6.5 C
Bratislava
streda, 21 februára, 2024

KOĽKO MA BUDE STÁŤ VŔTANÁ STUDŇA A ČO SI VYŽADUJE JEJ ÚDRŽBA? ALEBO 6 DÔLEŽITÝCH OTÁZOK O VLASTNEJ STUDNI

Odpovede na najdôležitejšie otázky, ktoré si treba pred realizáciou vlastnej studne položiť.

95 % pitnej vody sa používa na úžitkové účely. Ako úžitková však môže slúžiť aj voda z vlastnej studne. Zabezpečí určitú nezávislosť, ušetrí pitnú vodu aj vašu peňaženku. Na miestach, kde nie je zdroj pitnej vody, sa po odbornej úprave môže stať pitnou aj voda zo studne.

Ak sa rozhodnete pre vlastnú studňu, určite si zistite dostatok informácií. Pýtajte sa odborníkov na hydrogeologický a inžinierskogeologický prieskum. Nie vždy sa oplatí šetriť. „Kvázi-odborníci na všetko“ vás nakoniec môžu vyjsť drahšie, pretože vás neupozornia na riziko, ktoré profesionál vie predpokladať a ráta s riešením prípadného problému.

Kvalita vody, samozrejme, závisí aj od kvality realizácie studne. Dôležité je vedieť studňu správne používať a správne sa o ňu starať. Hľadali sme preto odpovede na najdôležitejšie otázky, ktoré si treba pred realizáciou vlastnej studne položiť…

1 Ako funguje vŕtaná studňa?

Kopané studne využívajú vodu „tesne“ pod povrchom, v hĺbke 4 – 6 m. Narážané studne sa budujú narážaním oceľových rúr do špecifického podložia. Vŕtané studne sú najrozšírenejšie a najhlbšie. Pri vŕtaní sa cez vrt s relatívne malým priemerom (cca 150 – 1 600 mm) dostáva do studne (na terén) podzemná voda pod tlakom.

Voda z vrtu vteká do studne vďaka špeciálne zhotovenému potrubiu. Aby sa voda nekontaminovala kalom, studňa sa uzatvára dnom. Čerpadlom sa potom voda dostáva do nádrže napríklad v technickej miestnosti domu. Studničná voda sa pred použitím, samozrejme, filtruje.

2 Ako prebiehajú práce na vŕtanej studni?

Každá (vŕtaná) studňa je vodná stavba a pred jej vybudovaním by malo prebehnúť vodoprávne konanie. Najskôr by však mal odborník na geológiu a hydrogeológiu urobiť obhliadku lokality a hydrogeologický prieskum. Všetko totiž závisí od podložia v danej oblasti.

Studňu možno teoreticky navŕtať kdekoľvek, otázka je, aký hlboký vrt bude potrebný. Treba rátať aj s manipulačným priestorom (cca 4 × 4 m) a s prístupom pre vrtnú súpravu (plytké studne sa vŕtajú aj ručne). Stavbu je potrebné ohlásiť a dať si k nej vypracovať projektovú dokumentáciu v súlade s vodným a stavebným zákonom.

Po povolení stavby sa začína s vŕtacími prácami. Technológia vŕtania sa volí podľa charakteru podložia na danom mieste. Do skaly v kopcovitom teréne sa podľa Ing. Jozefa Mruškoviča, ktorý realizuje vŕtané studne, vŕta vzduchovým príklepovým vŕtacím kladivom.

Pri vrtoch do ílovitého a pieskového podložia sa využíva tzv. vymývanie alebo vodný výplach, pri ktorom je potrebné vybudovať odkalovaciu nádrž, cez ňu prechádza vyhĺbená hornina. V štrkoch sa vŕta nasucho špirálovým vrtákom. Treba však počítať s tým, že v mieste vrtu bude dosť vody a zvyšky vyvŕtanej horniny.

Seriózne firmy však, samozrejme, bránia znečisteniu okolitých objektov ich prekrytím. Je nutné vŕtať do dostatočnej hĺbky, aby sa zabezpečila výdatnosť studne. Potrebná výdatnosť závisí od účelu využívania studničnej vody. Ak plánujete využívať vodu zo studne ako úžitkovú v rodinnom dome, pravdepodobne vám postačí výdatnosť 0,2 – 0,5 l/s.

Na nárazový odber sa odporúča inštalovať dočasný zásobník vo forme tlakovej nádoby. Po vybudovaní studne by mala prebehnúť krátkodobá čerpacia skúška, ktorou sa overí práve výdatnosť. Studňa sa odovzdáva užívateľovi vyčistená (s čistou vodou), odborník by vám mal dať odporúčania týkajúce sa čerpacej technológie, množstva čerpania aj údržby studne.

Povolenie na stavbu vŕtanej studne

Vŕtaná studňa patrí medzi vodné stavby, ktorých sa týka Zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách (tzv. vodný zákon). O ich povolení rozhoduje špeciálny stavebný úrad (vodoprávny úrad), ktorý vydáva súhlas s povolením vodného diela.

Takéto rozhodnutie musí byť zároveň v súlade so stavebným zákonom, ktorý upravuje postup pri vydávaní stavebného povolenia. Vodoprávny úrad môže vodnú stavbu povoliť len na základe stanoviska stavebného úradu, ktorý v ňom overuje dodržanie podmienok územného rozhodnutia.

3 Ako dlho trvá vybudovanie vŕtanej studne?

Podľa Ing. Mruškoviča trvajú technické práce zhruba dva-tri dni. Zapojenie čerpacej technológie deň-dva. Súbežne s týmito prácami môžu prebiehať ostatné pomocné práce potrebné na napojenie do domu či záhrady.

4 Aká je finančná náročnosť vŕtanej studne?

Vŕtaná studňa má ako vodná stavba svoje špecifiká. Do ceny vstupuje viacero premenných. Prvou z nich je opäť podložie, s ním súvisiaca hĺbka vrtu a spôsob vŕtania. Realizačné firmy majú na svojich stránkach približné kalkulačky nákladov a návratnosti.

Keďže terén je na každom mieste iný, treba brať tieto výpočty naozaj len orientačne a spoliehať sa na informácie od odborníka po obhliadke konkrétneho miesta. Isté však je, že vaša vlastná studňa vám dokáže ušetriť dosť peňazí za spotrebovanú vodu.

Pri plytších vrtoch (do 15 m) sa vám investícia za pár rokov vráti. Pozor však na príliš nízke ceny v porovnaní s ostatnými na trhu. Bývajú aj známkou toho, že firma neponúka skutočne odbornú prácu. Vždy si odbornosť radšej preverte.

5 Aké čistenie a údržbu si vyžaduje vŕtaná studňa počas prevádzky?

Pre čistotu vody v studni je podstatné, aby mal vrt dostatočnú hĺbku. Ďalej je veľmi dôležité neprečerpávať studňu. To znamená odoberať z nej len také množstvo vody, aké sa stanovilo pri čerpacej skúške. Inak by sa studňa mohla zanášať.

Studňa zanesená sedimentmi sa čistí tzv. air liftom. Ide o odborné čistenie, ktoré si užívateľ nezrealizuje doma sám. Jozef Mruškovič z Welldrilling, s. r. o., upozorňuje, že vŕtaná studňa by sa mala odborne čistiť minimálne raz za 5 – 8 rokov. Aj ona totiž starne.

Okrem toho treba pravidelne kontrolovať jej technický stav a raz za čas dať urobiť mikrobiologický rozbor vody, aby sa zistilo, či studňa nie je kontaminovaná. Čo by však mal majiteľ studne pravidelne udržiavať, je filter vody privádzanej do domu/nádrže. Nie je problém odstrániť z neho nečistoty po vizuálnej kontrole.

6 Kedy je voda zo studne pitná?

„Či bude v studni pitná voda, sa dá síce predpokladať, ale nie garantovať,“ odpovedá Ing. Mruškovič. Pravdepodobnosť prítomnosti pitnej vody opäť závisí od podložia. Tak či tak treba vŕtať do väčších hĺbok. V skale sa môže pitná voda vyskytovať od 40 m, v štrkoch ešte hlbšie. Každopádne je však potrebný dôkladný rozbor vody. Ten určí, aká úprava vody je potrebná, aby sa dala považovať za pitnú.

Text: Zuzana Kubalová, odborná spolupráca Ing. Jozef Mruškovič, www.dobrastudna.sk
Zdroj: časopis Dom a byt 03/2022

Zdroj: https://doma.cas.sk/zahrada/kolko-ma-bude-stat-vrtana-studna-a-co-si-vyzaduje-jej-udrzba-alebo-6-dolezitych-otazok-o-vlastnej-studni/

Related Articles

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

Stay Connected

22,315FanúšikoviaLike
2,507SledovateliaSledovať
21,500OdberateliaZdielať
- Advertisement -

Najnovšie články

OBÁVATE SA VYHORENIA? TRI KROKY NA ZMIERNENIE STAROSTÍ SPOJENÝCH S PRÁCOU

Obavy a úzkosť sú takpovediac na historickom maxime. Ľudí znepokojujú globálne aj sociálno-politické problémy a k tomu sa pridávajú vášnivé debaty o...

LOKÁLNA MÓDA PRINÁŠA HODNOTY, SLOVÁCI UŽ VIAC UVAŽUJÚ NAD SVOJIMI NÁKUPMI, VRAVÍ HUSARČÍKOVÁ

„Žiaľ, fast fashion nám priniesla ten danajský dar, že ľudia majú pocit, že tričko by malo stáť sedem eur,“ vraví Zora Husarčíková,...

LÁKA VÁS ŽIVOT ZA HRANICAMI SLOVENSKA? TÁTO SKÚSENOSŤ JE OBOHACUJÚCA, ALE NIE JE PRE KAŽDÉHO

Život mimo rodnej zeme nie je pre každého. Prináša so sebou mnoho benefitov, ale aj úskalí. Je to však skúsenosť na celý...

ZOMREL HEREC MARCEL NEMEC. OBĽÚBENÝ KOMIK PREHRAL BOJ S RAKOVINOU VO VEKU 52 ROKOV

Vo veku 52 rokov zomrel slovenský herec a komik Marcel Nemec. O jeho úmrtí priniesol správu portál Aktuality.sk. Pre slovenský web...

DIAMANTY Z LABORATÓRIÍ SÚ LACNEJŠIE A EKOLOGICKEJŠIE. PODARÍ SA IM ZAPLAVIŤ TRH?

Hoci ich starší členovia tohto odvetvia veľmi neuznávajú, laboratórne vypestované diamanty technológa Martina Roscheisena čoskoro zaplavia 85 miliardový trh so šperkami. Mohli...