Japonské pobrežie zaplavilo obrovské množstvo drobných úlomkov pemzy (vyvreté horniny), ktoré pred niekoľkými mesiacmi vyvrhla podmorská sopka. Hornina zaniesla prístavy a zničila rybárske lode pozdĺž južného cípu súostrovia, napísal denník The Guardian.
Podľa námestníka tajomníka japonského kabinetu Jošihikeho Isozakiho pemza k piatku zaplavila 11 prístavov na ostrove Okinawa a 19 ďalších v prefektúre Kagošima na ostrove Kjúšú. Vláda zriadila špeciálnu pracovnú skupinu, ktorá sa s katastrofou má vysporiadať, v niektorých miestach už začali práce na odstraňovaní.
Poškodených bolo asi 40 rybárskych lodí. Šesť z nich ľahká, ale tvrdá hornina vyradila z prevádzky. Dočasne kvôli tomu bolo prerušené lodné spojenie medzi odľahlými ostrovčekmi Okinawy a Kagošimy. Podľa japonských médií sa z prístavu na Okinawe nemôže dostať okolo 750 rybárskych lodí. Kvôli pemze uhynulo aj cez 100 makrel v miestnych farmách, ktoré zrejme pemzu prehltli.
Podľa okinawského guvernéra má na hladine plávajúca pemza „veľký dopad tak na rybársky a turistický priemysel, ako aj na životné prostredie“. Vyzval preto na rýchle riešenie vzniknutej krízy.
Šedé úlomky pemzy pochádzajú z podmorskej sopky Fukutoku-Okanoba, ktorá sa nachádza v pásme Boninských ostrovov, známych tiež ako súostrovie Ogasawara, ležiacich zhruba 1000 kilometrov južne od Tokia. Vulkán vybuchol v polovici augusta.
Japonská pobrežná stráž varovala plavidlá, aby z oficiálnych zdrojov pozorne sledovala tok pemzy. V prípade, že sa hornina dostane do lodných motorov, hrozí, že ich upchá. Na voľnom mori tak dnes uviazlo jedno z plavidiel pobrežnej stráže, ktoré sa zúčastnilo cvičenia pri pobreží Okinawy.
Isozaki upozornil, že sa prúd kamienkov pohybuje na sever a hrozí, že zasiahne celé japonské pobrežie. Pohyb pemzy sleduje aj japonský regulačný úrad pre jadrovú energiu pre prípad, že by hornina zasiahla pobrežné jadrové elektrárne.
Zdroj: https://www.irozhlas.cz/