-1.5 C
Bratislava
utorok, 5 decembra, 2023

KEĎ EMOČNÝ HLAD HRÁ PRVÉ HUSLE

Vo všeobecnosti ľudia radi jedia. Jeme doma, v nákupnom centre, na benzínovej pumpe. Doprajeme si v práci, v škole, v bufete, v kaviarni, v reštaurácii. Bez výnimky na návšteve, na výlete, na chate, na dovolenke, v nemocnici. Jeme keď sme hladní, aj keď sme sýty. Je to normálne? Čo myslíš?

Viacerí ľudia si neuvedomujú, že medzi hladom a samotnou chuťou do jedla je podstatný rozdiel. Keďže je správne používať vo vyjadrovaní výrazy vhodne, patričný uhol pohľadu ti pomôže aj teraz. 

Čo znamená Hlad

Pri jeho pocite hľadáš jedlo, ktoré práve postráda tvoj organizmus z dôvodu chýbajúceho paliva. Ak si naozaj hladný, pociťuješ hladové bolesti, ktorá ťa nútia po jedle ísť resp. jedlo hľadať. Práve hlad zabraňuje energetickým hladinám tela neklesnúť pod požadovanú normu. Tvoji chemickí sluhovia (neurotransmitery a hormóny) ti včas oznamujú, že máš niečo zjesť, ale pamätaj, zároveň ti zvestujú aj protipól, čiže informáciu, kedy máš prestať jesť. Stačí vnímať signály a tak neskončiť u prejedania sa do bezvedomia. Hlad je možné uspokojiť akýmkoľvek jedlom. Chutným, aj neobľúbeným, málo osoleným, riedkym, ale aj viacfarebným. 

Podškrtnuté, zrátané: hlad je fyziologický prejav.

Čo znamená Chuť do jedla

Ide o informáciu psychologického pôvodu, ktorá súvisí s tvojou túžbou po jedle. Vnímaš ten rozdiel? Signalizuje tvoju túžbu po jedle, nie tvoju potrebu či nutnosť jesť. Stáva sa, že tvoja emočná chuť je vyburcovaná vizuálnym vnemom jedla, inokedy vôňou, ale občas stačí aj myšlienka, resp. spomienka. Evokovať môže veľa príčin a dôvodov. Z toho vyplýva, že chuť je len túžba

Podškrtnuté, zrátané:  chuť do jedla je emočný prejav.

Zdroj: Pixabay

Nie je hlad ako hlad

Ľudia plnších tvarov sa často chytia do pasce nazvanej emočný hlad (známy aj ako emocionálny alebo psychologický). Možno aj v tvojom prípade je práve on zodpovedný za tie kilogramy a centimetre navyše. Emočný hlad sa dá zadefinovať naozaj ľahko a tak práve teraz využi príležitosť a spoznaj jeho príčiny a následky

Jednozačné rozdiely nenechajú na pochybách

1. Príchod

  • EMOČNÝ HLAD je náhly

V tomto prípade narastá hlad bleskovo, čiže od nuly až k hroziacej búrke. Ešte pred chvíľkou si ani nepomyslel na jedlo, avšak o minútu umieraš od hladu.

  • FYZIOLOGICKÝ HLAD je postupný

V žalúdku ti začína pomaly škvŕkať a bublať. Vnímaš pocit prázdnych čriev, sťaby boli povymývané vodou. Signály postupne narastajú, silnejú a o niekoľko hodín tvoj žalúdok už doslova kričí od hladu.

2. Forma

  • EMOČNÝ HLAD si žiada konkrétne jedlo

Odrazu vášnivo túžiš po určitej potravine: čokoláde, cestovinách, kyslých uhorkách alebo pive. Ovláda ťa pocit, že jednoducho musíš mať práve toto konkrétne jedlo alebo potravinu. Nič iné a basta!

  • FYZIOLOGICKÝ HLAD je ochotný skonzumovať čokoľvek

Aj v tomto prípade môžeš mať chuť na to či ono, ale táto chuť nie je absolútna, vieš ju ľahko zmeniť. Keď nebudeš mať k obedu toto, pokojne si dáš tamto.

3. Bydlisko

  • EMOČNÝ HLAD sídli v hlave

Emočne založená vášnivá túžba po potrave sa rodí v ústach a v mysli, vchádza tam očami a nosom. Jazyk by hrozne rád ochutnal tie zapekané lasagne s mäskom, langoše s cesnakovo-smotanovou omáčkou, či šišky s džemom. Hlavou ti prelieta roj myšlienok.

  • FYZIOLOGICKÝ HLAD býva v žalúdku

Spoznávaš ho podľa pocitov v bruchu, môžeš cítiť zvieranie, počuť škvŕkanie a nakoniec aj bolesť brucha.

4. Čas

  • EMOČNÝ HLAD je neodkladný

Ide o pocit naliehavý. Núti ťa jesť, priam hltať, napchať si brucho rovno tu a teraz! Pociťuješ extrémne naliehavú potrebu utíšiť potravou svoju emocionálnu bolesť.

  • FYZIOLOGICKÝ HLAD je trpezlivý

Bude rád, keď sa naješ čo najskôr, ale nenúti ťa hádzať do seba jedlo ihneď, práve v túto chvíľu. V pohode počká, keďže nie je Uponáhľaný mladík, ale Trpezlivý pán.

Zdroj: Pixabay

5. Dôvod, príčina

  • EMOČNÝ HLAD koexistuje spolu s nepríjemným pocitom

Šéf ťa v zamestnaní opäť vydusil. Dieťa sa v škole pobilo. Auto štrajkuje. Emočný hlad vzniká v súvislosti so situáciou, ktorá narušila tvoju duševnú rovnováhu.

  • FYZIOLOGICKÝ HLAD príde, lebo nastal jeho čas

Keďže už uplynulo viac hodín od posledného jedla, je úplne normálne, že sa prihlásil. Ak si príliš hladný, nie je výnimkou, že sa dokonca objaví prechodná slabosť, tras rúk, mierna závrať.

6. Rozum

  • EMOČNÝ HLAD je automatické/bezmyšlienkovité hltanie potravy

Môžeš mať pocit, že to cudzia ruka odkrojila kus torty a podala ti ho do úst, no a tomu hovoríme automatizmus. Nemusíš si ani uvedomiť, že si vymietol celú panvicu opečených zemiakov, keďže ide o proces známy ako bezmyšlienkovité hltanie jedla.

  • FYZIOLOGICKÝ HLAD je spojený s cieľavedomým výberom a vedomým príjmom potravy

Vieš, že ješ, vieš, čo ješ. Vedome sa rozhoduješ, či zješ krajec chleba, aj to, či zješ jeden alebo dva.

7. Samotný konzum

  • EMOČNÝ HLAD nepominie s plným bruchom

Prejedanie v tomto prípade vzniká z túžby prehlušiť tvoje nepríjemné emócie. Ješ, aby si utíšil rozbúrené city a zješ pokojne aj druhý, tretí tanier, hoci tvoj žalúdok je už preplnený takým množstvom jedla, že ťa začína bolieť.

  • FYZIOLOGICKÝ HLAD pominie utíšením hladu

Ješ kvôli tomu, aby si nasýtil svoje telo a dodal mu silu. Akonáhle je táto potreba uspokojená, prestávaš jesť a piť.

8. Záverečný pocit z jedla

  • EMOČNÝ HLAD plodí vlastnú hanbu

Paradox emočného prejedania tkvie v tom, že skonzumuješ hocičo a hocikedy, aby si upokojil a vylepšil svoje rozhárané city; avšak celé to končí tým, že si nadávaš, pretože si jedol veľa a nezdravo. Hanbíš sa sám pred sebou a je ti trápne. Prisaháš sám sebe, že svoju vinu vykúpiš športom či pôstnym dňom. 

  • FYZIOLOGICKÝ HLAD vytvára harmóniu

Ak máš úmysel “najesť sa” založený na hlade fyziologickom, nekončí u teba žiadnym studom ani pocitom hanby, previnilosti alebo zlyhania. Je ti jasné, že tak ako musíš dýchať, ak máš zostať nažive, musíš aj jesť.

Zdroj: Pixabay

Tri dôležité signály pomôžu

Aby si sa dokázal zorientovať v problematike vyššie spomenutej, sleduj u seba pri jedení:

  1. pocit plnosti žalúdka (jeho steny sa rozťahujú),
  2. telesné teplo pokožkou emitujúce (vysielané, vydávané, vyžarované) 
  3. a pocit fyzického uspokojenia z vhodného a chutného jedla.

Presne tak je to u dojčaťa, ktoré pri nasýtení prestane piť. Uvedom si, že v procese jedenia dochádza k nepatrnej zmene vo vnímaní samotnej chute. Počas sekundy sa chuť žemle, ovocia alebo mäsa náhle zmení – nie je už tak fantasticky príťažlivá, ako bola na začiatku. To je najistejší príznak, že si dosiahol prah sýtosti, a to dokonca aj vtedy, keď sa ešte neobjavil pocit plnosti v tvojom žalúdku a teplota pokožky sa doteraz nezvýšila. Chvíľku počkaj, dopraj si trošku trpezlivosti a tieto príznaky sa dostavia. Ich ubiehajúca cesta do tvojho vedomia je skrátka o niečo dlhšia.

Ako sa postaviť emocionálnemu prejedaniu

Ak si uvedomuješ v rámci emočného prejedania sa svoj vlastný pocit viny, zmier sa s ním, ale pamätaj, že vina, to nie je tvoje srdce, ale tvoje ego. Zaujímavé je, že práve ego odsudzuje a zároveň aj desí v presvedčení, že jeho úmysly sú tie najlepšie. Rovnako ako ty, keď hodnotíš a nabádaš iného človeka, v snahe urobiť ho lepším a šťastnejším.

Prijatie samého seba je liekom, ktorý ti pomôže poradiť si okrem iného aj s problémom vlastnej váhy. Tvoj tráviaci systém ti za to bude vďačný. Každý deň ďakuj svojmu organizmu za všetku prácu, ktorú musí odviesť, aby strávil jedlo, ktoré nepotrebuje, ale ktoré ty hltáš v dôsledku svojej zlosti, krivdy, hnevu, samoty, či nelásky.

Ako bude narastať tvoja uvedomelosť, začneš rozpoznávať skutočné potreby a dokážeš svojmu fyzickému telu poskytovať len to, čo naozaj potrebuje. A to je možné len vtedy, keď sám sebe dovolíš byť obyčajným človekom so slabosťami a obmedzeniami. Nehľadaj v sebe dokonalosť. Aj k tebe patria pády a omyly nielen v pracovnom a súkromnom živote, ale aj v stravovaní. A tu viem pomôcť ja. Tebe i tvojim rodinným príslušníkom a známym

Ena Spišáková, výživový poradca centra Strava liekom

www.enaspisakova.sk

Related Articles

NEDARÍ SA VÁM POSTUPOVAŤ V PRÁCI NAHOR? TU SÚ TIPY, ČO S TÝM SPRAVIŤ

Ak vo vašej súčasnej práci nepostupujete nahor, môže to byť z dvoch príčin: Buď váš individuálny výkon nezaručuje postup, alebo je v procesoch spoločnosti...

NAJŠPINAVŠIE PREDMETY, KTORÝCH SA DENNE DOTÝKATE

Nie je to záchodová doska na verejných wc, ako si možno väčšina z nás pomyslí. Doslova semeniskom choroboplodných zárodkov sú mobilné telefóny,...

AK TEPLOTA KLESNE POD TÚTO ÚROVEŇ, PSÍKA NA PRECHÁDZKU NEBERTE, MÔŽE TO BYŤ NEBEZPEČNÉ. NAJVIAC OHROZENÉ SÚ TIETO PLEMENÁ

Ak sa trasiete od zimy vy, takmer istotne trpí aj váš pes. Samozrejme, existujú plemená, ktoré zle znášajú horúčavy...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,400OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

NEDARÍ SA VÁM POSTUPOVAŤ V PRÁCI NAHOR? TU SÚ TIPY, ČO S TÝM SPRAVIŤ

Ak vo vašej súčasnej práci nepostupujete nahor, môže to byť z dvoch príčin: Buď váš individuálny výkon nezaručuje postup, alebo je v procesoch spoločnosti...

NAJŠPINAVŠIE PREDMETY, KTORÝCH SA DENNE DOTÝKATE

Nie je to záchodová doska na verejných wc, ako si možno väčšina z nás pomyslí. Doslova semeniskom choroboplodných zárodkov sú mobilné telefóny,...

AK TEPLOTA KLESNE POD TÚTO ÚROVEŇ, PSÍKA NA PRECHÁDZKU NEBERTE, MÔŽE TO BYŤ NEBEZPEČNÉ. NAJVIAC OHROZENÉ SÚ TIETO PLEMENÁ

Ak sa trasiete od zimy vy, takmer istotne trpí aj váš pes. Samozrejme, existujú plemená, ktoré zle znášajú horúčavy...

AKO SA NAŠTARTOVAŤ V ZIME? TIP, KTORÝ VÁM ZMENÍ DOTERAJŠIE UVAŽOVANIE

Bolo by dobré, aby sme sa tešili nielen z toho, že dokážeme podávať úžasné výkony, ale aj z toho, že vieme úžasne...

KOĽKOKRÁT STE TIETO SLOVÁ V ROKU 2023 POUŽILI VY?

Tak ako každý rok, aj tento vydavateľstvo Merriam-Webster, stojace za najstarším americkým slovníkom, vybralo slovo, ktoré charakterzuje rok 2023. Stal sa ním...