To, že človek extrémne čerpá z prírodných zdrojov, je verejne známa vec. Zvykli sme si na pohodlie a zvykli sme si nepozerať sa, aké dôsledky majú naše činy. Švajčiarska spoločnosť, Swiss Re, sa zaoberala kompletnou analýzou ekosystémov jednotlivých krajín sveta a prišla so zisteniami, ktoré pre ľudstvo a ostatné druhy žijúce na planéte rozhodne nie sú pozitívnou správou. Nachádzame sa na prahu ďalšieho vymierania a hrozí planéte kolaps?

Na planéte dochádza k extrémnemu poklesu variability živých foriem, ktorú obecne nazývame biodiverzita. Extrémny pokles biodiverzity môže vo výsledky spôsobiť kolaps ekosystémov. A koľkým krajinám tento katastrofický scenár hrozí? Podľa analýzy švajčiarskej firmy hrozí tento katastrofický scenár momentálne až pätine krajín sveta. V porovnaní s rokom 1970 klesla populácia stavovcov (rýb, obojživelníkov, vtákov a cicavcov) až o neuveriteľných 68%.
Aký vplyv má na ľudstvo znižovanie biodiverzity? Naozaj obrovský, pretože každý druh tvorí v ekosystéme dôležitú zložku, ktorá zabezpečuje rovnováhu. Zároveň dôjde i ovplyvneniu i poľnohospodárstva, ktoré zabezpečuje zdroj obživy pre ľudskú populáciu. V tomto prípade je problémom napríklad stále klesajúca populácia včiel, ktoré sú nevyhnutné pre opeľovanie. Situáciu nám môže priblížiť napríklad jeden zo slávnych výrokov Einsteina, ktorý predpovedal, že po úmrtí poslednej včely ostávajú ľudstvu posledné tri roky existencie.
Niet pochýb, že planéta nám dáva varovné signály. Na prvých priečkach zoznamu najviac ohrozených krajín, ktorým hrozí kolaps ekosystému, sa nachádzajú Austrália, Izrael, Juhoafrická republika, Nigéria, Belgicko či India. Ak chceme naozaj našu planétu zachrániť, musíme sa zamerať na ochranu zatiaľ neporušených ekosystémov a zároveň prehodnotiť spôsob, ako nakladáme so zdrojmi, ktoré máme momentálne k dispozícii. Už si nemôžeme dovoliť luxus v podobe ignorancie.