE SLOVENSKEJ SPEVÁČKY NINY KOHOUT SÚ TAKÉ STRAŠIDELNÉ, AŽ SÚ KRÁSNE

Nina Kohout je devätnásťročná slovenská speváčka žijúca v Londýne, ktorú vďaka jej jedinečnému a mysterióznemu prejavu poznajú aj v Amerike! Svoje čestné miesto...

HORÚČAVY: ČO VYTIAHNUŤ Z DOMÁCEJ LEKÁRNIČKY PROTI INFARKTU?

Žiadne drahé výživové doplnky či pokútne rady takzvaných odborníkov. Pre zdravie nášho srdca nemusíme chodiť ďaleko, len do komory.

BLÁZNIVÝ ÚKAZ NA OBLOHE: BLESK STRIEĽA MIESTO ZEME DO NEBA, TOTO JE RARITA!

Samotné blesky tak, ako ich poznáme, sú fascinujúcim prírodným javom. No niekedy môžu mať aj inú podobu, než na akú sme zvyknutí.

MAGNETICKÉ VLAKY, EFEKTÍVNEJŠIE MESTÁ, ZDIEĽANÉ VŔTAČKY. AKO BUDE ĽUDSTVO ŽIŤ O 50 ROKOV?

Ako budeme žiť o päťdesiat, sto alebo tisíc rokov? Bude v roku 2122 ešte existovať nejaká kryptomena? Spomenie si niekto na vypuknutie...

AKO POŽIADAŤ O ZVÝŠENIE PLATU POČAS STÚPAJÚCEJ INFLÁCIE. TU JE 8 DÔLEŽITÝCH TIPOV

Napriek tomu, že podmienky – vysoká inflácia, nedostatok pracovnej sily, väčšia transparentnosť odmeňovania – prajú zvyšovaniu platov, vyjednávanie môže byť ťažké. Tieto...