24.2 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024
spot_img

KLIMATICKÉ HODINY NA LETNEJ UKAZUJÚ, KOĽKO ČASU ZOSTÁVA NA ZÁCHRANU PLANÉTY

Hodiny nechala na Letnú nainštalovať organizácia Festival slobody.

Pri metronóme na pražskej Letnej sa v utorok podvečer rozsvietili klimatické hodiny. Osem metrov vysoké a tridsaťpäť metrov široké ukazovatele odpočítavajú čas zostávajúci na dosiahnutie bodu, od ktorého budú zmeny klímy nezvratné, ako uvádza server Climate Clock. Hodiny budú v prevádzke do 12. decembra.

Menej ako sedem rokov
Pokiaľ sa výrazne nezníži celosvetová produkcia skleníkových plynov, delí svet od nezvratných klimatických zmien menej ako sedem rokov. S odvolaním sa na najnovšie vedecké výpočty to uviedli organizátori akcie. Čas zostávajúci do oteplenia planéty o 1,5 stupňa Celzia pripomínajú na Letné dva svetelné ciferníky. Ľavý ukazuje zostávajúce roky a dni, pravý odčíta hodiny, minúty a sekundy.

Hodiny umiestnilo na Letnú zoskupenie Festival slobody, združujúce nezávislé občianske iniciatívy a organizácie organizujúce akcie k výročiu 17. novembra. Klimatická kríza podľa zoskupenia predstavuje jednu z najvýraznejších hrozieb pre slobodu, mier a demokraciu v Česku. V petícii nazvanej 3 kroky za 3 roky preto vyzvali poslancov, aby otázku klímy riešili spolu s reformou školstva a pomocou Ukrajine čeliacej ruskej agresii.

Praha sa tak pripojila k niekoľkým mestám, kde už klimatické hodiny čas merajú. K videniu sú napríklad v Berlíne, New Yorku, Soule, Ríme alebo Glasgowe.

Podľa šiestej hodnotiacej správy Medzivládneho panelu o klimatických zmenách IPCC sú emisie skleníkových plynov z ľudskej činnosti od začiatku 20. storočia zodpovedné za oteplenie vo výške približne 1,1 °C. Deje sa tak okrem iného v dôsledku spaľovania uhlia, plynu a nafty, poľnohospodárskej činnosti alebo kvôli odlesňovaniu.

Až 77 % emisií má na svedomí energetika, na druhom mieste je s desiatimi percentami emisií poľnohospodárstva, na treťom priemysle. Najväčším pôvodcom znečistenia skleníkovými plynmi je Čína, nasledovaná Spojenými štátmi a Európskou úniou.

Zdroj: https://refresher.sk/126094-Klimaticke-hodiny-na-Letne-ukazuji-kolik-casu-zbyva-na-zachranu-planety

Related Articles

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,800OdberateliaZdielať
- Advertisement -spot_img

Najnovšie články