24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

FINANČNÝ ÚSPECH MÔŽE ODHALIŤ OBMEDZUJÚCE PRESVEDČENIA O PENIAZOCH. MNOHÉ SI NESIEME Z DETSTVA

Ako finančný kouč a konzultant ponúkam poradenstvo a vzdelávanie v oblasti financií a duševného zdravia. Napriek mojim znalostiam a skúsenostiam stále nie som úplne imúnny voči výzvam, ktoré predstavujú súčasť mojich prednášok a konzultácií, ako napríklad:

  • finančný stres,
  • finančná úzkosť,
  • finančná trauma.

Zažívanie týchto situácií je pre nás rovnako prirodzené ako dýchanie. V mnohých smeroch som schopný, pomocou príbehov z vlastných skúseností, priblížiť publiku zložitosť vzťahu medzi peniazmi a emóciami, ktoré sa s nimi spájajú.

V krátkom videu na YouTube sa zamýšľam nad tým, ako som si nedávno uvedomil, že aj ja sám mám stále určité obmedzujúce presvedčenia ohľadom peňazí. Tieto názory sa utvárali už v mojom detstve a sám seba som presvedčil, že sú neoddeliteľnou súčasťou mojej osobnosti a mojich preferencií, pokiaľ ide o míňanie, sporenie alebo investovanie.

Svoje finančné očakávania som si nastavil príliš nízko, podvedome som sa zjavne chcel vyhnúť sklamaniam, keby som si nemohol dovoliť to, čo by som chcel. V dospelosti som tento prístup zmenil. Šetrnosť som prijal ako súčasť svojej osobnosti. Dokonca som ju vnímal ako symbol dobrých finančných návykov.

Často som volil lacnejšie alternatívy, pretože som mal podvedomý strach z plytvania peňazmi. Toto ukazuje, že obmedzujúce presvedčenia alebo finančné traumy sa neprekonávajú len tak. Je potrebné im čeliť priamo a nahradzovať ich.

Emócie spojené s peniazmi

Uvedomenie si vlastných obmedzujúcich presvedčení týkajúcich sa peňazí môže byť emocionálne vyčerpávajúce. Vaše emócie, či už ide o hnev, frustráciu, vinu alebo strach, sú opodstatnené. Je dôležité si ich uvedomiť a prijať, nie ich potláčať alebo zavrhovať.

Niektorí ľudia sú tak zásadne poznačení svojimi predchádzajúcimi negatívnymi skúsenosťami s peniazmi, že si sami vytvoria nový problém. Dôvod je jednoduchý – nie sú zvyknutí na život bez finančného chaosu.

Nemali by ste sa ospravedlňovať za svoje pocity. Sústreďte sa na prítomný okamih a neriešte, čo bolo v minulosti, ani sa neobávajte toho, čo prinesie budúcnosť.

Ľudia, ktorí sa vymanili z dlhodobej chudoby alebo finančných problémov kvôli predchádzajúcim skúsenostiam alebo traumám, môžu čeliť pokušeniu čakať na ďalšiu finančnú výzvu. Prípadne sa môžu obávať, že prídu o svoje peniaze kvôli nejakým nepredvídateľným udalostiam.

Niektorí ľudia sú tak zásadne poznačení svojimi predchádzajúcimi negatívnymi skúsenosťami s peniazmi, že si sami vytvoria nový problém. Dôvod je jednoduchý – nie sú zvyknutí na život bez finančného chaosu.

Strach z hojnosti

Dosiahnutie finančného úspechu môže teda predstavovať určitý paradox a s tým súvisia nové výzvy, očakávania a vzorce správania, ktoré budete musieť opustiť. Môže dokonca vytvárať atmosféru nepoznaného a nedostatku akceptácie novej reality.

Myšlienky ako „nič nemôže byť tak dobré, ako to vyzerá“ a zápas so strachom zo straty všetkého, čo sme získali, sú pomerne bežné, najmä u ľudí z prvej generácie. Mnohí z nich totiž nesú bremeno zabezpečovania svojich rodín, priateľov a komunít.

Vytvorenie jasných finančných pravidiel môže byť pre niekoho neznáme, najmä ak sa ešte stále snaží vyrovnať s vlastnými pocitmi viny, ktoré sú ovplyvnené kultúrnymi predsudkami, očakávaniami a výčitkami svedomia.

Nikdy nekončiaca pracovná etika

Niektorí ľudia pracujú tak dlho, ako to zákon dovoľuje. Iní nikdy nemali príležitosť nerobiť nič a venovať sa hľadaniu svojich vášní alebo osobnému rozvoju.

Takáto pracovná morálka sa často stáva súčasťou charakteru človeka a môže viesť k prekročeniu hraníc fyzickej pohody, čo môže viesť k zdravotným problémom, skráteniu života alebo osamelosti. Obmedzujúce finančné názory jednoducho komplikujú predstavu o živote bez tvrdej práce, pretože vyššie príjmy často súvisia s vyššími výdavkami.

Vysoké výdavky môžu navyše zahŕňať osobné či rodinné potreby – keď od príjmov jednotlivca závisí niekoľko ďalších ľudí. To môže ešte znásobiť obavy z toho, že sa niečo pokazí. Dokonca aj vtedy, keď všetko vyzerá byť v poriadku a pod kontrolou.

Vytvorenie bezpečného priestoru

Je dôležité vytvoriť si okolo seba bezpečné a podporné prostredie, keď začnete prehodnocovať svoje negatívne presvedčenia o peniazoch. Dosiahnutie finančného úspechu môže niekedy spôsobiť, že sa vrátite k starým vzorcom správania alebo reakciám, ktoré už nereflektujú vašu súčasnú realitu.

Je kľúčové nielen správne nastaviť svoje očakávania, ale tiež vytvoriť si stratégiu, ako sa s týmito spúšťačmi správne vysporiadať.

Porozumeniu svojim pocitom a emóciám môže pomôcť vytvorenie komunity s rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, stanovenie a dodržiavanie hraníc, ako aj spolupráca s kvalifikovaným koučom či finančným terapeutom. Tieto prístupy vám tiež môžu pomôcť byť zodpovednými k svojim cieľom a udržať pozitívne správanie, ktoré si sami určíte.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Rahkim Sabree.

Zdroj: https://www.forbes.sk/financny-uspech-moze-odhalit-obmedzujuce-presvedcenia-o-peniazoch-mnohe-si-nesieme-z-detstva/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články