19.2 C
Bratislava
pondelok, 27 júna, 2022

JE ASPIRÍN NAOZAJ MEDICÍNSKY ZÁZRAK. NETREBA TO S NÍM PREHÁŇAŤ. PREČO?

Aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy skutočne viac. Zvlášť to platí pri nadmernom užívaní aspirínu.

Zatiaľ čo nadšenci spomínaného lieku sa ho zastávajú pre jeho liečivé schopnosti, iná skupina varuje, že jeho pravidelná konzumácia v rámci prevencie môže prinášať isté zdravotné riziká.

Ako je na tom medicínsky „zázrak“

Odborníci si v najnovšom výskume nedávajú servítku pred ústa. Každodenné užívanie aspirínu môže podľa nich viac ublížiť ako pomôcť. The New York Times píše, že milióny Američanov pravidelne konzumujú tento liek vo viere, že sa vyhnú srdcovému infarktu alebo mŕtvici. Okrem toho sa tieto tabletky často používajú pri bolestiach rôzneho druhu, najmä hlavy a iných ochoreniach. Ako uvádza americký denník, uvedený liek neodporúčajú istej skupine ľudí. Konkrétne hovoria o starších nad 70 rokov.

Ochráni pred infarktom a mŕtvicou?

Skupina odborníkov, ktorých výskum zhrnul web nytimes.com skúmala skutočný prínos aspirínu v rámci prevencie srdcových chorôb aspirínu. Ich zistenia priniesli viaceré prekvapenia. Profylaxia pri tomto druhu liečiva je nízka a hrozí viac škody ako úžitku. Popularita liečivej pilulky sa začala už pred niekoľkými desaťročiami. Vedci zistili, že liek potláča nielen bolesť, ale môže chrániť srdce pred infarktom a mozog pred mŕtvicou.

Nedávno sa však objavili modernejšie odporúčania, ktoré zhrnuli asi šesťročný výskum. Podľa člena pracovnej skupiny Dr. Johna Wonga môže aspirín spôsobovať zvýšené riziko vnútorného krvácania. „Škody, ktoré môže spôsobiť sú vyššie ako sme si mysleli v roku 2016,“ hovorí o pokroku v skúmaní vedľajších účinkov lieku.

Na prevenciu?

Prevencia užívania aspirínu je primárna a sekundárna. Pri prvej sa týka najmä ľudí, ktorí nikdy neprekonali infarkt či mozgovú príhodu a takisto nemajú žiadne srdcové ochorenie. Vedci do tejto skupiny nezahŕňajú ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak (hypertenziu), pretože podľa nich nejde o ochorenie srdca. Ľudia, ktorí užívajú aspirín v rámci sekundárnej prevencie už prekonali srdcový infarkt alebo mŕtvicu. V takomto prípade je pre nich pravidelná konzumácia spomínaného lieku menej bezpečná.

Riziko predsa existuje

Výskum naznačuje, že prínos denného používania aspirínu pre dospelých vo veku 40 – 59 rokov je minimálny. Pokiaľ sa aj napriek tomu rozhodnú každých dvadsaťštyri hodín konzumovať aspirín, riziko kardiovaskulárnych ochorení sa môže zvýšiť až o 10 %. Ďalšia čerstvá štúdia zistila, že asi jedna tretina Američanov nad 40 rokov pravidelne užíva tento liek. Až 45 % osôb nad 70 rokov užíva aspirín v rámci primárnej prevencie. Chybou takzvaného nadužívania tejto pilulky je podceňovanie jej zdravotných prínosov. Jednoducho povedané, nevnímame ho ako liek, ale ako druh vitamínu.

„Mnoho ľudí nepovažuje aspirín za liek, ale vnímajú ho ako vitamín. To, že ide o voľne predajný liek však neznamená, že je to liek len s výhodami a bez rizík,“ hovorí kardiológ Dr. Amit Khera. Jedných dychom treba dodať, že Americká asociácia srdcových chorôb neodporúča každodenné používanie tohto lieku u ľudí nad 70 rokov.

Mal hviezdy nástup

Aspirínu sa dávalo v minulosti viacero zvučných prívlastkov. Označoval sa ako liek storočia. Jeho pôvod je vo vŕbovej kôre, pretože Hippokrates odporúčal vývar z kôry pri bolestiach a horúčke. V 19. storočí extrahoval istý nemecký lekár z vŕbovej kôry salicín a z neho zase kyselinu salicylovú. Umelá výroba tejto zlúčeniny viedla k jej širokému používaniu, lenže nešlo o dokonalý liek. Časom ho vylepšili a zmenili ho na kyselinu acetylsalicylovú, pričom v nasledujúcich desaťročiach zažil svoju úspešnú cestu naprieč históriou.

Odborníci v žiadnom prípade nezavrhujú užívanie tejto pilulky. Ich cieľom, čo sa snažili zdôrazniť aj v The New York Times je len to, aby sme sa ho nesnažili konzumovať pravidelne a v čase, keď nemáme žiadne zdravotné ťažkosti.

Zdroj: https://uzitocna.pravda.sk/seniori/clanok/628429-s-ktorou-znamou-pilulkou-to-netreba-prehanat/

Related Articles

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

STARÉ DOBRÉ FĽAŠKY HORE DNOM: JE TO NAOZAJ DOBRÝ SPÔSOB DOVOLENKOVÉHO ZAVLAŽOVANIA?

Znova je tu fáza roka, v ktorej prahneme aspoň po týždni-dvoch mimo bežného prostredia. Komplikáciou pri plánovaní zájazdu k moru či tvorbe...

SVETLO SI VYRÁBA SAMA! TOTO STE (MOŽNO) O SVÄTOJÁNSKEJ MUŠKE NEVEDELI

Pre niekoho možno mýtus, pre iných pekné spomienky na detstvo, keď po večeroch v záhrade naháňali svätojánske mušky. Kam sa podeli a...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
19,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

„ŠKOLSKÝ PROGRAM“

Národná stratégia Slovenskej republiky pre program podpory spotreby ovocia a zeleniny u detí a žiakov v školách

STARÉ DOBRÉ FĽAŠKY HORE DNOM: JE TO NAOZAJ DOBRÝ SPÔSOB DOVOLENKOVÉHO ZAVLAŽOVANIA?

Znova je tu fáza roka, v ktorej prahneme aspoň po týždni-dvoch mimo bežného prostredia. Komplikáciou pri plánovaní zájazdu k moru či tvorbe...

SVETLO SI VYRÁBA SAMA! TOTO STE (MOŽNO) O SVÄTOJÁNSKEJ MUŠKE NEVEDELI

Pre niekoho možno mýtus, pre iných pekné spomienky na detstvo, keď po večeroch v záhrade naháňali svätojánske mušky. Kam sa podeli a...

PRENÁJOM AUTA NA DOVOLENKE: NENECHAJTE SA NACHYTAŤ NA POPLATKOCH. NA ČO SI DAŤ POZOR?

Čas dovoleniek so sebou často prináša potrebu požičať si auto v zahraničí. Vozidlo dokáže spríjemniť cestu, umožní nám vidieť a stihnúť viac....

PELJEŠACKÝ MOST OTVORIA KONCOM JÚLA. SKRÁTI CESTU NA JUH CHORVÁTSKA

Nový most skráti cestu zo Záhrebu do Dubrovníka približne o dve hodiny. Jeho výstavba trvala približne tri roky. Most...