17 C
Bratislava
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img

KAŽDÉ DIEŤA SI ZASLÚŽI VZDELANIE A DOSTATOK JEDLA

Viac ako 60 miliónov detí hladuje a nechodí do školy.

Mary’s Meals je medzinárodné charitatívne hnutie bojujúce proti hladu zavádzaním školského stravovania tam, kde chudoba a hlad bránia deťom v prístupe k vzdelaniu.

V školách, kde deti dostávajú naše jedlá stúpa počet zapísaných žiakov, zlepšuje sa ich dochádzka, deti sa dokážu lepšie sústrediť, sú zdravšie a dosahujú lepšie výsledky. Tak môžu dostať vzdelanie, ktoré im otvára cestu von z chudoby.

Iba 18,30 € sú náklady na stravovanie 1 dieťaťa po celý školský rok. To je 9 centov na deň.

Zdroj: https://marysmeals.sk/

Čo je Mary’s Meals?

Mary’s Meals (v preklade Máriine jedlá, Máriin pokrm, Máriine pokrmy) je medzinárodné charitatívne hnutie, ktoré aktuálne poskytuje jedno jedlo denne pre 2 058 099 detí žijúcich v extrémnej chudobe v 19 krajinách sveta, a to v mieste ich vzdelávania. Dostávame tak do školy deti, z ktorých by mnohé pre chudobu museli inak pracovať alebo žobrať.

AKÝ VEĽKÝ JE PROBLÉM DETSKÉHO HLADU VO SVETE?

 • 61 miliónov detí nenavštevuje školu a ďalších 66 miliónov detí chodí do školy hladných
 • viac ako 8000 detí denne zomiera na podvýživu a choroby spojené s hladom
 • ak pomôžeme čo i len jednému dieťaťu naviac, môžeme mu tým zmeniť svet

NAŠA VÍZIA

Snaha o to, aby každé dieťa dostalo jedno jedlo denne v mieste svojho vzdelávania a aby sa tí, ktorí majú viac ako potrebujú, delili s tými, ktorým sa nedostáva ani tých najzákladnejších potrieb.

AKO MARY’S MEALS FUNGUJE

 • aby sme deťom ohrozeným extrémnou chudobou zabezpečili potrebnú výživu a zároveň ich dostali do školy, poskytujeme im jedno jedlo denne v mieste ich vzdelávania
 • jedlo pripravujú a podávajú dobrovoľníci z miestnych komunít (väčšinou rodičia detí), vo svete je dnes vyše 80 000 takýchto dobrovoľníkov Mary’s Meals
 • nejde teda o tradičnú pomoc z vonku, kde sú miestni ľudia prijímateľmi pomoci, ale projekt je plne v rukách miestnych ľudí, ktorí sú jeho kľúčovou súčasťou a považujú ho za svoj
 • my im dodávame potraviny, palivo a nástroje na varenie – všade, kde to je možné, dodávame lokálne vypestované potraviny od miestnych farmárov, čím podporujeme miestnu ekonomiku
 • v miestach, kde funguje program Mary’s Meals, môže chodiť do školy viac detí: zvyšuje sa počet detí zapísaných do škôl a zlepšuje sa ich dochádzka, sústredenosť na vyučovaní, školské výsledky, zlepšuje sa výživa detí a ubúda chronický hlad a stres u detí
 • vzdelanie otvára deťom cestu von z chudoby, pomáha im postaviť sa na vlastné nohy a meniť osud svojich komunít

KDE POMÁHAME

Program školského stravovania Mary’s Meals aktuálne funguje v 19 krajinách sveta: Malawi, Libéria, Zambia, Keňa, Haiti, India, Uganda, Južný Sudán, Benin, Zimbabwe, Thajsko, Mjanmarsko, Ekvádor, Libanon, Sýria, Etiópia, Madagaskar, Rumunsko.

Krajiny pomoci, kde Mary’s Meals poskytuje jedlo deťom:

Zdroj: https://marysmeals.sk/co-je-marys-meals2.php

VÝSLEDKY NAŠEJ PRÁCE

Po jednom roku od zavedenia programu Mary’s Meals na školách sa:

 • zvýšil počet detí zapísaných do školy o 20%
 • znížil počet detí, ktoré uviedli že často pociťujú hlad v škole o 71%
 • znížil počet detí, ktoré sa nevedeli na hodine sústrediť o 52%
 • zvýšil počet detí, ktoré majú energiu na konci vyučovania z 28% na 87%
 • 90% učiteľov uviedlo, že sa zlepšila dochádzka žiakov
 • 91% učiteľov uviedlo, že známky detí sa zlepšili

Zdroj: Prieskum dopadu zavedenia školského stravovacieho programu Mary‘s Meals z Malawi, Zambie a Libérie. Prieskum porovnáva situáciu detí v školách s Mary’s Meals s deťmi navštevujúcimi školy, na ktorých program Mary’s Meals ešte nebol zavedený. Prieskum bol uskutočnený na základe viac ako 12000 dotazovaní žiakov, učiteľov, rodičov alebo zákonných zástupcov a dobrovoľníkov, pričom jeho výsledky boli verifikované nezávislou externou spoločnosťou INTRAC špecializujúcou sa na prieskumy.

Zdroj: https://marysmeals.sk/co-je-marys-meals2.php

UZNANIA A OCENENIA VO SVETE

Mary’s Meals a jeho zakladateľa Magnusa MacFarlane-Barrowa osobne podporil na súkromnej audiencii pápež František, kde ho do ďalšej práce povzbudil slovami „Vpred, vpred, vpred! Nech Boh žehná vaše dielo!“.

Magnusovi sa dostalo uznania aj od anglickej kráľovnej Alžbety II a Magnus bol americkou televíziou CNN vyhlásený za jedného z desiatich svetových „hrdinov“ v tichosti meniacich svet a bola mu udelená cena CNN Hero. Časopis Time ho zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta Time 100.

Do verejnej podpory Mary’s Meals sa osobne zapojili i umelci ako Céline Dion, Annie Lennox a Gerard Butler.

Zdroj: https://marysmeals.sk/co-je-marys-meals2.php

PRÍBEH MARY’S MEALS

Zakladateľ Mary’s Meals – škót Magnus MacFarlane-Barrow sa od svojich 24 rokov venoval charitatívnej a humanitárnej práci ako dobrovoľník. Počas vojny na Balkáne v 90-tych rokoch opustil prácu na rybej farme a predal svoj dom, aby mohol so zakúpeným ojazdeným kamiónom voziť zo Škótska humanitárnu pomoc do utečeneckých táborov v Bosne, ktorú poznal zo svojich predchádzajúcich návštev Medžugoria. Práve tam má Mary’s Meals svoje duchové korene.

V roku 2002 Magnus navštívil hladomorom sužované Malawi vo východnej Afrike, kde stretol matku šiestich detí, umierajúcu na AIDS. Keď sa jej najstaršieho 14-ročného syna Edwarda spýtal na jeho životné ambície, Edward mu odpovedal jednoducho:

„chcel by som mať dostatok jedla a jedného dňa chodiť do školy.“

Tieto slová dieťaťa Magnusa hlboko zasiahli a stali sa inšpiráciou pre založenie Mary’s Meals, ktoré začalo ako viac menej spontánna pomoc pre 200 detí v Malawi. Magnus organizáciu pomenoval po Márii, Ježišovej matke, ktorá sama svoje dieťa vychovávala v chudobe. Z „garážovej charity“ sa s pomocou profesionálov i úžasného nasadenia desiatok tisícov dobrovoľníkov stala svetovo rešpektovaná charitatívna organizácia, ktorá mení osudy státisícov detí.

Pozrite si celý príbeh Mary’s Meals: filmy, fotografie, audioknihu e-knihu na stiahnutie.

“Ak nemôžeš nasýtiť sto ľudí, nasýť aspoň jedného”

Matka Tereza

EŠTE VÁHATE?

Buďte súčasťou jednoduchého projektu, ktorý bojuje s hladom vo svete. 18,30€ je cena jednej večere na Slovensku. Pre naše deti to je 1 rok jedného jedla denne. Vymeňte svoju jednu večeru za rok pomoci dieťaťu. CHCEM SA ZAPOJIŤ CHCEM PRISPIEŤ

Zdroj: https://marysmeals.sk/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články