15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

FENOMENÁLNY OBJAV: NEUVERÍŠ, ČO SA NAŠLO V OBROVSKOM METEORITE – NA ZEMI TO DOTERAZ ASI NIKTO NEVIDEL!

#Kanadským vedcom sa podarilo objaviť 2 minerály, ktoré sme doposiaľ na Zemi nepoznali. Pochádzajú z 15 – tonového meteoritu, ktorý pristál v Somálsku. Obrovský meteorit so šírkou viac ako 2 metre skúmajú už od roku 2020. Pravdepodobne však ukrýva ešte jedno tajomstvo. Chceš zistiť aké?

Známy neznámy meteorit s tajomstvami

Tento meteorit je zaznamenaný ako 9 – ty najväčší. Miestni pastieri tiav ale tvrdia, že im je dobre známy po celé generácie a vo svojich básňach a piesňach ho pomenovali ako Nightfall. Západní vedci však mimozemskú skalu pomenovali podľa mesta, neďaleko ktorého sa našla, konkrétne El Ali v regióne Hiiraan.

Vedci z univerzity v Alberte skúmali 70 gramový kúsok meteoritu na báze železa. Hneď v prvý deň skúmania objavili najmenej dva nové minerály. Prvý minerál dostal pomenovanie elalit a druhý elkinstantonit podľa Lindy Elkins-Tanton, hlavnej vyšetrovateľky misie Psyche, ktorú pripravuje americká NASA s cieľom poslať kozmickú loď k asteoridu bohatému na kovy.

Dočká sa svet aj ďalšieho nového minerálu?

Procedúra vedeckého objavu zvyčajne trvá oveľa dlhšie a vyžaduje viac práce. Napriek tomu, majú vedci nádej domnievať sa, že objavia aj tretí minerál a iné doteraz neobjavené látky. Zatiaľ ide iba o hypotézy a pokúšajú sa získať nové vzorky, ktoré by mohli klasifikovať.

Podobné minerály už boli vytvorené v laboratórnych podmienkach, ale nikdy sa nezaznamenal ich výskyt v prírode. Naďalej sa preto pokúšajú zistiť ako mohol meteorit vzniknúť a aký je jeho pôvod. Vždy, keď sa objaví nová látka, vedci sa pokúšajú zistiť, ako sa dá využiť v spoločnosti.

Aké bude mať výskum pokračovanie, nie je podľa The Guardian jasné. Podľa posledných informácií bol meteorit prevezený do Číny, kde čaká na svojho potenciálneho kupca. Je otázne, či ten bude naklonený poskytnúť ho na ďalšie vedecké výskumy.

Zdroj: https://hashtag.zoznam.sk/objav-v-meteorite-ukryva-dva-nove-mineraly/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články