4.2 C
Bratislava
utorok, 31 januára, 2023

KAM SA DÁ ÍSŤ NA DOVOLENKU BEZ KARANTÉNY?

Ako cestovateľský semafor rozdelil svet do troch farieb, čo ktorá farba znamená a ako dlho bude toto rozdelenie krajín platné? Kde zistíte informácie o krajine, kam plánujete vycestovať?

Cestovný semafor nás má v prvom rade chrániť a pravidelne monitorovať situáciu na hraniciach Zároveň má zabezpečiť vstup osôb na územie Slovenska tak, aby výsledné riziko bolo udržateľné a kontrolovateľné. Semafor je platný od 28. mája. Úrad verejného zdravotníctva však upozornil, že vydá vyhlášku upravujúcu režim na hraniciach v zmysle cestovného semaforu vo štvrtok. Vyhláška ÚVZ SR má plánovanú účinnosť od pondelka 31. mája 2021.

Situácia sa musí prehodnotiť minimálne každé dva týždne

Vo štvrtok 27. mája 2021 poskytne ÚVZ SR prehľad zmien režimu na hraniciach platný pre cestovateľov, pracujúcich, pendlerov i pre ďalšie výnimky. “ÚVZ SR aktuálne pracuje na znení vyhlášky, potrebné je zohľadniť aj pripomienky k schválenému materiálu cestovného semaforu vládou SR,” informovala hovorkyňa úradu Daša Račková. “Cieľom cestovného semaforu je umožniť osobám relatívne bezpečné cestovanie do zahraničia a súčasne minimalizovať import nových infekcií, prípadne nových mutácií koronavírusu,” uvádza sa v schválenom materiáli. O novom cestovnom semafore sa hovorí už niekoľko dní a prvú verziu predstavil štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus. 

Zoznam krajín na zelenom, červenom a čiernom zozname sa aktualizuje raz za dva týždne. “V prípade, že v nejakej krajine sveta dôjde k náhlej eskalácií epidemiologickej situácie,
individuálne sa môžu krajiny prehodnocovať aj mimo tohto dvojtýždňového režimu,”
 píše sa vo vládnom materiáli. Farbu krajín stanovuje ÚVZ SR v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom vnútra. Inštitút zdravotných analýz dodáva požadované dáta.

Semafor je rozdelený do troch farieb

Zelené krajiny sú krajiny s najpriaznivejšou epidemiologickou situáciou, teda s nízkym rizikom nákazy. Patria sem krajiny EÚ bez rozdielu na situáciu, no s možnosťou brzdy v prípade nekontrolovaného šírenia nebezpečných mutácií koronavírusu. Momentálne podlľa semaforu platného k 25. máju sem patria členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland a Singapur.

Zdroj: Úrad vlády SR

Červené krajiny sú krajiny sveta s nepriaznivou epidemiologickou situáciou a je v nich vysoké riziko nákazy. Podľa definície je 14-dňová miera infekčnosti vyššia ako 50 na 100-tisíc obyvateľov alebo sa epidemiologická situácia v krajine rýchlo zhoršuje. Súčasne však v danej krajine nie sú prítomné nebezpečné varianty koronavírusu s výnimkou britského variantu. Patria sem Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina a Uzbekistan.

Čierne krajiny sú tzv. “no go” zónou, kde sa neodporúča cestovať za žiadnych okolností. Ide o krajiny s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov koronavírusu s výnimkou britského variantu. Sú to krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými alebo nekvalitnými dátami. Pod túto definíciu aktuálne spadajú všetky ostatné štáty, ktoré nie sú na zelenom a červenom zozname, ako napr. Brazília, India či Juhoafrická republika, mnohé zámorské mikroštáty alebo väčšina krajín afrického kontinentu.

Systém cestovného semaforu

Ďalšou hlavnou myšlienkou pri vytváraní cestovného semaforu bolo, aby výsledná aplikácia
nezávisela len od rizika (farby) krajiny, z ktorej cestovateľ prichádza, ale aj od toho, aký je
imunitný status cestovateľa (t.j. zaočkovaný alebo po prekonaní koronavírusu). Iba plne zaočkované
osoby môžu prísť zo zelených krajín bez povinnosti 14-dňovej karantény. Tu platia tri systémy. V zelenej časti platia výnimky pre zaočkované osoby, osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných 180 dní a deti do 18 rokov.

Zdroj: Úrad vlády SR

Farebné delenie krajín sveta

Úlohou nového semaforu je to, aby členské krajiny EÚ boli považované za ucelenú a nedeliteľnú epidemiologickú jednotku. “Tvorcovia cestovného semaforu boli ochotní akceptovať väčšie riziko, ktoré z tohto vyplýva,” uvádza sa v materiáli. Výsledné riziko tvorcovia cestovného semaforu kompenzovali tak, že sprísnili režim pre ostatné krajiny (červené a čierne), preto neexistuje oranžový rizikový stupeň. 

Zdroj: https://www.topky.sk/

Predchádzajúci článokMEDZINÁRODNÝ DEŇ RYSA 11. JÚN
Ďalší článokMLIEKO A JEHO VÝZNAM

Related Articles

V TESNEJ BLÍZKOSTI ZEME PRELETEL ASTEROID

Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem...

ZA SNAHOU O ZÁCHRANU BOŠÁCKEJ SLIVKY STOJÍ AJ ZNÁMY REŤAZEC

O budúcnosti našej krajiny, zápasiacej s meniacimi sa klimatickými podmienkami, rozhodujeme už dnes. Jedným z nástrojov, ktorým jej vieme účinne pomôcť, je...

POZNÁTE TRIK NA ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU? MY VÁM HO PREZRADÍME

Príliš vysoké hodnoty cholesterolu, ktoré ohrozujú cievy a srdce, je možné šikovne znížiť konzumáciou relatívne lacnej a dostupnej potraviny.

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
20,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

V TESNEJ BLÍZKOSTI ZEME PRELETEL ASTEROID

Asteroid veľkosti dodávkového automobilu v noci na piatok preletel okolo Zeme. Spomedzi všetkých zaznamenaných preletov asteroidov okolo planéty Zem...

ZA SNAHOU O ZÁCHRANU BOŠÁCKEJ SLIVKY STOJÍ AJ ZNÁMY REŤAZEC

O budúcnosti našej krajiny, zápasiacej s meniacimi sa klimatickými podmienkami, rozhodujeme už dnes. Jedným z nástrojov, ktorým jej vieme účinne pomôcť, je...

POZNÁTE TRIK NA ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU? MY VÁM HO PREZRADÍME

Príliš vysoké hodnoty cholesterolu, ktoré ohrozujú cievy a srdce, je možné šikovne znížiť konzumáciou relatívne lacnej a dostupnej potraviny.

Z POSTELE SA ULOŽÍTE PRIAMO DO SIETE: ŠTÝLOVÉ UBYTOVANIE V PRÍRODE PONÚKA UNIKÁTNE VÝHĽADY, UŽIJETE SI HO UŽ ZA 43 EUR

Prináša pocit slobody a voľnosti, pri ktorej ste do istej miery odrezaní od bežného sveta. Nie je to iba...

ZVEREJNILI JAZYKY, KTORÉ SA ĽUDIA UČIA NAJČASTEJŠIE: KÓREJČINA PREKVAPILA, MEDZI SLOVÁKMI DOMINUJE INÁ REČ

Aj vy ste si s príchodom nového roka povedali, že sa počas najbližších mesiacov začnete vzdelávať a naučíte sa nový cudzí jazyk?...