21.6 C
Bratislava
sobota, 20 júla, 2024
spot_img

FRANCÚZSKO ZAKÁŽE OD JANUÁRA ZELENINU A OVOCIE V PLASTE. UŠETRÍ TÝM AŽ MILIARDU OBALOV ROČNE

Pravdepodobne si sa aj ty počas nakupovania v supermarkete neraz pozastavoval nad tým, prečo sú niektoré druhy ovocia či zeleniny, často úplne zbytočne, obalené v plastoch. S takýmito praktikami už čoskoro skoncuje Francúzsko, ktoré zavedie od začiatku budúceho roka zákaz plastových obalov na ovocie a zeleninu.

Francúzsko pristúpilo k tomuto kroku, aby zamedzilo vzniku “poburujúceho” množstva obalového odpadu, ktorý škodí životnému prostrediu. Krajine chce umožniť zákazníkom, aby si nemuseli kupovať plast, ktorý nechcú, najmä, ak vedia, že tým len prispievajú k plastovej kríze a znečisťovaniu planéty.

Francúzska vláda informovala, že týmto krokom sa predíde viac ako miliarde kusov plastového odpadu ročne. Nový zákon má nadobudnúť účinnosť už 1. januára 2022, informuje web Independent.

Vláda predstavila zoznam približne 30 druhov ovocia a zeleninyktorých sa táto zmena bude týkať -napríklad póru, cukety, baklažánu, papriky, uhoriek, zemiakov, mrkvy, veľkých paradajok, cibule, repy, kapusty, karfiolu, tekvice, paštrnáku, reďkovky a koreňovej zeleniny.

V priebehu nasledujúcich rokov budú do zoznamu pridané ďalšie položky. Do konca júna 2023 budú zakázané plastové obaly aj pre cherry paradajky, zelené fazuľky a broskyne a do konca roku 2024 pre čakanku, špargľu, huby, čerešne a niektoré šaláty a bylinky. Krehkejšie druhy, ako napríklad bobuľové ovocie, bude zakázané predávať v plastoch od konca júna 2026.

“V každodennom živote používame nehorázne množstvo jednorazových plastov. Cieľom zákona o obehovom hospodárstve je obmedziť používanie jednorazových plastov a podporiť ich nahradenie inými materiálmi alebo opakovane použiteľnými a recyklovateľnými obalmi,” uviedlo o novom zákone francúzske ministerstvo životného prostredia.

Odhaduje sa, že v súčasnosti sa vo Francúzsku predáva v plastovom obale asi 37 percent všetkého ovocia a zeleniny. Prezidentka federácie francúzskych predajcov ovocia, Francois Roch, však uviedla, že prechod od plastu k alternatívam, ako je napríklad kartón, bude v nasledujúcich mesiacoch ťažký. Navyše, ľudia podľa nej nechcú, aby sa ich ovocia či zeleniny dotýkali ostatní, v čom majú zabrániť práve plastové obaly.

Zákaz plastových obalov je súčasťou viacročného vládneho programu na postupné vyradenie jednorazových plastov. Francúzsko od roku 2021 zakázalo plastové slamky, poháre a príbory, ako aj polystyrénové obaly na jedlo.

V rámci tohto vládneho programu musia mať od roku 2022 verejné priestory vo Francúzsku vodné fontány, aby sa obmedzilo používanie plastových fliaš. Tlač a reklama sa musia tiež zasielať bez plastového obalu a reštaurácie s rýchlym občerstvením už nebudú môcť ponúkať plastové hračky zadarmo.

Zdroj: https://noizz.aktuality.sk/enviro/francuzsko-od-januara-zakaze-zeleninu-a-ovocie-v-plaste/1wjtsvz

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,900OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články