15.8 C
Bratislava
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img

KAŽDODENNÝ ŽIVOT BOHATÝCH: PREČO MNOHÍ MILIARDÁRI ROBIA DOMÁCE PRÁCE?

Nový prieskum Forbesu medzi najbohatšími ľuďmi sveta zistil, že mnohí stále robia domáce práce, ako je vynášanie odpadkov a nakupovanie potravín.

Svet ultrabohatých je možno preplnený súkromnými lietadlami, obrovskými sídlami a väčším množstvom peňazí, ako by si väčšina vôbec vedela predstaviť, no každodenné životy miliardárov vyzerajú oveľa typickejšie, než by mnohí očakávali.

Aspoň tak to vyplýva z výsledkov nedávneho prieskumu amerického magazínu Forbes. Prieskum medzi 65 najbohatšími ľuďmi sveta ukázal, že mnohí miliardári sa aj napriek prostriedkom rozhodli vykonávať aspoň niektoré domáce práce a všedné úlohy sami.

Viac ako tretina uviedla, že pravidelne nakupujú potraviny a vynášajú odpadky, zatiaľ čo 40 percent varí a venčí psov. Viac ako polovica opýtaných tiež uviedla, že sleduje športové hry svojich detí alebo vnúčat. (Možno je za tým ich súťaživý inštinkt.)

Napriek tomu – ako naznačuje prieskum – majú ultrabohatí svoje hranice. Je zrejmé, že peniaze nekorelujú s láskou pre záhradkárčenie. Jedinou ešte menej populárnou činnosťou bolo pranie.

Oddych od práce

Existuje nespočetné množstvo dôvodov, prečo aspoň niektorí členovia klubu miliardárov stále vykonávajú aj bežné úlohy. Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos a spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates – druhý a štvrtý z najbohatší ľudia na svete – už predtým diskutovali o svojich zvykoch umývať riad každý večer.

„Ostatní ľudia sa dobrovoľne hlásia, že to urobia za mňa, ale mne sa páči spôsob, akým to robím,“ zdôvodnil Gates.

Pre niektorých, ako je napríklad realitný investor Charles Cohen, predstavujú domáce činnosti relax mimo práce. „Je vtipné, že sa o tom teraz rozprávame, lebo práve sa vraciam z Home Depot (obchodu s domácimi potrebami, pozn. ed.) s postrekovačmi a žiarovkami,“ povedal Cohen v nedávnom telefonáte. „Rád chodím von a robím veci sám.“

Pozitívny príklad pre deti

Nakupovanie potravín či grilovanie je podľa neho „skvelý spôsob, ako spomaliť rušný týždeň“. Cohen dodal, že s manželkou sa snažia robiť viac práce okolo domu čiastočne aj preto, aby boli dobrým príkladom pre svoje deti.

„Je to robení vecí, ktoré robíte radi. Vytvárate životný štýl, ktorý definuje vašu osobnosť, ako chcete, aby vás vnímali vaše deti – a aké hodnoty chcete, aby prijali,“ povedal Cohen. (Niežeby jeho rodina žila skromný život. Vlastnia 39-akrovú nehnuteľnosť v Connecticute so súkromnou premietacou miestnosťou a môžu sa pochváliť aj vinicou vo Francúzsku.)KTORÝM Z TÝCHTO AKTIVÍT SA PRAVIDELNE VENUJETE?

Štatistiky vyplývajú z nášho exkluzívneho prieskumu medzi 65 svetovými miliardármi. Ako vyzerá normálny deň boháčov? No, typickejšie, než by ste čakali. Pričom viac ako tretina robí bežné úlohy, ako je varenie a nakupovanie potravín. Ale skladanie oblečenia? Na to zabudnite.

  • 46 % navštevuje športové hry alebo vystúpenia svojich detí alebo vnúčat,
  • 40 % varí,
  • 40 % chodí na prechádzky so psom,
  • 38 % vynáša odpadky,
  • 33 % nakupuje potraviny,
  • 19 % berie deti alebo vnúčatá do školy,
  • 10 % pracuje v záhrade,
  • 8 % perie a odkladá oblečenie.

Frank VanderSloot, zakladateľ a výkonný predseda zdravotníckeho a wellness biznisu Melaleuca a najbohatší človek v Idahu, povedal, že robiť domáce práce je pre neho prirodzené vďaka spôsobu, akým vyrastal. VanderSloot, syn železničiara, si spomína, ako sa budil pred školou, aby narúbal drevo a podojil kravy na rodinnej farme v severnom Idahu.

Charakter

„Ľudia si myslia, že ste niekto úplne iný, len kvôli veľkosti vášho účtu. Ale takto to nefunguje – aspoň ja si to nemyslím,“ povedal VanderSloot.

Poznamenal však, že aj oni s manželkou Belindou si najali niekoho, kto by im pomohol s upratovaním okolo domu. Vilka má 15 izieb, kde môžu ubytovať ich 14 detí a 54 vnúčat, keď prídu na návštevu. Ale s manželkou zvládajú väčšinu domácich prác, vrátane varenia a prania. Práce v záhrade robia ich vnúčatá za menšie vreckové.

„Myslím si, že bohatstvo alebo úspech otestujú váš charakter viac ako zlyhanie. A vy sa s tým musíte vyrovnať,“ zdôraznil. „Ak ťa úspech zmení, potom si myslím, že si nepochopil zmysel života.“

Ďalší miliardár, ktorý požiadal, aby jeho komentáre zostali v anonymite, povedal Forbesu, že robí všetko od vynášania odpadkov až po pranie oblečenia – „áno, dokonca aj pranie a príležitostné žehlenie“. „Jednoducho mi nie je príjemné prijímať osobné služby od iných.“

Keď pri miliardovom biznise nemáte čas

Nie každý má úplne rovnakú filozofiu. Napokon, ako ukazuje prieskum: 60 % uviedlo, že nevarí; 62 % nevynáša odpadky a 92 % miliardárov neperie.

Niektorí na to majú dobré dôvody. Jeff Greene, realitný magnát so sídlom v Palm Beach, trvá na tom, že hoci je „stále pri zemi“, väčšinu domácich prác a úloh riešia jeho zamestnanci. „Vediem biznis v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Mám toho veľa, takže očividne nie je najideálnejšie míňať čas robením vecí okolo domu, na ktoré by som si mohol niekoho najať,“ povedal.

Keď má čas mimo práce, uprednostňuje trávenie času so svojimi tromi malými deťmi, ktoré každý deň vozí do školy a zo školy. „S deťmi sme si veľmi blízki. Robím to rád… V porovnaní s bojom s dodávateľom o nejakom deadline, by som radšej zostal so svojimi deťmi.“

Článok vyšiel na Forbes.com a jeho autorkou je redaktorka Jemima McEvoy.

Zdroj: https://www.forbes.sk/kazdodenny-zivot-bohatych-preco-mnohi-miliardari-stale-robia-domace-prace/

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články