6.5 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

HACKERI ÚTOČIA NA IT FIRMY POMOCOU DEEPFAKE. BUNKU Z ČÍNSKYCH HRANÍC ODHALIL STARTUP Z BRATISLAVY

Hackeri, využívajúci umelú inteligenciu a technológiu deepfake, majú novú obeť. Tentokrát sa zamerali na softvérové firmy s cieľom zamestnať u nich neexistujúcich kandidátov. Tieto útoky odhalil startup Trustmatic, no motív hackerov zostáva stále nejasný.

Krádeže identity boli dlhé roky obľúbeným nástrojom podvodníkov v oblasti finančných zločinov. S nástupom deepfake a prepracovanej umelej inteligencie sa pre nepozorné oko stávajú čoraz ťažšie rozpoznateľné.

Hackeri však objavili niečo nové a začali sa zameriavať na IT firmy zo strednej a východnej Európy. Masovo im rozposielajú životopisy v reakcii na ich pracovné ponuky. Za tvárami kandidátov sa však skrývajú podvodníci z čínsko-kórejského pohraničia, ktorí testujú schopnosti HR oddelení v otázke overovania identít uchádzačov.

Fotky zo sociálnych sietí

HR odborníci sa už predtým stretávali s podvodmi. Zväčša išlo o „bežné“ prikrášľovanie schopností v životopisoch, ktoré skúsený pracovník odhalil už počas jedného hovoru. Aké problémy im však aktuálne spôsobuje skupina čínsko-kórejských hackerov?

Povedzme, že na pracovnú ponuku softvérovej firmy zareaguje programátor Denys Emil. Muž s ázijskými črtami, občan Dánska, kde aj získal relevantné vzdelanie na renomovanej univerzite. Má za sebou úspešnú kariérnu históriu a nechýbajú mu zručnosti potrebné na pozíciu senior developera.

Je relatívne jednoduché použiť fotografiu niekoho z jeho sociálnych sietí na vytvorenie falošného ID.

Na profesionálne pôsobiacom profile na sieti LinkedIn sa naposledy pochválil fotkou z návštevy firemného večierka. Zamestnávateľ prejaví záujem a Denys v rámci procesu nahráva svoje doklady totožnosti.

Nič z toho však nie je pravda. Firemný večierok sa nikdy nekonal a doklady sú falošné. Denys nemá dánske občianstvo a ani jeho diplom nie je pravý. V skutočnosti ani neexistuje. Nie je to vymyslený scenár z detektívky, ale skutočný prípad z nedávneho náboru v českej IT firme.

Získajte výber najlepších správ

Prihláste sa na odber Newslettra Forbes Espresso a získavajte exkluzívne postrehy a rady od úspešných podnikateľov, odborníkov a inšpiratívnych lídrov z rôznych odvetví.

„V tomto prípade sa objavil varovný signál, keďže kandidát použil dve verzie toho istého dokladu totožnosti, v ktorých boli drobné odlišnosti. Pri bližšom pohľade sme narazili na sieť falošných účtov na LinkedIne. To nás priviedlo k odhaleniu organizovanej skupiny podvodníkov, ktorú sme lokalizovali na hraniciach Číny a Severnej Kórey,“ približuje Donal Greene, CEO spoločnosti Trustmatic a expert na digitálne overovanie identity.

Slovensko-írsky startup so sídlom v Bratislave zistil, že pri reakciách na pracovné ponuky bol takto použitý aj slovenský občiansky preukaz s falošnou identitou. Ako Greene ďalej vysvetľuje pre Forbes, v tomto prípade išlo o vytváranie syntetickej identity, čiže tvár pravdepodobne patrí niektorému z hackerov a biografické údaje sú fiktívne. Na druhej strane však existuje aj scenár, v ktorom môže dôjsť ku krádeži identít reálnych ľudí.

„Je úplne možné a relatívne jednoduché použiť fotografiu niekoho z jeho sociálnych sietí na vytvorenie falošného ID. Toto je jeden z bežných a najčastejších vektorov útoku,“ hovorí CEO.

Motív neznámy

Nový fenomén ešte nie je dostatočne preskúmaný. Odborníci tak zatiaľ vo väčšine prípadov len špekulujú o motiváciách páchateľov.

„Na jednej strane by mohlo ísť o získavanie pracovných pozícií s európskymi platmi na diaľku, pričom túto prácu v skutočnosti v Číne vykonávajú pracovníci s nízkymi príjmami. Na druhej strane však môže ísť o priemyselnú špionáž, kde tieto skupiny vykrádajú duševné vlastníctvo spoločností, pokúšajú sa ich replikovať a predávať,“ uvažuje nad možnými motívmi Greene.

Vykonanie podobnej špionáže vôbec nie je náročné. Na internete sú voľne dostupné nástroje, ktoré za pár dolárov dokážu vygenerovať širokú škálu dokumentov, vrátane občianskych preukazov. Spolu s rýchlo sa vyvíjajúcimi nástrojmi na digitálne generovanie fotografií takmer nič nestojí v ceste vytvoreniu fiktívnej identity.

Slabé miesta

Na druhej strane nie je prekvapením, že podvodníci útočia na slabé miesta. Podľa správy Eurostatu malo minulý rok viac ako 60 percent spoločností v EÚ problém nájsť kvalifikovaných odborníkov v oblasti informačných a komunikačných technológií. V dôsledku toho nebolo sprísňovanie bezpečnostných protokolov pri náboroch prioritou, čo túto oblasť robí lákavým terčom pre útočníkov.

„V porovnaní s krajinami ako Mexiko alebo Filipíny, je dnes na Slovensku minimálna miera zločinov súvisiacich s krádežou alebo falšovaním identity. Naši prví zákazníci prišli práve z Mexika a Spojených štátov. Dnes už máme klientov v desiatich krajinách, ktorí v drvivej väčšine riešia ochranu pred finančne motivovanými aktivitami,“ opisuje zakladateľ startupu. Dodáva, že ich riešenie je schopné identifikovať 13-tisíc rôznych dokumentov z 248 krajín a teritórií.

Investície a narastajúci trh

Tento rastúci trend sa odrazí aj na veľkosti trhu s novými digitálnymi technológiami. Podľa reportu spoločnosti BCC Research sa to odrazí na vývoji globálneho trhu s technológiami na verifikovanie identity.

Jeho hodnota sa totiž aktuálne rýchlo zvyšuje. Kým v roku 2021 bola odhadnutá na 7 miliárd eur, očakáva sa, že do roku 2026 vzrastie na 16 miliárd eur. Aj preto je Trustmatic tak veľmi zaujímavý pre investorov. Konkrétne kroky už urobil slovenský fond Neulogy Ventures a investor zo Silicon Valley a do slovenského startupu spoločne investovali 300-tisíc eur.

Zdroj: Hackeri útočia na IT firmy pomocou deepfake. Bunku z čínskych hraníc odhalil startup z Bratislavy – Forbes

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

3 KOMENTÁRE

  1. I am not sure where youre getting your info but good topic I needs to spend some time learning much more or understanding more Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj komentár
Zadajte prosím svoje meno

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...