21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

FESTIVAL ART FILM PRINESIE NOVINKY Z CANNES AJ SLOVENSKÉ PREMÍERY. KTO ZÍSKA TENTO ROK CENU?

Filmový festival Art Film oslávi svoj 30. ročník a už sa udomácnil v Košiciach. Od 21. do 28. júna sa fanúšikovia môžu tešiť na 171 projekcií dokopy 143 filmov z celého sveta (83 celovečerných a 60 krátkometrážnych). Budú sa premietať v ôsmich kinosálach v bezprostrednej blízkosti nádherného historického centra Košíc. V tomto roku v programe pribudne nová súťažná sekcia – Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy pre celovečerné snímky z regiónu bez druhového a žánrového obmedzenia.

„Tento rok oslavujeme 30. jubileum a každé výročie je výzvou. Zmenili sme identitu z pôvodného Art Film Festu na Medzinárodný filmový festival Art Film a chceme zdôrazniť jeho prestíž rešpektovanej súťažnej platformy v strednej Európe,“ informoval umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch.

Festival rozšíril ponuku súťažných sekcií. K dvom tradičným pribudla nová –Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy. “Teší nás aj výrazné zastúpenie slovenských premiér naprieč súťažnými i nesúťažnými sekciami. Festivaloví diváci ich uvidia vôbec prvýkrát na Slovensku. Predstavíme aj aktuálne novinky z Cannes, Berlína, Benátok, Sundance či Rotterdamu; snímky od tvorcov,akými sú Wim Wenders, Radu Jude, Alexander Kluge, Lav Diaz, Sofia Coppola, Levan Akin, Michel Franco, Małgorzata Szumowska a iných, ako aj výrazné počiny mladých, menej známych, ale novátorských tvorcov. Okrem samotných filmových projekcií nás čakajú premiéry slovenských filmov, slávnostné ceremoniály, masterclassy, autogramiády, koncerty, talk-show, prezentácie i výstavy. Košice navštívia bývalí laureáti ocenení Zlatá kamera i Hercova misia, festival bude hostiť množstvo delegácií k filmom,“ pozýva umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch.

Organizátori prezradili tohtoročných laureátov ceny Hercova misia, stanú sa nimi slovenská herečka, ktorá sa úspešne etablovala v talianskom filme Antónia Lišková a známy filmový a televízny herec Maroš Kramár. Režisér, scenárista a kameraman Sergej Loznica pochádza z Ukrajiny a na festivale si prevezme cenu Zlatá kamera. Aj keď je festival medzinárodný, v bohatom programe rozdelenom do trinástich sekcií nebude chýbať ani tradičná Slovenská sezóna. Organizátori nezabúdajú na významné počiny v slovenskej kinematografii, ktoré divákom pripomenú v sekcii Výročia so Slovenským filmovým ústavom.

30. ročník MFF Art Film ponúakne aj tradične bohatý sprievodný program – koncert Petra a Lipu a jeho hostí s pesničkami Milana Lasicu, Koncert filmovej hudby so sólistami Mirkou Partlovou a Jánom Slezákom, špeciálne festivalové vydanie populárnej talkshow Milana Kolcuna Bez šepkára a tradične aj verejnú nahrávku obľúbenej relácie moderátorov Rádia FM Baláž a Hubinák. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na výstavy fotografií Ctibora Bachratého či Mira Nôtu, autogramiádu, burzu filmových nosičov a ďalšie podujatia, ktoré doplnia už aj tak mimoriadne bohatú festivalovú ponuku.

Ocenenia si na Art Filme prevezmú dvaja herci a jeden režiér a zároveň kameraman. Slovensko-talianska herečka Antónia Lišková sa narodila v Bojniciach, presahovala sa do Talianska a uplatnila sa v talianskom filme Prvé filmové a televízne úlohy stvárnila na prelome tisícročia v snímke C’era un cinese in coma (2000), Il tunnel della libertà (Tunel slobody, 2004), či v seriáli Il commissario (2002). V roku 2008 získala za stvárnenie jednej z hlavných postáv v talianskom filme Riparo – Anis tra di noi Európsku striebornú stuhu za najlepší ženský herecký výkon, ktorú jej udelil Taliansky národný syndikát filmových novinárov. Za svoj výkon obdržala cenu aj na Talianskom filmovom festivale v Annecy. Prvé nakrúcanie na Slovensku absolvovala v roku 2018, a to pri seriáli Milenky Jakuba Krónera a Adriany Krónerovej. V tejto tvorivej zostave nakrútili aj celovečerné komediálne snímky Šťastný nový rok (2019) a Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021). Antónia Lišková v súčasnosti účinkuje vo filmoch talianskej, slovenskej či českej produkcie. V roku 2023 nakrútila spolu s režisérom Gabriele Guidiom historickú drámu Terezín, na ktorom sa Lišková podieľala nielen ako herečka, ale aj ako kameramanka a producentka. Účinkovala tiež v česko-slovenskej fantasy minisérii Vedma (2023).

Maroš Kramár sa narodil v hereckej rodine a už v detskom veku začal účinkovať v televíznych filmoch. Na striebornom plátne debutoval v roku 1973 vo filme Pověst o stříbrné jedli legendárneho českého režiséra Františka Vláčila. Absolvoval Štátne konzervatórium v Brne a stal sa hercom Divadla Andreja Bagara v Nitre, neskôr Slovenského národného divadla. Z množstva televíznych filmov spomeňme Výlet do mladosti (1982) či novú verziu Ženského zákona (1987) režiséra Pavla Haspru. Stvárnil hlavnú úlohu v dráme Dušana Trančíka Iná láska (1985), ako aj jedného z troch kamarátov v kultovom filme Štefana Semjana Na krásnom modrom Dunaji (1994), postavu Predsedu v politickom trileri Mariany Čengel Solčanskej Únos (2017). Patrí k najobsadzova­nejším hercom v seriáloch na Slovensku aj v Česku.

Režisér, scenárista a kameraman Sergej Loznica pôvodne vyštudoval matematiku a pracoval ako vedec a prekladateľ z japončiny v kybernetickom ústave v Kyjeve. Neskôr vyštudoval filmovú réžiu a produkciu v Moskve. Vo svojich dokumentárnych i hraných filmoch spracováva nielen súčasné politické problémy, ale aj historické témy spojené s Ukrajinou či Ruskom. Na jeho konte je takmer 60 víťazstiev na filmových festivaloch po celom svete vrátane Cannes, Chicaga, Krakova, Jeruzalema, Karlových Varov, Lipska, Londýna, Wiesbadenu, Tallinu, Odesy, Sevilly a ďalších. Nakrútil štyri hrané filmy: Moje šťastie (2010), V mlhe (2012), Krotká (2017) a Donbas (2018). Z množstva jeho dokumentárnych filmov spomeňme Austerlitz (2016), Stalinov štátny pohreb (2019), Babij Jar. Kontext (2021) ši Kyjevský proces (2022). Na Art Filme predstaví svoj najnovší dokument Invázia, ktorý mal premiéru na tohtoročnom festivale v Cannes. Fanúšikovia filmovej réžie sa môžu tešiť aj na jeho masterclass.

Zdroj: Festival Art Film prinesie novinky z Cannes aj slovenské premiéry. Kto získa tento rok cenu? – Film a televízia – Kultúra – Pravda

Related Articles

3 KOMENTÁRE

  1. Attractive section of content I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články